Kokemus hoitoonpääsystä

Anonyymi-ap

Gynekologini teki minulle lähetteen rintatutkimuksiin pattiepäilyn vuoksi. Kuulin, että lähete on mennyt HYKSiin ja jäin odottamaan kutsua. Kului yli 2 kk, kun rupesin ihmetellä ja tiedustelin asiaa. HYKS kertoi, että "tänne pitää itse varata aika tutkimukseen". Eli olisin saanut odottaa kuolemaani asti kutsua, kukaan ei ollut kertonut minulle asiasta. No onneksi mitään ei löytynyt kuitenkaan, tai patti ehti jo mennä poiskin odotellessa.

Samassa kuulin gynekokogilta, että vanhempien naisten limakalvoihin iskee atrofia, ja se aiheuttaa jatkuvaa pissavaivaa, painontunnetta ym. vähemmän kivaa olotilaa. Ja että minun pitää alkaa käyttää hormoniemätinpuikkoja. Jotka sitten korjasivat olotilani. Kiitokset siitä, ei tarvitse enää käyttää pissasuojia, kun kroppa hoitaa asiansa. Mutta en ollut kuullut sellaisestakaan asiasta ikinä, kun en ollut käynyt gynekologilla neljännesvuosisataan. Voi meitä vanhenevia naisparkoja!

7

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Odota, että saat estrogeeni positiivisen syövän ja tule sitten kertomaan!

      • Anonyymi

        Ei sellaista kaikille tule.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei sellaista kaikille tule.

        Ei.
        Enemmän kuin joka neljäs sairastuu syöpään ja tulevaisuudessa yhä useampi ja nuorempana.

        Rintasyöpä on naisten yleisin syöpä. Yksi kahdeksasta sairastuu elinaikanaan. Yli 90 % rintasyövistä on estrogeeni positiivisia.


    • Anonyymi

      Jos sinulla on ollut oireita niin kyllä sinä olisit voinut ottaa yhteyttä gynekologiin etkä odottaa 25 vuotta. Miten naiselle voi tulla vaihdevuodet yllätyksenä? Olet siis jotain 85 tai yli jos et ole 25 vuoteen käynyt gynekologilla.

      • Anonyymi

        Ei nyt ole enää kyse vaihdevuosista, vaan ikään liittyvästä atrofiasta, josta en ollut kuullut mitään, vaikka olen lukenut naistenvaivoista oman osani, Sitä vain hoidetaan pissavaivoina. Eli turhaan vääriä lääkekuureja ja pissankarkailua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei nyt ole enää kyse vaihdevuosista, vaan ikään liittyvästä atrofiasta, josta en ollut kuullut mitään, vaikka olen lukenut naistenvaivoista oman osani, Sitä vain hoidetaan pissavaivoina. Eli turhaan vääriä lääkekuureja ja pissankarkailua.

        Eli silloin kun sinulla alkoi vaihdevuodet niin sinulla ei ollut oireita joita hoidetaan emätinpuikoilla ja sinun ainoa oire nuo pissavaivat ?


    • Anonyymi

      AI

      Yleistä atrofiaasta
      Määritelmä: Solun koon pieneneminen solunrakenteiden vähenemisen vuoksi. Solun rakenneproteiinien hajotus on nopeampaa kuin niiden synteesi.

      Syy: Atrofian taustalla voi olla monia syitä, kuten sairaudet, vähäinen ravinto, huono verenkierto, hermotuksen puute, hormonaalisen tuen väheneminen ja vähäinen tai olematon käyttö. Syy: Atrofian taustalla voi olla monia syitä, kuten sairaudet, vähäinen ravinto, huono verenkierto, hermotuksen puute, hormonaalisen tuen väheneminen ja vähäinen tai olematon käyttö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      57
      3763
    2. 46
      3157
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      153
      2949
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      40
      2816
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2416
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      61
      1911
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      23
      1888
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      124
      1767
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      84
      1172
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1170
    Aihe