Valtion lainoista maksetaan vuosittain korkoa jo kolme miljardia. Se on pois hyvinvointipalveluista. Vuodesta 2008 lukien julkiset ylisuuret palkat on jouduttu maksamaan lainan otolla. Sen takia lainakanta on noussut jo 90%:iin BKT:stä. Ollaan kusessa.
Seuraava hallitus joutuu leikkaamaan 10 miljardia. Lindtman on luvannut ilmoittaa syksyllä 2026, missä SDP leikkaa, JOS SDP pääsee pääministeripuolueeksi. Iso JOS.
Palkankorotuksia voidaan antaa vain tuottavuuden kehityksen puitteissa. Nyt on eletty toisin, mistä valtion talousahdinko johtuu. Yrityksissä tuottavuuden kehitys tuloutuu usein irtisanomisina. Sen takia YT:t ympäri maata. Firmoista pitää vähentää 7,8% väestä, kevään vientivetoisten korotusten mukaan. Mites ne julkisen puolen irtisanomiset, vai otetaanko lapsiperheiltä ja muilta vähäisaisilta?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011517994.html
Vihervasemmiston taloustaidot ovat lähellä olematonta
10
251
Vastaukset 10
- Anonyymi
Hyvä ja asiallinen kirjoitus lisää näitä. Harvoin tällä törkypalstalla näkee mitään todellista asiaa. Nyt sitä on.
- Anonyymi
No kiitos kiitos!! Aika yksinhän tässä on saanut näiden ajatustensa kanssa kyllä olla. Vihdoinkin joku komppaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kiitos kiitos!! Aika yksinhän tässä on saanut näiden ajatustensa kanssa kyllä olla. Vihdoinkin joku komppaa.
Nousiko sulla hattuun? Noin helposti.
- Anonyymi
Osaamiseksi riittää kunhan seinästä saa rahaa !
- Anonyymi
Sehän on vanha viisaus, että jos vasemmistolainen ymmärtäisi taloudesta edes jotain, niin hän ei olisi vasemmistolainen.
- Anonyymi
Totta
- Anonyymi
Suomen kansa kärsii edellisen hallituksen huonosta taloudenhoidosta. "Rahaa on" -politiikka kylmää nyt kuten yöpakkaset.
- Anonyymi
Kilpailutetaan kansanedustajat. Kuka tekee työt halvimmalla saa paikan.
- Anonyymi
Vassut ovat jo luonnostaan vahingollisia loiseläimiä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j811223- 42824
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga72709Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden236708Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35581Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️77560- 46555
- 37502
- 23498
- 26482