Vasta kävi MSC Poesia ja sitten Aidadiva ja tänään tuli käymään Norwegian Dawn vaikka syksyä pukkaa, ymmärtääkseni tuossa ei kesällä montaa risteilijää käynyt.
https://youtu.be/JnJhFYhIjFs
https://youtu.be/JnJhFYhIjFs
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onhan niitä kävijöitä....
Keväällä uutisoitiin näin.....
''Helsinki ottaa alkavalla kaudella vastaan kaikkiaan noin 140 000 kansainvälistä risteilyvierasta. Aluskäyntejä on varattu kaikkiaan 97 kappaletta.''
Paljon vähemmän kuin ennen Ukrainan sotaa.
Tarkoitin oikeastaan "Taas risteilijä Hernesaaressa", tänäänkin (5.10) kävi Norwegian Star. Valtaosa noista noin 300:sta lienee pienempiä eteläsatamassa kävijöitä. Kesällä oli hiljaisempaa(?)
05.01.2025 - 23.12.2025 menneet ja tulleet ja tulevat...
https://www.portofhelsinki.fi/wp-content/uploads/2025/09/WEB.Cruise2025-05.09.2025.pdf
Hupsista....tupsahti jostain syystä vuoden 2019 luku tuohon eli noin 300. Seuraavana eli koronavuotena 2020 ei käynyt yhtään risteilijää ja 2021 14 Tänään tai siis eilen kävi taas, tällä kertaa Norwegian Prima.