Miksi ei reserviläisille kerrota, maksullinen uutisartikkeli

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b6363117-5c59-4fc2-a8f3-c5beab96099d
"Puolustusvoimien reserviin kuuluu noin 870 000 suomalaista. Asiantuntija neuvoo nyt kädestä pitäen, mitkä asiat jokaisen heistä on huolehdittava kuntoon. Yksi tärkeä ohje koskee kaupungissa asuvia perheellisiä reserviläisiä.
Näin suoraan sanoo tavoittamamme asiantuntija.
Harva tajuaa, että jokaisen reserviläisen kannattaa huolehtia tietyt asiat kuntoon jo nyt. Tässä jutussa asiantuntija neuvoo ne kohta kohdalta. Kun nämä asiat ovat kunnossa, voit säästyä monelta harmilta. Teot suojaavat myös lähipiiriä."

No miksi tällainen uutisartikkeli on maksullinen, vaikka reserviläinen maksaa hengellään puolustamisesta.
No varmaan tärkeintä on huolehtia, että on tarpeekis herkkuja ja lievottuna pullaa, olutta, siiderä, jos tänne joku hyökköö, niin voi nauttia viimeisenä ateriana herkkuja ja ottaa olutta ja siideriä, koska kohta ei enää voi ja sodan jälkeen on 99% mahdollisuus, ettei niitä enää voi sen jälknee nauttia, kun on henki lähtenyt.

Tällainen on varmaan se asia, mikä kannattaa huolehtia kuntoon ensimmäisenä.

0

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        42
        2237
      2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        51
        1812
      3. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        133
        1739
      4. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        104
        1366
      5. Teit yllättävän siirron

        Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
        Ikävä
        54
        1090
      6. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        76
        1018
      7. Mikä on kaivattusi

        ammatti?
        Ikävä
        62
        969
      8. Laita nyt se viesti

        Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
        Ikävä
        54
        847
      9. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

        Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
        Seinäjoki
        20
        839
      10. Kaipaatko nainen

        Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
        Ikävä
        102
        831
      Aihe