Bachin h-mollimessu

Kyseistä n. 2 h kestävää musiikkiteosta on aikaisemmin esitetty vainkonserttina, nyt Kokkolan seurakunnat päättivät murtaa perinteen ja sovittivat sen kirkonmenojen yhteyteen.
Riman alitus siitä tuli.
Kesti kaikkineen 3 h 7 min, mikä auttaa ymmärtämään, miksi sitä ei todellakaan ole yritetty aikaisemmin.
Jäin ihmettelemään, eikö1700 luvulla tunnettu lainkaan ukkojen eturauhasvaivoja: nuoren ja terveenkin rakot olivat varmasti koetuksella.
Tietääkseni Leipzigin tuomiokirkossa ei ollut edes yleisövessaa :(
10387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Voi kamala, voimia sulle…

Äänestä

Opettele käyttämään vaippaa. Kadettikoulussa tuo opetetaan jo ensimmäisellä kurssilla, hah hah haaa!!!...
MOT

Äänestä
  • Kestäähän nekin Pääsiäisoratoriot- ja aina on kirkko täynnä.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Kestäähän nekin Pääsiäisoratoriot- ja aina on kirkko täynnä.

    Hah, kirkot ja kirjastot; messut ja maneesit; oopperat ja operetit hevon vit.... kuuseen. Kaikkea passkaa sitä joutuu näkemään, ja kokemaan pakon edessä. Vai täydet kirkot ja kirjastot. Hah, pari huivipäistä tummua, ja muutama hölmö romaanien ja dekkareitten plärääjä...
    Lopettakaa jo tuo hullu mielikuvitusolentojen, riihitonttujen; jumalien ja jeesuksien palvonta, sekä typerien painotuotteiden; satukirjojen lainailu. Lukekaa oppi- ja tieteiskirjoja; taktiikkaa ja tekniikkaa, niin voitte vielä jotain loppuelämässänne oppiakin, hah hah haaa!!!... MOT

    Äänestä

Virtsarakon halkeamiseen on tarujen mukaan joku jopa kuollutkin.

Äänestä
  • Kirkkokahvit juodaan vasta messun jälkeen.

    Äänestä

Kirkossakäynnit tulevat ihmisillä lisääntymään tulevaisuudessa, kun herätyksen aalto pyyhkäisee läpi maamme.

Äänestä
  • Toivottavasti ei.

    Äänestä

"nuoren ja terveenkin rakot olivat varmasti koetuksella."

Onneksi meillä Kokkolan tuhkamunaiset kaupparatsut ry:ssä ovat aina pallit tyhjinä, koska siellä ei ikinä ole mitään ollutkaan.

Äänestä
  • Nauratti taas Yle Radion keskusteluaihe eilen koskien rekkakuskien vähäisiä taukopaikkoja pitkillä rahtimatkoilla ympäri Suomen: "Voi kun ei pääse tauolle tarvittaessa, ja pitää passkantaa tienvarren puskaan. Ei saa tehdä tarpeitaan posliinipyttyyn"...
    Raksamiehillä on pakettiautossaan, ja taukoparakeissaan "kylmäkäymälä", hajuton kompostivessa. Varusmiehet tekevät tarpeensa junan härkävaunussa "Makki-Pakkiin" mm ampumaleirikuljetuksissa mennen tullen. Matkan jälkeen yksikön Vääpeli kuljettaa pahviset, biohajoavat pöntöt biojäteaseman kompostiin.
    Joten on se merkillistä, ettei "upeissa hotellirekoissa" ole vessaa ohjaamon makuutilassa, tai takakontissa. Kaikesta joutavasta sitä viitsitäänkin valittaa. Kenen syy on, jos passkattaa tai kussettaa. Tuskin se on Suomen valtion, Viestintä- ja liikenneministeriön, tai Trafin syy, hah hah haaa!!!... MOT
    Tiedoksi: Suomen hallitus ja eduskunta, VR ja Trafi

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kyseistä n. 2 h kestävää musiikkiteosta on aikaisemmin esitetty vainkonserttina, nyt Kokkolan seurakunnat päättivät murtaa perinteen ja sovittivat sen kirkonmenojen yhteyteen.
Riman alitus siitä tuli.
Kesti kaikkineen 3 h 7 min, mikä auttaa ymmärtämään, miksi sitä ei todellakaan ole yritetty aikaisemmin.
Jäin ihmettelemään, eikö1700 luvulla tunnettu lainkaan ukkojen eturauhasvaivoja: nuoren ja terveenkin rakot olivat varmasti koetuksella.
Tietääkseni Leipzigin tuomiokirkossa ei ollut edes yleisövessaa :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu