Kampusajattelu ei ole enää vahva argumentti koska nykyään verkostoidutaan somen mm. LinkedIn palvelun kautta. Tietoyötä tehdään etäyhteyksien avulla ajasta ja paikasta riippumatta. Enää ei tarvitse mennä yliopiston kahvilaan ideoimaan ja innovoimaan uutta.
Uuden kampuksen rakentaminen toisi rakennustyötä mikä varsinkin nykyisessä suhdannetilanteessa on tärkeää. Myös keskustaan jo rakennettujen kerrostalojen kysyntä kasvaisi. Kallioparkin laajentaminen ja matkakeskuksen rakentaminen kuuluvat samaan kokonaisuuteen.
Linnanmaan alueelta vapautuisi tilaa markkinahintaiseen asunto- ja liiketilarakentamiseen. Joka tapauksessa 70-luvulla rakennetut opiskelija-asunnot ovat peruskorjauksen tarpeessa. Matalimmat kannattaisi joka tapauksessa purkaa ja kaavoittaa vapautuva ala asuinkäyttöön.
Jos Linnanmaan alueella on tiloja joiden toimintoja ei perustellusti haluta siirtää peruskorjattaneen ne ja jatkukoon toiminta niissä. Muitakin kuin kasvitieteellinen puutarha varmaankin löytyy.
Yliopisto Raksilaan
7
132
Vastaukset
- Anonyymi
Yliopiston sijoituksessa ei kannata olla nurkkakuntainen. Oulusssa, nurkkakuntaisuus ilmeni pahiten 1990-luvulla, kun autoliikkeiden oli määrä siirtyä uuteen automaahan, Kempeleeseen.
Oulu, nurkkakuntaisena esti hankkeen. Seurauksena, kaupungin laajeneminen eteläsuuntaan estyi. Samalla "vanha Oulu" keskusta-alueella poltettiin/purettiin. Vasta viime aikoina, Limingantulli on alkanut vapautumaan asuntorakentamiselle .
Pohjois-pohjanmaan yliopistollekin löytynee paikka Kempeleestä, "Universitas Kempelensis".- Anonyymi
kempele on kirosana
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kempele on kirosana
ai siksikö, kun siellä on osa väestöstä erittäin varakkaita:D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ai siksikö, kun siellä on osa väestöstä erittäin varakkaita:D
moni on tienannut itse varantonsa, joten mitä siitä kateilemaankaan, joillakin, kun leikkaa ja käy "säkä", niin on helposti miljonääri.
- Anonyymi
Pääasiahan tuo , että suunnitellaan maankäytön-srkä mittrauskaavojen mukaisesti oikealla periaatteella siren että kaikki tiedekunnat toimivat ha saavat virtaa, tulokkaita ja opetus on laadukasta...unohtamatta miljöön rakennetta, asuntojen sijoitusta ja rakentamisen kustannuksia . Yliopiston hallinnon pitäisi myös säilyä eheänä, niin ,ettei professorit läksisi pois talosta, minkään henkilökemiaongwlman tms vuoksi. Tiedemaailmassa pärjätään tieteellä, tiede kehittyy kun johti tulee toimeen ja hallinnoi homman toimivaksi. Vivat Akatemia, vivant professores!
- Anonyymi
Inari Timonen-Nissi on luonut digitaalisen työkaverin työtaakkaansa helpottamaan. Tekoälyagentti on nimeltään Sustainability buddy eli suomeksi Kestävyyskaveri.
Oulusta kotoisin oleva Timonen-Nissi työskentelee teknologiayritys Fujitsu Finlandin vastuullisuuspäällikkönä.
Monet kollegat ovatkin jo tottuneet kysymään vastuullisuuteen ja -strategiaan liittyvät hänen sijastaan tekoälyagentilta, jolle on myös määritetty valtuudet vastata.- Anonyymi
Tuossa työkaveri on yhdenlainen "professori". Hankalampi voisi olla yliopistolla käytännössä, luennoitsijoiden suhteen esimerkiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset12610798Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti1096166Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1545471Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..505342Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut684316Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1104215Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa243787Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät513781Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali133456IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k753044