Oli vanhaan hyvään aikaan Orimattila niminen kunta silloisessa Uudenmaanläänissä.
Maaseutupaikkakunnalla oli runsaasti teollisuutta joka työllisti ja toi hyvinvointia kylään. Sivukylillä maatalous menestyi ja talojen isännät hankkivat kilpaa uusia traktoreita ja puimureita sekä laajensivat navettojaan.
Sivukylilläkin palvelut oli kiitettävällä tasolla. Pankkeja ja kyläkauppoja oli ja onnikat kulki jopa muutaman kerran päivässä Helsinkiinkin. Se on ollut monelle iso tapahtuma kun on käynynnä hesassa.
Keskustassa oli menoa ja vilskettä. Erkontiellä oli jopa liikenneruuhkia. Ei ollut tyhjiä liikehuoneistoja kylällä. Lahteen mentiin aina vuoteen 1987 vanhaa tietä myöten. Se oli kokemus kun mentiin virenojan ja pennalan kautta pikkutietä, siinä oli iso mäkikin pennalassa. Nykyään mennään suoraa isoa tietä pitkin eikä siinä ole nostalgiaa lainkaan.
On hieno homma jos olet syntynyt viimevuosisadalla siten että muistat ajat ja muutoksen jonka orimattila on kokenut. Hilskan kauppaakaan ei nuoremmat enää muista, surullista. Opistosta eivät ole kuulleetkaan. Naamabaari on jo ihan ufojuttu monellekin.
90-luvun lamasta alkoi orimattilan alasajo. Ei sitä voi laman syyksi laittaa että orimattila sakkasi pahasti. Nousihan muutkin paikkakunnat 90-luvun lamasta mutta orimattila ei. Se on huonon johtamisen syytä.
Olipa kerran Orimattila
6
351
Vastaukset 6
- Anonyymi
Hyvä alotus. Nostalkiaa entisistä hyvistä ajoista. Helvetin huonosti johdettu Orimattilaa ja se van jatkuu.
- Anonyymi
Aika entinen ei koskaan enää palaa. Orimattila on onnensa menettäny. Liitos Lahteen on edessä.
- Anonyymi
Orimattilan jatkuvan alamäen syy on huono johtaminen. Kun Orimattilasta tuli kaupunki ja paras kunnanjohtaja Aulis Aaltonen jäi eläkkeelle niin se oli kaiken tuhon alku. Yhtäkään hyvää ja jämptiä johtajaa ei Aaltosen jälkeen ole ollut.
- Anonyymi
Totta joka sana. Osmo Pieski kyllä on ollu hänen jälkeensä paras. Tulis takasin.
- Anonyymi
Se että täältä lähtee nuorison paras aines pois opiskelujen takia ja jää sille teilleen. Jäljelle jääneet on sitä heikompaa ainesta ja kun heikompi aines vielä lisääntyy keskenään, niin on selvää ettei tulos ole mikään hyvä. Olisikin mietittävä että olisiko yhteiskunnan syytä estää heikomman aineksen lisääntyminen?
- Anonyymi
Orimattilalla on myös tänne muuttavien suhteen sama asia kun valtakunnalla. Eli Suomeen muuttava aines ei ole mitään parasta mahdollista. Ja Orimattilaan muuttava aines, vaikka ovatkin pääosin kantasuomalaisia on muuta kun parasta mahdollista.
Suomen sisällä paras aines muuttaa suuriin kaupunkeihin joissa näille on koulutustaan vastaavaa hyväpalkkaista työtä. Orimattilan kaltaisiin kyliin muuttaa lähinnä ammattikoulutasoinen sakki.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43629Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 49490
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22417