Heinolassa keskustan liiketilojen hinnat ovat lähellä nollaa. Niitä on myyty muutamalla tuhannella. Miksi kauounki osti kirjaston rakennuksesta liiketiloja yli 100.000 eurolla (vai oliko liki 200.000?), kun samaan aikaan niitä on tarjolla lähes ilmaiseksi?
Onko kauounki jälleen ostamassa liiketiloja ylihintaan samasta rakennuksesta? Niillähän ei ole käytännössä mitään arvoa, koska rakennus odottaa valtavaa remonttia.
Mitä luulette, löytyykö kaupungintalolle ostajaa? Tuskin, koska rakennus vaatisi miljoonaremontin, eikä sen arvo nousisi remontoinnin vertaa. Kuka siihen siis investoisi? Samasta syystä on täysin järjetöntä käyttää tällaiseen kannattamattomaan investointiin kolme miljoonaa (ja luultavasti enemmänkin) veronmaksajien rahoja.
Kaupungintalon myynti ja kirjaston liiketilat
27
848
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaisi liittyä lahteen. Siellä olisi hieno kaupungintalo ja osaavammat henkilöt, johtamaan kaupunkia.
- Anonyymi
Kyllä. Heinolan kunnallispolitiikka ei tarjoile mitään sellaista, joka puoltaisi koko ajan näivettyvän Heinolan itsenäisyyttä.
- Anonyymi
kyllä !!
- Anonyymi
🤔🤔🤔
- Anonyymi
Veroprosentit nousee jälleen Lahdessa. Kunnallisvero ja kiinteistövero.
- Anonyymi
BOA:n kupunginleikkaajat kuittaavat potin. Kuuluu Kj. Parkkosen ja kh:n Lehtimäen strategiaan.
- Anonyymi
Mikä tahansa on parempi vaihtoehto kuin remontoida arvotonta homeista rakennusta kolmella miljoonalla. Etenkin kun pitäisi remontoida myös kirjaston vastaavaa murheenkryyniä.
Luulisi pinttyneimmänkin sosialistin ymmärtävän, että kaupungilla ei ole varaa näihin järjettömyyksiin.
Lehtitiedon mukaan vas. valtuutettu oli esittänyt, että kaupungintalo pitää korjata. Millä rahalla? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä tahansa on parempi vaihtoehto kuin remontoida arvotonta homeista rakennusta kolmella miljoonalla. Etenkin kun pitäisi remontoida myös kirjaston vastaavaa murheenkryyniä.
Luulisi pinttyneimmänkin sosialistin ymmärtävän, että kaupungilla ei ole varaa näihin järjettömyyksiin.
Lehtitiedon mukaan vas. valtuutettu oli esittänyt, että kaupungintalo pitää korjata. Millä rahalla?Missä homeet on todettu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä homeet on todettu?
No kuntotutkimuksissa oletettavasti.
Rakennustahan markkinoidaan myös sisäilmaongelmaisena.
Katsokaa hyvät ihmiset Heinolan liiketilojen hintoja ja laskekaa, onko mitään järkeä tuhlata miljoonia euroja veronmaksajien rahaa toimistitiloihin. Ei toden totta ole!
Pitääkö tästä kaupungintalosta ihan tieten tahtoen saada aikaan samanlainen typeryyden ilmentymä kuin Heikkimäen teollisuuspuistosta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä homeet on todettu?
Mitä luulette, löytyykö kaupungintalolle ostajaa?
- Anonyymi
sisäpiirin systeemit
- Anonyymi
Heinola tarvitsee oikean kaupunginjohtajan, Parkkonen on näyttönsä antanut.
Näkemiin!- Anonyymi
Myydään kj halvalla.
- Anonyymi
Kirjastot opettajien välilaskutiloiksi heti. Huumeväilläkin on pakohuoneet.
- Anonyymi
Kukahan ostaisi homeisen jäähallin?
- Anonyymi
Joku osti homeisen vanhan paloaseman, eiköhän hallikin.
- Anonyymi
Pelkästään arkkitehtitoimistojen tekemiin kirjaston ja kaupungintalon suunnitelmiin on tuhlattu kymmeniä tuhansia euroja. Ja kaikki on tehty turhaan koska kaupungilla ei ole hajuakaan (paitsi homeenhaju) mitä pitäisi tehdä. Samanaikaisesti tästä sähellyksestå kärsivät altistuneet ja sairastuneet työntekijät, ja kaupunkilaiset verorahojen tuhlauksen sekä puutteellisten kirjastotilojen merkeissä.
- Anonyymi
Juuri tämän vuoksi kaupungin ei tulisi omistaa saati remontoida toimistotiloja. Se tulee heinolalaisille tavattoman kalliiksi, eikä tiloilla ole myytäessä juuri lainkaan arvoa. Tarvittavat tilat tulisi vuokrata, koska kaupungin rakennushankkeet epäonnistuvat ja kustannukset kasvavat kohtuuttomiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri tämän vuoksi kaupungin ei tulisi omistaa saati remontoida toimistotiloja. Se tulee heinolalaisille tavattoman kalliiksi, eikä tiloilla ole myytäessä juuri lainkaan arvoa. Tarvittavat tilat tulisi vuokrata, koska kaupungin rakennushankkeet epäonnistuvat ja kustannukset kasvavat kohtuuttomiksi.
Melkoista puuhastelua. Miten valtuusto kantaa vastuun päätöksistä?
- Anonyymi
Minkähän takia en ole saanut koskaan oireita oleskeltuani homeiseksi sanotussa talossa. Tiedän kyltä miltä todellinen kosteusvaurii ja home haisee betonitalossa. Mutta sitä ei ole lämmitetyissä, kuivissa koneellisesti ilmastoiduisaa rakennuksissa. Kyse nyt hysteriasta jolle pitäisi laittaa piste. Poistaa laista, asetuksista korvaukset näistä kuvitteellisista homeoireista ja samoin lopettaa kaikki tutkimukset kun joku keksii taas homeoireita. Keski-Euroopassa homeremontti tehdään maalipesselillä eikä siellä todellakaan pureta. Koko sotien jälkeistä rakennuskantaa työhönsä kyllästyneinen viranhaltijoiden ja kunnan valkokaulustyöläisten oikkujen vuoksi.
- Anonyymi00031
turhia remonttejako ?
- Anonyymi
Keskustan alueesta uusia suunnitelmia arkkitehtiopiskelijoiden toimesta. Hallintokortteli asuinkäyttöön, puurakentamista torin ympärille, torille kauppahallit, saunamaailma satamaan, junayhteys jne jne.
- Anonyymi
suunnitelmia riittää mutta toteutuuko?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
suunnitelmia riittää mutta toteutuuko?
Käytännössä ei ole rahaa mihinkään hankkeisiin, eli ei toteudu. Jos toteutuu niin velkarahalla, sillä nyt jo otetaan lainaa velkojen maksuun ja julkinen kestävyysvaje jatkaa kasvuaan.
- Anonyymi
🥱🥱
- Anonyymi
Lahteen liittymisen myötä suunnitelmat tulevat sieltä Heinolan keskustan suunnitteluun.
- Anonyymi
🤔🤔
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301896
- 1211375
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401150Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni591061- 491049
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v2801046- 1361024
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet86857Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58819Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77816