Ohutneulanäytteen tulokset

Anonyymi-ap

Minulta otettiin ohutneulanäyte kilpirauhasen niukkakaikuisesta kyhmystä ja olen odotellut tuloksia nyt 3 viikkoa. Alkaa ahdistaa. Terveyskeskuksesta sanoivat epämääräisesti, että tuloksia ei vielä ole ja homma on kesken. Kuinka kauan tulosten saamiseen on muilla mennyt ja jos meni kauan, oliko kyseessä syöpä?

4

650

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ikävä tilanne, mutta jos yhtään lohduttaa, suurin osa kyhmyistä kilpirauhasessa on hyvänlaatuisia.

      Esim. itsellä oli jätti struuma/kasvain ulkonäöltään, kesti pari viikkoa päästä ultraan, siitä reilu pari lisää ohutneulanäytteeseen, ja tulos tuli noin kahdessa viikossa: ei voi sanoa, onko hyvänlaatuinen vai ei, mutta kasvainta veikattiin. Reilu kuukausi meni, ja olin jo leikkauksessa. Siitä vielä pari viikkoa, ja patologilta tulos, että hyvänlaatuinen kasvain. Molemmat puolet poistettiin varmuudeksi, mutta tyroksiinilla olen pärjännyt jo seitsemän vuotta hyvin. Kyhmyissä ei onneksi ainakaan molemmat puolet joudu poistoon, jos hyvänlaatuinen ongelma kyseessä, parempi jos pärjää ilman synteettistä lääkitystä.

    • Anonyymi

      Saat varman tuloksen lähiaikoina. Toivon hyvälaatuisuutta. Älä mieti etukäteen liikaa.

      Tutkittavia kyhmyjä paljon, asiantuntijoita vähän ja siksi vastaus viipyy (oma oletus). Mulla kaksi pientä kyhmyä: runsakaikuinen ja niukkakaikuinen. Mitä lienee? Seurannassa ovat.

    • Anonyymi

      Kiitos kommenteista.
      Mulla on kilpirauhanen ollut aika hurjan kokoinen jo yli 10 vuotta ja nyt kun ilmestyi taas uusi patti, hakeuduin uudelleen tutkimuksiin.
      Aiempi näyte (silloin vuosia ja vuosia sitten) oli ns. puhdas ja näyte lähinnä kirkasta nestettä. Nyt saaliiksi saatiin tiheää, erittävää materiaalia jostain kyhmystä, jossa oli myös kalkkeutumaa. Kalkkeutumia oli useassa kyhmyssä ja ymmärsin jostain duodecimin julkaisusta, että sellaiset pitäisi tutkia.
      Odotus on todella raastavaa, vaikka tiedän että usein kilpparin syövät ovat hyväennusteisia. Minulla on ihan pieni lapsi ja täytyy sanoa että perheellisyys tekee sairauden pelosta ihan uudenlaista. :(

      -Ap

    • Anonyymi00005

      Yli kolme viikkoa tulosta odoteltu täälläkin.. Jestas sentään. Miten kauan sun (aloittaja) vastauksen tulo sitten kaikkiaan kesti? Oletan, että olet jo nyt vastauksen saanut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      46
      953
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      933
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      785
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      736
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      688
    6. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      631
    7. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      554
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      532
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      67
      519
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      477
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      464
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      447
    Aihe