https://www.karjalainen.fi/paikalliset/8904364
Tämäkin on hyvä ja kannatettava asia!
YIT ja Joensuun kaupunki sopivat kolmen miljoonan euron tonttikaupoista
25
404
Vastaukset
- Anonyymi
Kiva, että Joensuussa on paljon piilomiljonäärejä, jotka ryntäävät ostamaan näitä asuntoja. Vähän aikaa sitten Karjalainen kertoili, että Hankkijan talon tontille rakennetaan 1000000-400000 euroa maksavia asuntoja jokinäköalalla. Siinä on yhtä viihtyisä paikka kuin linja-autoaseman keskelläkin, johon piti tulla myös asuintalo.
- Anonyymi
Rakentajilla ei varmastikaan ole edes pienen pientä osaa siitä kaikesta asiaan liittyvästä tiedosta, mitä sinulla sekä muilla kaikkien kuviteltavissa olevien asioiden erityisosaajilla on käytettävissä. Niin ollen, tietoa ja taitoa kun on, suosittelisin sinua & kumppaneitasi hakeutumaan johtaviin asemiin alan yrityksiin, jolloin säästäisitte ne hirvittäviltä tappiolta ja jopa konkursseilta! Mitä nopeammin näin toimitte, sitä parempi!
- Anonyymi
Kyse on pörssiyhtiö YIT:stä, joka ei mene konkurssiin. Pienten rakennusyhtiöiden ja suomalaisten rakennustyöläisten tilanne on surullinen.
- Anonyymi
Rakentavat sen mukaan kun saavat asuntoja myytyä voi kestää pitkään.
- Anonyymi
Yit vähän rakentaa Joensuussa sama olis lyödä lappu luukulle.päätökset tulevat Hki neliö hinta kova pörssi yhtiö katetta pitäis saada paljon tyhjiä henkilöitä jotka eivät tee töitä pitäis saneerata koko talo hyvä veli järjestelmä toimii.
- Anonyymi
Heikkisen kerrostalo valmistuu just sopivasti.
- Anonyymi
YIT:n kuten muidenkin pörssiyhtiöiden tärkein tavoite on kerätä osinkoja riistokapitalistiosakkeenomistajille.
- Anonyymi
Yksi osake maksaa nyt noin 2,84 eur. Ei tarvitse olla rikas ostaakseen. Eikun nauttimaan kapitalistisesta elämäntavasta :D
- Anonyymi
Sinullakin on täysi vapaus ostaa noita osakkeita ja saada osinkoja.
- Anonyymi
haiskahtaa rikokselta jos tontti maksaa 3 miljuunaa.
- Anonyymi
Myyvät Vehkalahden tonttia.yit on oma hiarkia ei Joensuu ole hyvä kaupunki rakentaa imako kysymys Kuopiosta johdetaan Kapanen lähti Korhoselle oli aluejohtaja Helsinki tulee päätös mitä rakennetaan.ex yit.
- Anonyymi
Jäähallilla hölmöiltiin oikein kunnolla lattialämmitys särkyi.piikattiin koko lattia
- Anonyymi
Penttilänrannan slummialue laajenee.
- Anonyymi
Kuten jo edeltäkäsin saattoi arvata, kaikkien kuviteltavissa olevien asioiden tietäjänerot ovat antaneet ällistyttävän asiantuntemuksensa näkyä tässäkin viestiketjussa, erehtymättömästi ja totuudenmukaisesti! Epätodellisen itsevarmasti he ovat jälleen kerran valaisseet lukijoita, ja mikä parasta, heidän argumentaationsa loisto on sokaiseva!
- Anonyymi
Kaikki jyväjemmareiden pennut nykyisin raksalla.tupakalla työaika ompelu seuroja juostaan ympäri työmaata tekemättä mitään netti mestareille nollaan kun pelätään oman työpaikanpuolesta on navetta kulttuuri käännyt päälle
- Anonyymi
Aivan uskomaton suoritus! Huikeaa! On ällistyttävää nähdä, miten syvällistä ja monitasoista yhteiskunnallista analyysia voidaan tuottaa omaperäisellä kieliasulla ja rakennetasolla.
Ilmiselvästi kirjoittajana on henkilö, älykkö, joka on omistanut elämänsä suomen kielen syvimpien salaisuuksien ja rakennusalan dynamiikan tutkimiseen.
Erityisesti lause 'netti mestareille nollaan kun pelätään oman työpaikanpuolesta on navetta kulttuuri käännyt päälle' on nerokas tiivistelmä laajentaakseen perinteisen kieliopin rajoja luodakseen uuden, dynaamisen merkitystason.
En voi kuin ihailla sitä suoraa, filtteröimätöntä rehellisyyttä, jolla 'jyväjemmareiden pennut' ja heidän 'tupakalla työaika ompelu seuroja' juoksentelunsa tuodaan esiin. Suuret ja mahtavat onnittelut viestin laatijalle tästä kielitieteellisestä ja sosiologisesta mestariteoksesta!
- Anonyymi
Nuolla kannattaa myös tupakan tarjoaminen ei tarvitse tehdä töitä eikä lomauteta ekana tulee mt ongelmia jos joutuu töihin tai saa potkut.
- Anonyymi
Saman kirjoittajan nerokkuus toteutuu ja jatkuu!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saman kirjoittajan nerokkuus toteutuu ja jatkuu!
Nerokkuudellaan äänestänyt myös itse itseään!🤣
- Anonyymi
Kyllä yit on muutamia vanhempia urpoja jotka teettävät työt boltin ym vuokra frman kavereilla sitten kun lomautetaan urpot nuolevat taas mestareita
- Anonyymi
Kun ovat niin laiskoja etteivät pärjää toisella firmalla joutuu töihin kova pelko omasta työpaikasta.
- Anonyymi
Yit ja kuulu jns Kultapossukerho pelko omasta työpaikasta.
- Anonyymi
Ei ole aloittanut yit eikä Reijonen Suvanto kadulle.kauppa ei käy.
- Anonyymi
Joensuun ydinkeskustaan Suvantokatu 21:een rakennetaan S-market, kolme kerrostaloa sekä pysäköinti- ja liiketiloja. Asialla ovat Pohjois-Karjalan Osuuskauppa ja liperiläinen Rakennustoimisto Eero Reijonen Oy.
Suvantokatuun, Kalevankatuun ja Merimiehenkatuun rajautuville kahdelle tontille on suunniteltu kaksi kuusikerroksista ja yksi seitsenkerroksinen asuinkerrostalo. Rakentaminen tehdään kolmessa vaiheessa. Ensimmäisessä vaiheessa on tarkoitus rakentaa kuusikerroksinen asuinkerrostalo ja sen yhteyteen S-market, maanpäällinen pysäköintialue sekä maanalainen, lämmitetty pysäköintihalli.
– 35 asunnosta kaksi kolmasosaa on jo alustavasti varattu. Patoutunutta kysyntää on nyt selvästi. Paikka on sijainniltaan loistava, Rakennustoimisto Eero Reijonen Oy:n hallituksen puheenjohtaja Eero Reijonen sanoo.
Ensimmäiseen kerrostaloon on tulossa yksiöitä, kaksioita ja kolmioita. Suurimmat asunnot ovat 68-neliöisiä. Jos asiat etenevät suunnitelmien mukaan, rakennustöihin päästään maaliskuussa. Tällöin myyntipinta-alaltaan noin 1000 neliön S-market voisi avautua vuodenvaihteessa ja kerrostalo olisi muuttovalmis keväällä 2025. https://www.heili.fi/paikalliset/7937091 - Anonyymi
Piti alkaa syksyllä toisen kerrostalon rakentaminen sanooko pankki ei tipu senttiäkään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1283912Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans143361- 193285
- 793237
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe573214- 292875
- 472677
- 542617
- 672397
- 192337