nyt kun kaikki hehkuttaa tätä ilmiömäistä "boost pulley" vehjettä niin kertoisiko joku mikä tämä laite on ja miten se toimii ja hyöty??
kiitos jo etukäteen paitsi aktivoinnin kyseliälle.
mikä on boost pulley??
29
476
Vastaukset 29
- Anonyymi
Se on kuin mopon isompi eturatas. Kulkee vähän lujempaa jos teho riittää. Ja nakkikioskilla kauhea hype.
- Anonyymi
Iibeissä myivät sillä nimellä pientä linko variaattoria. Eli impellerin kierroslukua ja lumisuihkun pituutta säädetään variaattorin välityssuhdetta muuttamalla.
- Anonyymi
Koska tulee seuraava aloitus näin tärkeästä ja hienolta kuulostavasta asiasta ??
- Anonyymi
Palstan turha heräsi ihmettelmään.
- Anonyymi
Sulta tuli jo,housuihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Palstan turha heräsi ihmettelmään.
Ao.viesti oli juuri ihmettelijälle
- Anonyymi
Tolla lumi lentää naapurin pihalle.
- Anonyymi
Turha varuste.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turha varuste.
onko muka?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
onko muka?
Kyllä sitä muutkin käyttäisi ellei olisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä sitä muutkin käyttäisi ellei olisi.
kaikkihan tuota nykyään melkein käyttää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kaikkihan tuota nykyään melkein käyttää
Ketkä kaikki?
- Anonyymi
eli jos on vähempi lunta niin se siipi pyörii nopeammin ja heittää pitemmälle ja paljon lunta niin tulee hitaammaksi jotta jaksaa heittää pitkälle???
- Anonyymi
Tai paremminkin jaksaa heittää ylipäätään jos tulee oikein paljon lunta. Tosin tukkoon menee lopulta.
- Anonyymi
tuommoinen säätyvä hihnapyörä on hrigs&stratton merkkisessö lumilingossa mutta ei ole lumenheittopuolen hihnapyörä vaan vetopuolen eli renkaille menenevällä hihnalla,sen jälkeen on vaihdelaatikko(ei kitkapyörä).
mitä virkaa tuolla on ennen vaihdelaatikkoa???- Anonyymi
Sekoitat kitkapyörä vetoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sekoitat kitkapyörä vetoon.
en sekoita kitkapyörään,siellä on oikea vaihdelaatikko ja moottorissa on sellainen variaattorihihnapyörä ja siitä menee tuohon laatikkoon.
ihme että laatikko tarvii sen vaikka siinä on vaihteet - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
en sekoita kitkapyörään,siellä on oikea vaihdelaatikko ja moottorissa on sellainen variaattorihihnapyörä ja siitä menee tuohon laatikkoon.
ihme että laatikko tarvii sen vaikka siinä on vaihteetja tuolla numerolla näkee sen laatikon C950-52301
on monessa muussakin lingossa sama 6+2 vaihteet mutta tuo variaattori... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja tuolla numerolla näkee sen laatikon C950-52301
on monessa muussakin lingossa sama 6 2 vaihteet mutta tuo variaattori...näkyy siellä vaihdelaatikko olevan vaikka 99% näissä on kitkapyöräveto.
olisiko syy tuohon erikoishihnapyörän käyttöön se että se hidastaa nopeutta etenemisessä kun kierrokset rupee tippumaan johtuen lumen paljoudesta,ja kun nopeus tippuu kone jaksaa taas lingota.
eli tuo 6 vaihdetta eteen on alueet jolla hihnapyörä säätää sen vielä sopivaksi.
tuo vaihdelaatikko on muuten muovia hammasrattaita myöden,pari laakeria on sisällä metallia ja akselit. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
näkyy siellä vaihdelaatikko olevan vaikka 99% näissä on kitkapyöräveto.
olisiko syy tuohon erikoishihnapyörän käyttöön se että se hidastaa nopeutta etenemisessä kun kierrokset rupee tippumaan johtuen lumen paljoudesta,ja kun nopeus tippuu kone jaksaa taas lingota.
eli tuo 6 vaihdetta eteen on alueet jolla hihnapyörä säätää sen vielä sopivaksi.
tuo vaihdelaatikko on muuten muovia hammasrattaita myöden,pari laakeria on sisällä metallia ja akselit.Se kuulostaisi todennäköisimmältä vaihtoehdolta. Eli antaa hieman toimintavapautta valitun vaihteen alueella ettei tarvi kokoajan olla veivaamassa vaihteita kun lumen määrä vaihtelee.
Kaikkia innovaatioita tehdään mutta mahtaako tämä niin kätevä olla että kannattaa tehdä ylimääräisiä vairaattoreita ja lisää kuluvia osia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se kuulostaisi todennäköisimmältä vaihtoehdolta. Eli antaa hieman toimintavapautta valitun vaihteen alueella ettei tarvi kokoajan olla veivaamassa vaihteita kun lumen määrä vaihtelee.
Kaikkia innovaatioita tehdään mutta mahtaako tämä niin kätevä olla että kannattaa tehdä ylimääräisiä vairaattoreita ja lisää kuluvia osia.itse ajoin tuolla viimetalvena ja en huomannut kyllä mitään eroa "tavallisiin" linkoihin paitsi että renkaitten murtotapit katkes monesti ja sitten hitsattiin puikolla pisteillä kiinni, nekin murtui ja nyt on kestänyt kun laitoin raktorin rengassokat läpi niihin reikiin.
- Anonyymi
Aivan upea keksintö. Linko on nyt parempi kuin naapurin tuplamoottori yamaha. Tämmönen löytyi: Snowblower POWER BOOST Spring Loaded Variable Speed Auger Pulley.
- Anonyymi
Kuka jaksaa noiden vaihteiden kanssa räplätä? Yamahassa hydostaattinen säätö eteen ja taakse. Pienelläkin pihalla näppärä ja nopea ees taas liikuttelu verrattuna pykältämiseen. No hintahan ei tietenkään ole 999eur!!
- Anonyymi
Se on pakko kun ei ole rahaa parempaan. Ja onhan räplättävä linko parempi kuin ei linkoa lainkaan.
Ja onhan tuo portaaton homma muutenkin vähän overkill - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on pakko kun ei ole rahaa parempaan. Ja onhan räplättävä linko parempi kuin ei linkoa lainkaan.
Ja onhan tuo portaaton homma muutenkin vähän overkillNo on kokemusta noista kaikenlaisista lingoista menneiltä vuosilta ja lopulta päätin sitten laitaa muun kun noita "halppismerkkejä" ja eipä ole tarvinnut katua. Kun vehjettä tarvitsee niin se toimii myös. Taitaa olla kaksi merkkiä, jotka painivat omassa luokassaan Honda ja Yamaha, tosin hintakin omassa luokassaan!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No on kokemusta noista kaikenlaisista lingoista menneiltä vuosilta ja lopulta päätin sitten laitaa muun kun noita "halppismerkkejä" ja eipä ole tarvinnut katua. Kun vehjettä tarvitsee niin se toimii myös. Taitaa olla kaksi merkkiä, jotka painivat omassa luokassaan Honda ja Yamaha, tosin hintakin omassa luokassaan!!
Se nyt vähän riippuu. Ellei rahalla ole väliä niin tottakai mutta työt saa mukavasti muillakin.
- Anonyymi
näkyy nykyajan koneissa olevan tuo "boosterpulley" jo vakiona ruohonleikkureissa kun hydrostaatti on jäämässä pikkuhiljaa pois.
onhan tuo yksinkertainen ja halpa osa verrattuna tuohon hydroon. 50€ vastaan 1500 euroa ja saman asian tekevät.
pienkonehuollossa näkyy nuo kestävät ja heikot uutuudet. nimimerkillä 40 vuotta päivätöissä jo alalla.- Anonyymi
Laitatko kuvan siitä boost pulley niin tiedetään muutkin mistä puhutaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731172
- 1011140
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔751007Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i23983Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen24973Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126900- 131850
Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6818- 58805
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27781Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46691- 45686
Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka145671Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132662Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.64640- 19637
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48630Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80612Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi12609- 48604