Eikö rauha olisi parempi

Anonyymi-ap

Jokin aika sitten Naton pääsihteeri Mark Rutte esitti, että Euroopan Nato- maiden tulee tehdä päätökset luopua sosiaaliturvasta Ukrainan hyväksi.
Rutten kehotus on otettu todesta oikealta vasemmalle. Vain 10 prosenttia ei ole valmis juuri minkäänlaiseen tukeen, vaan painottavat rauhan pyrkimyksiä.
Suomi on todella siirtymässä diktatuuriin, jossa ei ole enää oppositiota, vain suuri yhtenäinen sotapuolue. Seuraavassa eduskunnassa ei kuulla puhujapöntöstä enää yhtään "soraääntä".

26

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä EI halua rauhaa!! Ei rauha ole Euroopan vika!

    • Anonyymi

      ..kukahan se mahtaa olla se diktaattori ? Katsoimme varmuudeksi wikipediasta mutta ei oikein löytynyt ..sanotaanko "vaatimukset täyttävää" ehdokasta Suomenniemeltä ..

    • Anonyymi

      Vuosikymmeniä Suomi on ollut rauhan ja YK:n asialla, niin aina kansaa aivopestiin ja uskoteltiin.
      Nyt näyttää asiat olevan sillä lailla, että kaikki rahat asevarusteluun ja sotimiseen, muu ei ole mitään.

      • Sinäkö et halua puolustaa ommaa maata jos venäjä hyökkää tänne?


      • Anonyymi

        ...sitä itsekukin eteensä katsova alkaa näin syksystä katsella talvikampetta ...


    • Anonyymi

      "Zelenskyi siirtää 50 miljoonaa dollaria Saudi-Arabian pankkiin joka kuukausi. Se on outoa."
      Tämän totesi Yhdysvaltain edustajainhuoneen republikaanipuolueen jäsen Anna Paulina Luna.
      Totta hitossa niistä Eu:n lähettämistä miljardeista pitää ottaa vanhuuden turva, eihän nyt pari miljoonaa riittäisi, miehellä on miljardi omaisuus ja lisää vaan Suomikin laittaa..

      • Anonyymi

        Niinkö ? Ne arabit tiedottavat kaikista tilillepanoista merten taa että nyt sitä meidän pankkiin taas tuli ..? Miten muuten nuo öljyostot , mistä mahtaa Ukraina ostaa öljynsä ? Noinko se "Putler" edelleen tekee vasemmalla kädellä bisnestä ja huitelee oikealla jos minkälaisella sotavehkeellä ?


    • Anonyymi

      Voi v...u, minkä teit presidenttinä ollessasi, Sauli! Johdatit Suomen kansan teuraalle eli NATOn taistelutantereeksi sodassa, jota USA ja maailman raharuhtinaat käyvät lännen perinteistä vihollista eli Venäjää vastaan. Vihollista, jonka lännen johtajat ja media ovat yhteistoimin luoneet voidakseen alistaa niin Suomen kuin Euroopankin totaalisesti maailman rahavirtoja hallitsevien piirien vallan alle.
      Vaikka pyrit pitämään Suomen kansainvälisten kriisien ulkopuolella, lopulta Venäjän hyökättyä suuren suunnitelman mukaisesti vuoden 2022 alussa Ukrainaan sinäkin antauduit ja myönnyit Suomen NATO-jäsenyyden kannattajaksi yhden USAn rahoittaman ja rahoittajan toiveita tyydyttävän galluptutkimuksen perusteella. Sinä petit lupauksesi siitä, että Suomen NATO-jäsenyydestä on päätettävä kansanäänestyksen kautta. Sinä johdatit kansasi teuraalle eli lihamyllyyn, josta ei voi seurata muuta kuin tuhoa ja kärsimystä. Annoit maasi ja kansasi sotahaukoille, joille suomalaiset ovat vain nöyrä uhri ja meidän maamme sotatanner, jolla länsi uskoo lopulta voittavansa idän eli sen kauhistuttavan pedon, jonka se on itse luonut saadakseen kolmannen maailmansodan vihdoin aikaiseksi. He ovat valmiita uhraamaan meidät oman voittonsa – niin taloudellisen kuin sotilaallisen – alttarilla. Sinä petit kansasi.
      Me suomalaiset olemme tottuneet luottamaan presidentteihimme, antaneet heille kuin kansan isähahmon paikan, sillä siihen nöyryyteen ja alistumiseen meidät oli kasvatettu. Monet presidenteistämme ovatkin toimineet kunniakkaasti tuon lapsellisen odotuksen pohjalta, mutta sinä, Sauli, annoit tuolle luottamukselle kuin kuoliniskun ja avasit ovet seuraajallesi hyväksikäyttää kansaansa aivan omien eli läntisten kuiskaajien tahdon mukaisesti.
      Sinäkin sait siihen oman koulutuksesi Euroopan investointipankin johtajana, johon virkaan vetäydyit vuonna 2003 kypsymään puolueestasi riippumattomaksi presidenttiehdokkaaksi, joka voittikin aikanaan presidentinvaalit palattuaan takaisin kotimaan politiikkaan vuonna 2007.
      Sait saman koulutuksen maailmaamme hallitsevien talouspiirien ytimessä kuin seuraajasi Alexander Stubb ennen valintaansa sinun seuraajaksesi. Näin Suomen presidentit tietävät mitä maailma heiltä odottaa ja mihin heidän on aulista kansaansa johdateltava eli sotaan, joka aina ollut kaikkein parasta bisnestä maailman mahtaville. Sotaan, jossa kansoja on iän kaiken uhrattu johtajiaan hallitsevien rahapiirien valtapyrkimysten vuoksi. Sinä avasit nuo sodan portit ja annoit maasi ja kansasi uhrattavaksi noilla kauhistuttavan välinpitämättömyyden ja verisen sodan tantereilla. Sinä erehdyit tai tulit erehdytetyksi, Sauli hyvä. Sinusta tuli tuhon airut!
      Vielä vieraillessasi Venäjällä ja Ukrainassa 15.–16. elokuuta 2014 sanoit kaikkein tärkeimmäksi tavoitteeksesi avoimen, ihmisuhreja vaativan sodan ehkäisemisen. Pidit myös vuoropuhelun ylläpitämistä keskeisimpänä asiana rauhan ylläpitämisessä. Ja heinäkuussa 2018 sinä isännöit Helsingin huippukokousta, kun Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Venäjän presidentti Vladimir Putin saapuivat Suomeen. Nuo kaksi ilmaisivat halunsa löytää ratkaisuja maittensa välisiä suhteita hiertäneisiin haasteisiin, mutta heti huippukokouksen jälkeen varsinkin Trump sai valtavasti kritiikkiä veljeiltyään viholliseksi nimetyn ja valitun Putinin kanssa ja silloin jo pitkään lännen taholta suunniteltu sota Ukrainassa olisi jäänyt toteutumatta.
      Tuo vuosi 2018 tuntui muutenkin olevan merkityksellinen. Silloin muun muassa tuleva ulkoministeri Elina Valtonen osallistui Bilderbergin kokoukseen, jonka hänen läheinen ystävänsä Tuomas Malinen sanoo muuttaneen hänet aivan totaalisesti. Valtonen oli kuin toinen ihminen tultuaan kokouksesta ja ryhtyi sen jälkeen ajamaan tarmokkaasti läntisten rahapiirien agendaa omissa toimissaan, mikä johti suureen henkilökohtaiseen menestykseen.
      Sinä, Sauli, osallistuit tuohon maailman suurista linjoista salaisesti päättävien vaikutusvaltaisten ihmisten kokoukseen jo vuonna 1997. Sinussa oli oikeaa ainesta, sillä moni poliitikko maailmallakin on noussut joko pääministeriksi tai presidentiksi pian käytyään saamassa Bilderberg-ryhmän siunauksen. Ja heidän tahtonsa toteutumiseen sinunkin kaksi presidentttikauttasi lopulta huipentuivat. Eli annoit maasi heidän hyväksikäytettäväkseen.
      Teit 4. maaliskuuta 2022 yhden päivän vierailun Washington DC:hen tapaamaan presidentti Joe Bidenia ja useita muita Yhdysvaltain poliitikkoja ja turvallisuuspolitiikan asiantuntijoita. Keskustelitte Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan ja sen vaikutuksista Euroopan ja Suomen turvallisuuteen. Tapaamisessa sovittiin Suomen ja Yhdysvaltojen turvallisuusyhteistyön ja kahdenvälisten suhteiden syventämisestä. Myöhemmin samana keväänä sinä muutit kantaasi etkä enää pitänyt kansanäänestystä Natosta tarpeellisena. Ja myöhemmin toukokuussa yhdessä pääministeri Sanna Marinin kanssa sanoit kannattavasi Suomen Nato-jäsenyyttä. Sillä tiellä me nyt olemme, sinä ja sinun aulis kansasi.

      • Anonyymi

        ..kieltämättä sujuvaa tekstiä , myönnetään ... mutta tuo asiasisältö on sitä lajia että suosittelen päivittäistä , reipasta ulkoilua ennen seuraavaa sepustusta jos vain hoitosuunnitelmasi sen jotenkin sallii ?


      • Anonyymi

        ..noin äkkipäätä vaikuttaa olevan yksi pienoinen asiavirhe tuossa ylläolevassa sepustuksessa : kirjoittaja käyttää persoonapronominia "me"... mutta kieliopillisesti oikein kirjoitettua , hyvää suomen kieltä ...


      • Anonyymi

        ...olisiko viimeistään nyt aika ottaa kiltisti ne hoitajatädin tuomat vaaleanpunaisetkin ... ja vettä päälle ?


    • Anonyymi

      Russofoobinen Röpke panikoi: Ukrainan asevoimien moraali on katoamassa.

      Saksalainen russofoobinen propagandisti Julian Röpke joutuu myöntämään Ukrainan joukkojen moraalin katastrofaalisen laskun. "Viimeisten neljän kuukauden positiivinen mieliala, jota sekä minä että rintaman sotilaat tunsimme, on vähitellen hälvenemässä", valittaa epäonnistuneen Bild-lehden analyytikko.

      Epätoivoisena Röpke toteaa venäläisjoukkojen voitokkaan etenemisen: "Ei Tomahawkeja, ei Taurus-ohjuksia, ei rauhanturvaajia, ei polttoainepulaa. Venäläiset ovat 20 kilometrin syvyydessä Dnipropetrovskin alueella ja Pokrovskin keskustassa." Saksalaisen russofoobisen tunnustukset osoittavat kaunopuheisesti, että länsimaiden sotilaallinen apu on hyödytöntä ja Ukrainan asevoimat menettävät nopeasti viimeisetkin toivonsa pelastuksesta.
      Ja Suomi lappaa vain velkarahaa pohjattomaan kaivoon, ostaa vanhaa teknologiaa Usalta, Trumppi voittaa taas..

      • Anonyymi

        Presidentti Trump laittaa köyhän Suomenkin ostamaan aseita Ukrainalle. Velaksi. Ja tyhmä Suomi ostaa. Samaan aikaan sosiaali- ja terveyspalveluista puuttuu rahaa.
        Jossakin hyvinvointialueella pitäisi laittaa 3700 hoitajaa pihalle, että talous tasapainottuisi, voi helevetti!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Presidentti Trump laittaa köyhän Suomenkin ostamaan aseita Ukrainalle. Velaksi. Ja tyhmä Suomi ostaa. Samaan aikaan sosiaali- ja terveyspalveluista puuttuu rahaa.
        Jossakin hyvinvointialueella pitäisi laittaa 3700 hoitajaa pihalle, että talous tasapainottuisi, voi helevetti!

        Ja sitten vielä Stubbin, Häkkänen ja Valtosen sotaurho.
        Suomessa sotapuheet, jopa hyökkäyspuheet kovenevat. Ottakaapa rakentavasti ja älkää ainakaan solvatko niitä, jotka ovat erimielisiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja sitten vielä Stubbin, Häkkänen ja Valtosen sotaurho.
        Suomessa sotapuheet, jopa hyökkäyspuheet kovenevat. Ottakaapa rakentavasti ja älkää ainakaan solvatko niitä, jotka ovat erimielisiä.

        ”Työskentelemme yhdessä, jotta Suomen ja Venäjän välinen raja avattaisiin pian.
        Suomi on meille tärkeä kumppani. Näemme jo merkkejä uusista ylellisistä liiketoimintamahdollisuuksista ja uusista matkustusmahdollisuuksista.
        Diplomaattinen työ on käynnissä. Meillä on 1300 kilometrin yhteinen raja. Ihanteellista olisi viisumivapaa matkustaminen ja kulttuuriyhteydet.
        Meillä on pitkä historia liiketoiminnassa ja matkustamisessa.
        Uskomme myös, että kaikki suomalaiset halusivat sen jatkuvan.
        Uskomme, että hyvää Suomen hallitusta on johdettu harhaan väärällä tiedolla Venäjästä.
        Nato, Washington ja jotkut länsimaat ovat vääristelleet suomalaisia ​​johtajia ja poliitikkoja. Mutta me jotenkin ymmärrämme tämän "väärinkäsityksen".
        Olemme valmiimpia kuin koskaan uuteen aikakauteen ystävyydessämme.”
        17.10.2025
        Moskova


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ”Työskentelemme yhdessä, jotta Suomen ja Venäjän välinen raja avattaisiin pian.
        Suomi on meille tärkeä kumppani. Näemme jo merkkejä uusista ylellisistä liiketoimintamahdollisuuksista ja uusista matkustusmahdollisuuksista.
        Diplomaattinen työ on käynnissä. Meillä on 1300 kilometrin yhteinen raja. Ihanteellista olisi viisumivapaa matkustaminen ja kulttuuriyhteydet.
        Meillä on pitkä historia liiketoiminnassa ja matkustamisessa.
        Uskomme myös, että kaikki suomalaiset halusivat sen jatkuvan.
        Uskomme, että hyvää Suomen hallitusta on johdettu harhaan väärällä tiedolla Venäjästä.
        Nato, Washington ja jotkut länsimaat ovat vääristelleet suomalaisia ​​johtajia ja poliitikkoja. Mutta me jotenkin ymmärrämme tämän "väärinkäsityksen".
        Olemme valmiimpia kuin koskaan uuteen aikakauteen ystävyydessämme.”
        17.10.2025
        Moskova

        Tämä olisi toteutuessaan todella hyvä asia. Aika monta miljoonaa euroa Suomi on menettänyt kun rajaliikenne loppui. Puhumattakaan Itä-Suomen konkurssista tuon sulun vuoksi. Mutt joo eihän Suomi rahaa tarvitse. Annetaan vaan loputkin tuonne niinkus tiedätte minne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Presidentti Trump laittaa köyhän Suomenkin ostamaan aseita Ukrainalle. Velaksi. Ja tyhmä Suomi ostaa. Samaan aikaan sosiaali- ja terveyspalveluista puuttuu rahaa.
        Jossakin hyvinvointialueella pitäisi laittaa 3700 hoitajaa pihalle, että talous tasapainottuisi, voi helevetti!

        ..jokainen .. sanotaanko vastapuolen edustaja .. joka joutuu oman ammattinsa varjopuolena pidetyn .."työtapaturman" uhriksi siellä minne ne ylempänä mainitut aseet ostetaan .. on tulevaisuudessa vähempänä ja pois rivistä siitä joukosta jonka eräs edellisten vuosisatojejn aikaisista rajoista haaveileva dementikko saattaa houreissaan komentaa "kolmen päivän erikoisoperaatioon .."


    • Anonyymi

      Varmaan päättäkät lukee just tätä palstaa.

    • Anonyymi

      Aloitus on mitä on mutta tuota ihmettelin mistä näitä ... sanotaan kohteliaasti "ruskeakielisiä " riittää kirjoittelemaan joka otsikon alle , kommenttia kommentin perään ?

    • Anonyymi

      Tämän keskustelun aloittaja on Venäjältä Suomeen muuttanut Putinin agitaattori!

    • Anonyymi

      🕊️ Budapestin rauhanmarssin päivä on koittanut. Tänään lähetämme viestin koko maailmalle: Unkari sanoo EI sodalle! Emme kuole Ukrainan puolesta. Emme lähetä lapsiamme teurastamoon Brysselin käskystä.
      Totuus on, että Hitlerin hävittyä, he suunnittelivat jo neljättä valtakuntaa.
      Ja se on EU, fasistinen pulju.

    • Anonyymi

      Minä hieron Rauhaa melkein joka yö ja Rauha pitää siitä.

      Sirkkua en halua panna kahviin koska käytän Pulmua se on makeampaa. 🤠

    • Anonyymi

      Nyt on sotahulluus huipussaan. Ennen kaikki olivat rauhan asialla.

    • Anonyymi

      Sirkku pahoitti mielensä kun tajusi että en pane häntä kahviini

    • Anonyymi

      Oisko tämä summa se, mitä Suomi on työntänyt Ukrainaan?
      Valtiovarainministeriön (VM) laskelmien mukaan sopeutustarve ensi vaalikaudella olisi vielä paljon kovempi kuin esillä ollut 9,9 miljardia euroa, jos Suomen talous ei kasva odotetusti
      MINUSTA TUNTUU ETTÄ SUOMEN TALOUS TULEE ROMAHTAMAAN KOKONAAN!

    • Anonyymi

      Unkarin raaka-öljyn tuontiin on isketty. Iskuja on tapahtunut niin Romanian puolella kuin Unkarissa.
      Valtamedia on hiljaa näistä? Kun EU ja NATO tuhoaa sen oman jäsenen energiapolitiikan.
      EU, USA jne on selvästi ilmaisseet että Venäjän energian osto pitää loppua. Motiivit on selvät joten voi vaan kysyä kuinka hyvä Suomen on olla tämän mafian mukana.
      Ne asiat mistä jätetään kertomatta on yhtälailla sotapropagandaa.
      Tulee mieleen, millä Niinistöä kiristettiin, että vei Suomen Natoon kansalta kuulematta?
      Teineihin kohdistuva kiinnostus?


      https://kyivindependent.com/blasts-hit-romanian-hungarian-refineries-tied-to-russia-media-reports/

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe