Takautuva

Anonyymi-ap

Moikka! Onko täällä ketään, joka ois saanut vammaistukea tai takuueläkettä takautuvasti 2 vuodelta? Kyseessä on aikuinen, jolla on ollut pitkään sairaus, mut ei haettu aiemmin. Hänelle määrättiin 2 vuotta sitten erittäin vahvoja lääkkeitä, ja yksi käynti oli silloin, nyt on useampia käyntejä käynyt. hän on pienestä asti tarvinnut apuu, mutta tälläisestä en ole ollut tietoinen että hänellä kuuluu nuo kaksi. Täysi työkyvytön ja kärsii monista muista oireista.

4

278

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kela voi myöntää tuen takautuvasti enintään 6 kuukauden ajalta. Tuen myöntäminen takautuvasti harkitaan aina tapauskohtaisesti.

      Takuueläkettä voi hakea takautuvasti korkeintaan kuuden kuukauden ajalta oikeuden syntymisestä alkaen. Voit saada takuueläkettä aikaisintaan sen kuukauden alusta, kun siihen oikeuttava eläke tai korvaus alkaa. Jos siis haet takuueläkettä ajoissa, se voidaan maksaa takautuvasti.

    • Anonyymi

      Mutta jos oikein olen ymmärtänyt, poikkeustilanteissa voidaan maksaa pidemmälle ajalle, kuten tässä tilanteessa minun lapselleni?

      • Anonyymi

        Vammaistuki

        Kela voi myöntää tuen takautuvasti enintään 6 kuukauden ajalta. Tuen myöntäminen takautuvasti harkitaan aina tapauskohtaisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      438
      1901
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      150
      1237
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1141
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      113
      1131
    5. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      69
      1125
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      176
      984
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      783
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      699
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      664
    Aihe