Koska kunta hankkii ensimmäisen oman lääkärin ja hoitajan?

Anonyymi-ap

Isojoki palautti lakkautetut lääkäripalvelut kuntaan omalla rahalla – ministeriö: Osasimme odottaa tällaista

Isojoki päätti ostaa kuntaan lääkäripalveluita, jotka hyvinvointialue lakkautti. STM:n alivaltiosihteeri Marina Erhola ei halua arvioida, saako esimerkki laajemmin seuraajia.

Alivaltiosihteeri Marina Erhola sanoo, että sosiaali- ja terveysministeriössä seurataan Isojoen tapausta mielenkiinnolla.

Isojoen kunnan päätös palauttaa lääkäripalvelut kuntaan omalla rahalla on yksittäistapaus, mutta mielenkiintoinen sellainen.

Näin sanoo sosiaali- ja terveysministeriön alivaltiosihteeri Marina Erhola.

– Tämä on ensimmäinen tällainen tapaus, joka meillä on tiedossa täällä sosiaali- ja terveysministeriössä. Tällainen oli ehkä odotettavissakin, ja seuraamme sitä mielenkiinnolla. Isojoki on päättänyt katsoa tämän kortin, Erhola sanoo.

1­ 800 asukkaan Isojoen kunnanvaltuusto päätti maanantaina kahden vuoden kokeilusta, jossa se ostaa kuntalaisille yksityiseltä terveyspalveluyritykseltä 1 200 hoitajan vastaanottokäyntiä ja 700 lääkärikäyntiä vuodessa. Asukkaat saavat palvelut kotipaikkakunnalla.

Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue lakkautti lääkäripalvelut Isojoelta vuonna 2023.

– Tämä liittyy pitkälti hyvinvointialueen palveluverkkosuunnitelmaan ja huoleen siitä, että kuntaan ei pystytä ihan samantasoisia palveluita tuottamaan kuin aikaisemmin.

Erhola ei halua arvioida, saako Isojoen esimerkki laajemmin seuraajia. Tyytymättömyyttä nykyiseen palvelutarjontaan kun on kunnissa paljon.

– Isojoen kunta näyttää olevan aika vakavarainen, ja se haluaa tällaisen lisäpalvelun kuntalaisille tuottaa, hän toteaa.

– On tärkeää, että kuntalaiset hahmottavat, minkälainen oikeus heillä tällaiseen määrärahan puitteissa järjestettävään lisäpalveluun on. Riippuu varmaan muun muassa kuntien taloudellisesta tilanteesta, onko niissä halua tällaiseen lähteä.

Sote-uudistuksen tavoitteena oli siirtää sote-palveluiden järjestäminen kunnilta ”leveämmille hartioille”, koska monet kunnat olivat vaikeuksissa palveluiden pyörittämisen kanssa.

Erhola myöntää, että tästä näkökulmasta Isojoen tapaus on kiinnostava.

– Palveluiden tasaaminen hyvinvointialueilla ei suinkaan aina tarkoita sitä, että ne tasataan suurimpaan saatavuuteen. Se tarkoittaa, että joissakin kunnissa palvelut tarvearvioperusteisesti lisääntyvät, joissakin ne vähenevät toisten hyväksi. Totta kai se tuntuu yksittäisissä kunnissa kipeältä, Erhola sanoo.

Erholan mukaan alustavien tulosten perusteella alueellinen yhdenvertaisuus on Suomessa sote-uudistuksen myötä silti parantunut.

https://yle.fi/a/74-20186134

15

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikuttaa upealta!! !

    • Anonyymi

      Pyörillä kulkevia yskiköitä on jo Varsinais-Suomessa, Keski-Suomessa ja Päijät -Hämeessä. Ne korvaa osan päivytyksiä.

    • Anonyymi

      Kerrankin järkitekoja

    • Anonyymi

      Woltin ruokarobotit tulee ennemmin kun lääkäri haapaveelle,nivalassa jo liikkuvat

      • Anonyymi

        Ai! Täälä ei kuule ropotti kule ku on töyssyset tiet! Kapiat on kujat


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai! Täälä ei kuule ropotti kule ku on töyssyset tiet! Kapiat on kujat

        Ja ruokavarkaat kytiksellä. Nivalaiset on järkevämpiä siinä suhteessa.


    • Anonyymi

      Terve trendeistä vapaa suuntaus. Oma lääkäri, oma hoitaja.

    • Anonyymi

      Takaisin entisajan pitäjänlääkärit! Ne päivysti. Ne meni kotiin asti. Nurkumatti

    • Anonyymi

      Ei tuollaista sekoilua. Sote on voimassa ja hallituksen on taattava alueille resurssit hoitaa palvelut.

      • Anonyymi

        Komppaan sua!


    • Anonyymi

      Myyrilässähän on valmiit tilat jossa kun Pohde lopettaa teekoon

    • Anonyymi

      Siellähän oli aikoinaan lääkärin vastaanotto,kun tuota nykystä TK ta rakennettiin

      • Anonyymi

        Puolet kunnanviraston turhista koordinaattoreista ja hanke ja pätkävastaavista pois ja kunnanlääkäreitä muutama tilalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puolet kunnanviraston turhista koordinaattoreista ja hanke ja pätkävastaavista pois ja kunnanlääkäreitä muutama tilalle.

        Oikeilla jäljillä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1693
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      135
      1679
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      256
      1212
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      955
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      939
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      897
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      868
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      865
    Aihe