Moikka! Onko täällä ketään, joka ois saanut vammaistukea tai takuueläkettä takautuvasti 2 vuodelta? Kyseessä on aikuinen, jolla on ollut pitkään sairaus, mut ei haettu aiemmin. Hänelle määrättiin 2 vuotta sitten erittäin vahvoja lääkkeitä, ja yksi käynti oli silloin, nyt on useampia käyntejä käynyt. hän on pienestä asti tarvinnut apuu, mutta tälläisestä en ole ollut tietoinen että hänellä kuuluu nuo kaksi. Täysi työkyvytön ja kärsii monista muista oireista.
Takautuva
4
277
Vastaukset
- Anonyymi
Kela voi myöntää tuen takautuvasti enintään 6 kuukauden ajalta. Tuen myöntäminen takautuvasti harkitaan aina tapauskohtaisesti.
Takuueläkettä voi hakea takautuvasti korkeintaan kuuden kuukauden ajalta oikeuden syntymisestä alkaen. Voit saada takuueläkettä aikaisintaan sen kuukauden alusta, kun siihen oikeuttava eläke tai korvaus alkaa. Jos siis haet takuueläkettä ajoissa, se voidaan maksaa takautuvasti. - Anonyymi
Mutta jos oikein olen ymmärtänyt, poikkeustilanteissa voidaan maksaa pidemmälle ajalle, kuten tässä tilanteessa minun lapselleni?
- Anonyymi
Vammaistuki
Kela voi myöntää tuen takautuvasti enintään 6 kuukauden ajalta. Tuen myöntäminen takautuvasti harkitaan aina tapauskohtaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131053
- 1141046
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20757- 52704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32643ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42608Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9482