Kaataisitko puun mökin alueelta jos "mökkinaapuri" pyytäisi tai antaisitko "naapurin" maksaa kaadosta. Erään "mökkinaapuri" sanoi että puu on niin lähellä mökkiä että myrsky voisi kaataa sen mökin päälle. Eikö se ole "naapurin" vika kun rakensi mökin lähelle puuta.
Jos "mökkinaapuri" pyytäisi kaataisitko puun?
26
368
Vastaukset
- Anonyymi
Tämän mökki on vaasan saaristossa jos sillä on väliä.
- Anonyymi
Huono asia.
- Anonyymi
Kyse ei ole minun omasta mökistä. Minulla ei ole mökkiä.
- Anonyymi
Totta, kaataisin jopa tilaisin vakuutetun puunkaatajan.
40 vuotta rakenetut mökkit puut saatavat päästä kasvamaan todella suuriksi.
Rakennus saatta olla 10m päässä rajasta,rajapuutkin saatavat kaatua mökkien päälle.
Siitä vaan tilaamaan puiden kaatajia,selvitään vielä pienin kustanuksin rakennuksille tulevista vahinkoista.Jokainen voi kaataa tontiltaan haitta-puut pois.- Anonyymi
Oletko itse puunkaataja kun noin kirjoitat? Onko mökkisi päälle kaatunut puu? Mielestäni röyhkeää pyytää kaatamaan puita toisten mökeiltä.
- Anonyymi
Näillä mökeillä on "yhteinen raja". Täysin vieri vieressä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näillä mökeillä on "yhteinen raja". Täysin vieri vieressä.
Onko mökkien välissä siis kaksi rajaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko mökkien välissä siis kaksi rajaa?
hmmmmm....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko mökkien välissä siis kaksi rajaa?
Yksi tietenkin. Siinä välissä ole tilaa. Etkö ymmärrä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksi tietenkin. Siinä välissä ole tilaa. Etkö ymmärrä?
Välissä ei ole tilaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Välissä ei ole tilaa.
No sit ei haittaa.
- Anonyymi
Puuta ei saa kaataa.
- Anonyymi
Voiko noin sanoa, että vika. Jos se on ilmiselvä vaara toisen talolle, eikä aiheuta isännälle vaivaa tai haittaa. niin eikö sen voi kaataa. Itseäni harmitti, kun naapuri kaatoi puitaan, jotka olivat parvekkeelleni hyvä ilta-auringon varjo.
- Anonyymi
Mitä jos pitää puista ja haluaa pitää niitä mökillä?
- Anonyymi
Kaataisiko kysyjä puita mökiltä jos häneltä pyydettäisiin.
- Anonyymi
Kuka on määritellyt, että puu on vaaraksi kaatua? Onko vain pöljän naapurin kuvitelmaa vai jonkun täyspäisen oikeaa tietoa. Ei puun koko ratkaise, vaan sen kunto ja maasto, onko se vaaraksi kaatua.
- Anonyymi
Hän pelkää että myrsky kaataa. En tiedä voiko suomen myrskyt kaataa kaikki puut. Kumman tahto on tärkeämpi? Eikö mökin omistajalla ole oikeus pitää kaikki puut mökillä jos haluaa. Ehkä hän voisi myydä mökkinsä jos huolestuttaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hän pelkää että myrsky kaataa. En tiedä voiko suomen myrskyt kaataa kaikki puut. Kumman tahto on tärkeämpi? Eikö mökin omistajalla ole oikeus pitää kaikki puut mökillä jos haluaa. Ehkä hän voisi myydä mökkinsä jos huolestuttaa.
Jos on mänty ei kaadu herkällä, kun on paalujuuret. Katsellut tuossa vuoden päivät 15 asteen kulmassa jäpittävää puuta ja ei ole muuttunut miksikään - edes myrskyllä. Totta kyllä, että varmaankin alkupäässä kaadettavien puiden listaa olisi. Ehtii siis laittaa uuden puun tilalle kasvamaan ja kaataa sen ison puun vaikka 20 vuoden kuluttua ilman merkittävää muutosta maisemaan.
- Anonyymi
Tavallisen mökkiläisen pahin uhka on Suomen perusäärioikeistolainen hallitus. Se pitää kaataa.
- Anonyymi
Salama! Tulee katkaisemaan,samalla saattaa ,molemmat naapurit saada polto-hautauksen.
- Anonyymi
Täällä Kauhajoella kaatoi puistotyöntekijä terveyskeskuksen etupihalta terveen ja nuoren riippapihlajan ja aivan omin lupinensa.
Ei ollut liian lähellä rakennusta, eikä ollut näköeste.
Tuskin Kauhajoen kaupungin tekninen-osasto on edes tietoinen rikoksesta.
Voisiko poliisi alkaa tutkia asiaa?Kyseinen mies on kaatanut puita myös lähellä olevasta Kaupungin edustuskartanon puistosta lehmuksia.
Kaadettujen puiden kannoissa on nimikirjaimensa! - Anonyymi
Mökkinaapuri ei taida sellaista kysyä...
- Anonyymi
Riippuu vähän puusta,vakuutukasesta ja naapurista.
- Anonyymi
Tuo "mökkinaapuri" on muutenkin tökerö. Ei mitenkään hyvät välit ja kävi hakemassa tikapuut toisen mökiltä eikä edes palauttanut. Solvaa ja huutaa.
- Anonyymi
Siis tämä "mökkinaapuri" joka pyysi kaatamaan puun toisen mökiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303868
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631314Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951245Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671085Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5961- 47881
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26811En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39811Voi luoja että pelkään
Että kohta sulla on joku toinen kun oot niin hyvännäköinen nainen. Joku rohkempi sut vielä vie 💔30727