Teen töitä s-marketissa. Opitaan tunteen asiakkaat. Todella vaikka saanhan itsekin palkan päälle toimeentulotukea jos tunteja ei saa tai joku lääke pitää ostaa niin asiakkaissa on nyt paljon maan hiljaisia. Tullaan kauppaan ostetaan reissumies ruisleipää( halvinta) kolme pakettia ja sitten hk lihapullia alle euron pkt 6 pakettia. Eleettömästi viikosta toiseen. Itsekin töissä ja sama tilanne ei ole tarpeeksi ruokarahaa. Tehkää nyt v***u jotain tälle stna.
Tälläin havainnoitua.
Anonyymi-ap
58685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Muista vaitiolovelvollisuus, jokainen asiakas saa ostaa mitä haluaa.
Ei tollasesta mitään vaitiolovelvollisuutta ole.
Teuraspullien myyntipaikka on tuplattu. Tervetuloa köyhät ostamaan.
No osta jotain muuta välillä niin myyjät ei kiinnitä enää huomiota.
Miten voi ostaa sellaista mihin ei riitä rahat?
Ei maininnut nimeä niin saa kertoa.
Ei ole kiva käydä s-marketissa jos siellä myyjät kyttää ja raportoi mitä asiakkat ostaa.
Eipä tämä ole mikään uusi ilmiö. Suomen liian alhaisesta sosiaaliturvasta on toki EU moittinut jo 20 vuotta mutta nämä uudet leikkaukset ovat tuoneet kauppoihin tämän rasitteeksi. Sama ihminen voi käydä monta kertaa päivässä katsomassa onko ale laputettu ruokaa. Ilmiselvästi olisi nälkä. Maksu tapahtuu ehkä kymmenellä eri pullokuitilla on löydetty tölkki jostain.
Tiedätkö minkälainen sosiaaliturva on muissa maissa esim Ukrainassa?
Ukrainalaiset valittaa koko ajan kun Suomessa on liian kallista. Töihinkin on menty mutta ei pysty ostamaan edes ruokaa.
Tämä oli kyllä tiedossa kun eri maista oli busseja hakemassa pakolaisia. Suomeen menevään bussiin ei kukaan meinannut tulla.
Mielummin siis jäädään sotaa käyvään maahan kuin tullaan Suomeen.Suomalaiset ovat äärimmäisen julmia kyllä. Täysin empatiakyvyttömiä myös omilleen.
Mikä osuus on töissä?
Ei enää ole kukaan. Työnteko ei kannata.
Silti vain 6 % haluaa palata kotimaahansa sodan loputtua, mukavahan se on täällä loisia.
Ovat oppineet että Kelasta saa saman kuin mansikkapellolta.
Mansikkapellon palkat ei ole nousseet 50 vuoteen. Lisäksi joutuu oikeuteen jos syö pellolta yhden mansikan.
Kepulainen isäntävalta.
Velkaa tulisi ottaa paljon lissää niin tulisi lisää kysyntää ja sosialiturva paranisi. Olisi varaa ostaa muitaki kun leipee.
Leipä on itseasiassa Suomessa aika kallista ei sitä kaikki pysty ostamaan.
Tämä vanhus on liian hemmoteltu koska eli nuoruutensa hyvinvointivaltiossa mahdollisesti osti asunnon vaikkapa kolmion joka nykyrahassa olisi 25 000 ja sai eläkkeen jonka on itse maksanut (kuka ei naura vielä) korjaan viidenneksen siitä. Valtion ja nykyihmisten köyhyys johtuu puhtaasti näiden edellisten velaksielämisestä. Köyhäksi jää nyky sukupolvi. Tunteekohan ihmishistoria toista yhtä surullista tarinaa kuin ahne sukupolvemme.
Leivo ite.
No joo eipä paljon halpene jauhot ja sähkö on sikakallista Suomessa.
Näin se menee kaupan kassa saa nettona 1200 ekee vuokra 700 meluisasta yksiöstä. Jää 500 satku bussilippuun pari sataa sähkö puhelin netti yms.
Vanhus et nyt vaan yksinkertaisesti tajua. Sinä olet ryöstänyt jälkipolvet. Okei mielikuva jota pidät yllä ruokkii omaatuntoa totuutta se ei muuta.
Tämä sama sukupolvi kantoi öljytynnyreitä kahtoilampeen. Turha väitellä. Hoito poikki vaan heti kun mahdollista. Letkut irti
Ja tupakkaan ja kaljaan.
No ei tuosta rahasta jää kyllä mitään noihin
Kyllä jos ei syö mitään
Vanhus taas kuvittelee koska hänen nuoruudessaan viinan ostaminen oli mahdollista sosiaaliturvallakin.
Älä levitä väärää tietoa, vanhuksen nuoruudessa ei ollut sosiaaliturvaa.
Täällä on ihme porukkaa kun ovat kateellisia vanhukselle joka on kovalla työnteolla vaurastunut.
Olisitte kiitollisia heille ketkä takasivat suomelle itsenäisyyden sotimalla 5- vuotta venäjää vastaan.
Nyt ollaan sellaisia vellihousuja, ettei kestetä edes armeijaa eikä siviilipalvelusta.
2 kg jauhoja saa tarjouksesta 1,50€. Kuivahiivan saa 1€:lla. Vettä ja suolaa on kotona. Pörssisähkö on tänään 1 cnt/kWh . Tulee monta pellistä patonkeja. Jos haluaa terveellisemää leipää niin porkkanapussi ei paljoa maksa. Porkkanaa voi raastaa taikinan sekaan. Kekseliäs ja ahkera pärjää elämässään.
Kaikki vanhemmat ihmiset ovat tehneet ihan itse hoitotestamentin jossa kertovat haluavansa kuoleman ilman letkuja. Kannattaa sinunkin tehdä tämä jo valmiiksi ettet joudu letkutettavaksi.
Jos et tiedä että nyt on vuokralaisen markkinat. Etsi halvempi luukku lähempää työpaikkaasi. Kilpailuta vuokranantajasi. Ei tässä kaupungissa kukaan 700€ maksa pikkuluukusta korkeintaan 500€. Halvempiakin on.
Kulje töissä polkupyörällä aina kun säät sallii. Ota pörssisähkö ja opettele laittamaan itse ruokaa niistä kauppasi -30 % aineksista. Hanki toinenkin työ ja hae opiskelemaan jos myyjän hommat ei kiinnosta.
Voisi käyttää nettiä puhelimen kautta. Säästäisi edes siinä. Kun vaihtaa liittymää niin saa vanhalta operaattorilta tosihyvän tarjouksen. Voi tarttua sitten siihen.
Vanhuksen nuoruudessa koulunkäynti maksoi jo 12 vuotiaasta eteenpäin. Matka ja ruoka, kirjat ja lukukausimaksut oli vanhempien maksettava jos lapsi pääsi oppikouluun. Kaikilla ei luonnollisestikaan ollut varaa laittaa lastaan oppikouluun, vaan nämä lapset päätyivät ilmaiseen kansalaiskouluun. Näistä osa sitten meni kansalaiskoulun jälkeen iltaoppikouluun työn ohessa ja siitä sitten opistoon tai yliopistoon. Yliopistoon otettiin lainaa silloinen n.50.000 markkaa. Opistoon lainaa otettiin n. 30.000 markkaa. Kesät painettiin töitä. Kaikki työ kelpasi.
Ammattikoulu kansalaiskoulun jälkeen oli ilmainen mutta asuminen kaupungissa maksoi jos ei päässyt bussilla kulkemaan.
Nyt sitten näiden vanhusten lapset perivät heidän kovalla työllään ansaitut asunnot, huvilat, autot ... ym.
Älkää valittako.
Söin juuri eilen kuusi patonkia ja syön tänäänkin. Kuivana kun pureskelee huolella sylki kostuttaa ne eikä kaipaa voita tai muuta. Kyllä fiksut pärjää aina.
Eikö myös niin että maksa palkalla samalla omaa asuntoasi ja maksata eläkkeesi jälkipolvilla.
Oikein tyypillinen tapa laskea sähkönhintaa, tiedätkö, mitä maksaa siirto, perushinta ja vero?
Ikinä ei ole vuokralaisen markkinat, persaukista porukkaa vinkumassa toimeentulotukia hautaan asti.
Mitäs läksit nii? Kikkelis kokkelis!!!
Olen gay. Armeijassa ei suoraan sanottu että häivy mutta vihjailtiin että hae vapautusta. Okei näin tein. Toivottavasti nykyään on toisin sillä kyllähän homokin osaa ampua.
Onneksi jää 5000 kuussa ylimääräistä säästöön, voi sitten ostaa voitakin leivän päälle.
Margariinista meneekin maha rokulille.
Useinhan tuollaisten rahat menee viinaan ja tupakkaan. Omalla ravinnolla ei ole niin väliä, kunhan nyt jotenkin pysyy hengissä, että voi pistää päätään sekaisin. Jotain einespaskaa vetämällä pistää kehonsa sellaiseen tulehdustilaan, että voi olla varma, että elämä on täyttä paskaa. Ei ne kaurahiutaleet, täysjyvätuotteet, linssit, pavut, sesonkihedelmät ja kasvikset nyt niin paljon maksa.
Toki on ihmisiä jotka ovat pudonneet väliaikaisesti johonkin hyvin hankalaan loukkuun jossa joutuu kitkuttelemaan ajan x summalla x kun ei halua esim. menettää luottotietojaan jonkun maksamattoman luoton vuoksi.
Vanhus jatkaa hyvinvointivaltion muistelua.
Nuori sosiaalipummi jatkaa ihmettelyä.
Se on prodigy, eli ihmelapsi, joka osaa jo päiväkodissa kirjoittaa.
Erittäin kiusallista totuuspuhetta vanhukselle.
Tuollaiset yhteiskunnan loiset olisi sodan aikaan suolattu metsään.
Köyhä elämä ei anna mitään. Lähtekää pois Suomesta jos vaan voitte.
Kauppa voisi kyllä tehdä itsekin asialle jotain. Kahden yhtiön kartelli eli duopoli on vallannut melkein kaikki markkinat ja keskosta on tullut euroopan kannattavin ruokakauppaketju ja euroopan kalleinta ruokaa siksi syömme. Käyttäkää Lidliä niin paljon kun mahdollista vaikka sekin vetää Suomessa omaan euroopan hintatasoonsa nähden ylikallista linjaa koska kilpailu ei ole muutenkaan rehellistä ja lidlin on vaikea saada parhaita myyntipaikkoja tai edes lupaa parhaille alueille.
Voi voi se on maksettava mikä on maksettava. Ei mun lähikauppias ainakaan miltään huijarilta vaikuta. Onhan näillä kauppiailla kova stressikin aina päällä.
Ei S-kauppa ainaskaan huijaa siä ei oo kauppiaita vaan me kaikki yhdessä omistetaan. Osuuskuntamalli ei suosi ketään
S-kauppa ei kuuntele asiakasomistajia vaikka mainostavat, että asiakkaat omistaa kaupat, melkoista huijausta.
Etkö osaa käyttää palautekanavia?
Mitä haluaisit heille kertoa?
Hirvittävät ilmavaivat noista syntyy eikä vie nälkää koska 80 prosenttia tuotteista on pelkkää kaasua. Ei kukaan köyhä tuollaisia osta. Maito on ravinteekkaampaa ja vie näläntunnetta. Lasillinen maitoa makaroonin ja ketsupin kanssa on terveellisempää.