Rapisee jo

Anonyymi-ap

On se vaan kumma kun nastarenkailla rapistellaan röyhkeäsi jo Suomen eteläisimmissä kolkissakin. Ai niin, 2 yönä ollut pikkupakkasta.

Voisitteko hyvät varovaisuuden perikuvat siirtyä käyttämään kitkarenkaita. Saataisiin tuo tiestö pysymään edes vähän paremmassa kunnossa ja pienhiukkaspäästöt myös,

Poliisiakin tietysti voisi kiinnostaa vähän enemmän näin holtittomasti etujajassa alle laitetut nastarenkaat. Kiinnostaahan heitä yleensä myös kovasti kesärenkaat jotka havaitaan henkilöauton alla marraskuun 1. päivänä, kun tien pinnalla saattoi jossain olla kuuraa.

14

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi on pitkä maa. Kaikki eivät asu Etelä-Suomessa, vain käymässä siellä.

      • Anonyymi

        Onko pohjoisessa jo nastarengaskelit, hihihii!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko pohjoisessa jo nastarengaskelit, hihihii!

        Monena aamuna on ollut jo liukasta kuuraa teillä. Jos on lähdössä sieltä eteläiseltä rannikolta tänne sisämaahan, kannattaa katsoa sääennusteet, jottei talvi pääse yllättämään reissussa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Monena aamuna on ollut jo liukasta kuuraa teillä. Jos on lähdössä sieltä eteläiseltä rannikolta tänne sisämaahan, kannattaa katsoa sääennusteet, jottei talvi pääse yllättämään reissussa.

        Mene hoitoon.


    • Anonyymi

      Itse ajattelin vaihtaa talvirenkaat alle nyt viikonloppuna. Kitkarenkaat.

    • Anonyymi

      Ajan kesät talvet , käyn kaupassa , mitä välia kunhan on pyöreät ja mustat .

      • Anonyymi

        ihan ok, kunhan ei ole mustan joukossa metallin hohdetta. paitsi tietty luvalliseen aikaan, joka ei ole nyt.


    • Anonyymi

      Just bongasin täällä oulussa ensimmäiset nastarenkaat tuossa vieraspaikalla olleessa autossa. Oujee eipä sitä autoilijaa pääse talven tulo yllättämään.

      • Anonyymi

        Ouluhan on lapissa, mutta viestiketju lähti melkein tuhat kilometriä etelämpää tehdystä havainnosta...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ouluhan on lapissa, mutta viestiketju lähti melkein tuhat kilometriä etelämpää tehdystä havainnosta...

        No ei oo eikä täällä ole vielä mitään pakkasia tai kuurakelejä ollut.


    • Anonyymi

      Nohöh joulusesonkikin alkoi jo pari viikkoa sitten niin kai se jo talvi on? Ei sitä omiin silmiin saa luottaa ettei ole vielä ensimmäistäkään lumihiutaletta maahan tipahtanut, kun ehkä se tipahti just silloin kun en sattunut katsomaan.

    • Anonyymi

      Veikkaan, että rapinoihin on kaksi oiretta. Muuta on vetänyt nastoilla läpi kesän ja sitten toinen ryhmä jonka kesäkumit on täysin loppu ja uusien hankkimista lykätään vaihtamalla nastarenkaat alle.

      • Anonyymi

        Havaintomäärät ova jo sen verran kasvaneet, että läpi kesän nastarenkailla autoilleista tuskin on kysymys. Hiukan epäilen tuota toistakin vaihtoehtoa.

        Eiköhän todennäköisintä ole, että väki sovittelee noita renkaan vaihtoja omiin aikatauluihin säästä, laista ja tiestön pilaamisesta piittaamatta. Ja rengasliike mielellään myy vaihtoaikoja ihan yhtä lailla välittämättä säästä, laista ja tiestön pilaamisesta. Rengasliikkeelle on kaikki kiivaimman renkaanvaihtokauden ulkopuolella vaihdetut renkaat lisää tilaa kalenteriin, eli lisää tilaa businekselle, silloin kun kiireet ovat normaalisti kovimmillaan, joten aikaista vaihtoa jopa suositellaan ja varmasti unohdetaan mainita asian laittomuudesta, sehän on asiakkaan ongelma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      75
      1438
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      967
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      892
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      90
      838
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      704
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      621
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      618
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      613
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      70
      576
    Aihe