Takautuva

Anonyymi-ap

Moikka! Onko täällä ketään, joka ois saanut vammaistukea tai takuueläkettä takautuvasti 2 vuodelta? Kyseessä on aikuinen, jolla on ollut pitkään sairaus, mut ei haettu aiemmin. Hänelle määrättiin 2 vuotta sitten erittäin vahvoja lääkkeitä, ja yksi käynti oli silloin, nyt on useampia käyntejä käynyt. hän on pienestä asti tarvinnut apuu, mutta tälläisestä en ole ollut tietoinen että hänellä kuuluu nuo kaksi. Täysi työkyvytön ja kärsii monista muista oireista.

3

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kela voi myöntää tuen takautuvasti enintään 6 kuukauden ajalta. Tuen myöntäminen takautuvasti harkitaan aina tapauskohtaisesti.

      Takuueläkettä voi hakea takautuvasti korkeintaan kuuden kuukauden ajalta oikeuden syntymisestä alkaen. Voit saada takuueläkettä aikaisintaan sen kuukauden alusta, kun siihen oikeuttava eläke tai korvaus alkaa. Jos siis haet takuueläkettä ajoissa, se voidaan maksaa takautuvasti.

    • Anonyymi

      Mutta jos oikein olen ymmärtänyt, poikkeustilanteissa voidaan maksaa pidemmälle ajalle, kuten tässä tilanteessa minun lapselleni?

      • Anonyymi

        Vammaistuki

        Kela voi myöntää tuen takautuvasti enintään 6 kuukauden ajalta. Tuen myöntäminen takautuvasti harkitaan aina tapauskohtaisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      33
      2652
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1387
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      337
      1058
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      972
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      894
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      879
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      774
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      760
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      746
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      676
    Aihe