KOULUN KOSTEUSVAURIO EI LISÄÄ RISKIÄ SAIRASTUA ASTMAAN???
Aiemman tutkimuksen mukaan kotien kosteus- ja mikrobivauriot voivat altistaa astman puhkeamiselle. Miksi muka altistuminen koulussa ei vaikuttaisi?
Persututkimus julkaistu
2
183
Vastaukset 2
- Anonyymi
On myös vedottu siihen, että missään muualla ei ole samanlaista homehysteriaa kuin Suomessa. Itse olen allerginen, pölylle, mutta ilmeisesti en homeolle? Olen altistunut homepölylle, josta syystä oireilen edelleen. Haistoin altistuksen jälkeen jopa ilmasta homeen hajun. Ääni käheytyy edelleen huonosta sisäilmasta ja nenän limakalvot verestää.
Syy miksi Suomessa on tätä sisäilmaoireilua voi selittyä sillä, että meillä on myös paöjon IgE välitteistä allergiaa johtuen siitä, että talvella tulee tauko siitepölyistä. Mikrobit ja myös virukset (korona) voi nostaa IgE tasoja. Itse olen totaalisesti romuna ja IgE tasot pilvissä. IgE on mukana monissa saiuksissa, keuhkoperäisissä ja myös sydänperäisissä. Astma ei ole ainoa ongelma.
Säästösyistä keksitty, että homekoulut onkin ihan ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4501975- 1531280
- 941183
- 711163
- 1141147
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku1801048- 100783
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.54729- 45711
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57674