EagleS oikeudenkäynti

Anonyymi-ap

Tämä pellenä esiintyvä juristi oli oikein näppärä puolustaessaan EagleS:ää. Jotain tuontapaista ounastelin jo alunalkaenkin.
Lisää tuollaisia juristeja tarvitaan tavanomaisten tosikkojen nyhväämisen sijaan.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011536510.html

11

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lakimiehen on hyvä tuntea lait . Kaikki lakimiehet eivät tunne eivätkä välitä tutkia asioita .

      • Anonyymi

        Lakien kanssa töitä tekevä on syytäkin tuntea lait. Ei siis pelkästään hyvä tuntea, vaan on syytä tuntea.


    • Anonyymi

      Oliko poliisin ydinjohto tyhmä? Olisi kannattanut ottaa selvää oikeuskäytännöstä. Tyhmästä johdosta ja päättäjistä kärsii Suomen veronmaksajat.

      • Anonyymi

        Kyseessähän on Venäjän varjolaivaston järjestelmällinen toiminta, harkittuja tekoja.

        --

        Miten poliisit liittyvät asiaan? Poliisi kerää vain sen tiedon, mitä näyttää tapahtuneen, ja lopusta vastaa syyttäjälaitos ja tuomioistuinlaitos. Jäikö jotakin laivasta ja turman ympäristöstä tutkimatta - jäikö ankkuri löytymättä vai mentiinkö paikalle hitaasti? No ei.

        Syyttäjä syyttää ja tuomari tuomaroi. Nythän kyseessä oli tuomarien epäröinti siitä, että aiheutuiko Suomen valtiolle riittävän suurta tuhoa. Tuomarien oli nyt helpointa kopioida tuomio maailmalta - kun ollaan ksansainvälisillä merialueilla, ollaan tietenkin ei-kenenkään-maalla. Ollaan siis ihan merellä, jossa laki on rittävän epäselvä.

        Valitus asiassa voi vielä muuttaa kaiken - ehkä jossakin toisessa oikeusasteessa ollaan rohkeampia ja tutkitaan Suomen rikoslaki täikammalla läpi.

        --

        Vahinkoa on aiheutunut arviolta 60 miljoonan euron edestä.

        Työntekijän vastuu vahingossa on rajattu: miehistön jäsenet voivat olla vastuussa vain, jos he ovat toimineet törkeän huolimattomasti tai tahallisesti. Se on tasan näyttökysymys, mutta siihen asti ei edes päästy, koska toimivalta-asia torppasi koko asian jo alkuunsa. Varustamo tai aluksen omistaja vastaa työntekijöidensä toimista, jos nämä ovat toimineet tehtävissään. Tässä tapauksessa miehistön laiminlyönnit liittyivät aluksen käyttöön, joten vastuu siirtyy varustamolle.

        Varustamon lisäksi asiasta voi vastata vakuutus. Venäjän valtio ei tietenkään vastaa mistään, koska laiva oli lähetetty tekemään tehtävää, tihutyötä. Kaikki asiassa on maksettu hiljaiseksi, muussa tapauksessahan parvekkeen kaide aina tavallisesti pettää tai henkilöt saavat vahingossa liikaa Poloniumia.


      • Anonyymi

        Oliko poliisi vai rajavartiolaitos se taho, joka johti operaatioita. Onko tietoa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko poliisi vai rajavartiolaitos se taho, joka johti operaatioita. Onko tietoa?

        On tietoa. Poliisi tai tarkemmin Keskusrikospoliisi hoisi pääasiallisen tutkinnan, ja Rajavartiolaitos toimi tukevana viranomaisena merialueilla. Tullikin osallistui siltä osin, kun tutkinnan kohteena oli mahdollinen tullirikos, mutta ei tässä tapauksessa tehnyt rikostutkintaa. Alushan - tai aluksen rahtihan eli bensiini - oli tullin hallussa satamassa pitkään, jona aikana myös tehtiin rikostutkintaa,


    • Anonyymi

      "Helsingin käräjäoikeus totesi lokakuun alussa, ettei se ole asiassa tuomiovaltainen. Eagle S liikkui tekojen aikaan Suomen aluevesien ulkopuolella."

      Lähde: iltalehti.fi


      "Kremlin propaganda yritti ensin ilkkua Helsingin käräjäoikeuden yllätys­päätökselle, joka näytti osoittavan Suomen voimattomuuden Venäjän varjolaivaston edessä. Mutta sitten sävy muuttui."

      Lähde: is.fi

      • Anonyymi

        Venäjä on itse riippuvainen YK:n merioikeusyleissopimukseen kansainvälisistä tulkinnoista ja tässä asiassa on saatu esimerkki asioiden monimutkaisuudesta.

        Logiikasta seuraa, että mitkä tahansa infrastruktuurin kohteet, jotka sijaitsevat valtionrajojen ulkopuolella, ovat suojattomia. Ikään kuin ei kenenkään omia ja se koskee myös venäjää. Eivät siis itse voi asialle mitään, jos heidän merenalainen infran suhteen sattuu jotakin, jos kansainväliset sopimukset eivät pädekään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjä on itse riippuvainen YK:n merioikeusyleissopimukseen kansainvälisistä tulkinnoista ja tässä asiassa on saatu esimerkki asioiden monimutkaisuudesta.

        Logiikasta seuraa, että mitkä tahansa infrastruktuurin kohteet, jotka sijaitsevat valtionrajojen ulkopuolella, ovat suojattomia. Ikään kuin ei kenenkään omia ja se koskee myös venäjää. Eivät siis itse voi asialle mitään, jos heidän merenalainen infran suhteen sattuu jotakin, jos kansainväliset sopimukset eivät pädekään.

        Kukahan räjäytti Nord Stream -kaasuputken? Saapas nähdä, selviääkö totuus koskaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukahan räjäytti Nord Stream -kaasuputken? Saapas nähdä, selviääkö totuus koskaan.

        Epäillään ukrainalaisten erikoisjoukkojen tekemäksi. Useita etsintäkuulutettu, yksi pidätetty.


    • Anonyymi

      Ankkurin putoaminen tai pudottaminen laivalta ei ole voinut jäädä huomaamatta. Silti jatkettiin 150 km etenpäin etanan vauhtia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14351
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3817
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3722
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1492
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      369
      1464
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      14
      1396
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      48
      1263
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1031
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      938
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      93
      783
    Aihe