Petteri Orpo se valehteli suorassa tv-lähetyksessä keväällä

Anonyymi-ap

Sanoi sanasta sanaan, että suomalainen hyvinvointi perustuu VAIN JA AINOASTAAN työhön ja yrittämiseen.

Asia ei muuten todellakaan ole näin, kyse on ihan systemaattisesta valheesta ja osatotuudesta.

Tuo Petterin mainostama työ ja yritystoiminta voi onnistua VAIN JA AINOASTAAN jos myös maan johto tekee sille kuuluvat tehtävät, joiden tehtävä on varmistaa se että työstä saadaan kunnollista palkkaa ja yritystoiminnalle on riittävästi liikkumavaraa investointien tekemiseen.

Petteri se taas asetti vastuut taloudenpidosta kokonaan hallituksen ulkopuolelle, vaikka nimenomaan maan hallituksella on mitä suurin vastuu siitä, että työ voidaan pitää Suomessa tuottavana tulonlähteenä. Työtä ei voi syntyä jos tuottavuus ja kannattavuus on täysin hukassa, sehän on seuraus siitä kun Petteri ei suostu alentamaan omaa palkkaansa.

Petterihän ihan vastikään ilmoitti ainoana puolueen johtajana punaisella kortillaan että hänhän ei omaa ökypalkkaansa suostu Suomen ja suomalaisten hyväksi alentamaan !!!

6

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllähän tuommoinen valtion johdon ylitse varojen eläminen on todella häpeällistä ja samaan aikaan haetaan rahoja sairailta ja lapsilta ja varattomilta että Petelle löytyis enemmän fyffee, jota hän ei edes käytä suomalaisten hyväksi.

    • Anonyymi

      Mielestäni olisi hyvä jos Riikka Purrakin alkaisi opettelemaan karaokelauluja, että hän voi sitten lähteä Japaniin pyytämään rahaa lainaksi niinkuin Iiro Viinanenkin aikoinaan teki. Kyllä ne japanilaiset varmasti jotakin tarjoiluja järjestää samalla.

      • Anonyymi

        EK:n juoksutyttö voi pyytää Eteläranta kympistä eväitä mukaan.


    • Anonyymi

      Meillä ei voi talous onnistua millään tasolla niin kauan kun meillä Suomessa on hallituksessa väkeä, joilla itsellään ja intressiryhmillään palkat ja osingot nousee, vaikka eivät olisi edes tehneet mitään niiden eteen.

    • Anonyymi

      Kyse on vallan väärinkäytöstä. Yksityisillä yrityksillä on oikeutensa, mutta maan hallituksella ei ole sellaista oikeutta että se voisi uhrata kansan pelastaakseen jonkin yrityksen esimerkiksi "pörriäiset".

    • Anonyymi

      Maan hallituksen on toimillaan varmistettava se että raha lähtee kiertoon, Suomessa seisotetaan satoja tuhansia koulutettuja kansalaisia täysin tyhjän panttina vain siksi että poliittinen tahtotila halpuuttaa työtä, joka ei ole edes mahdollista, koska työ on lähtökohtaisesti kallista ja kykyjen hankkiminen maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      154
      3830
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      99
      3659
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3203
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      18
      2531
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      182
      2224
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      27
      1417
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      96
      1252
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1091
    9. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1088
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      1038
    Aihe