Hyvää Aleksis Kiven

Paloma.se01

ja suomalaisen kirjallisuuden päivää!

Olisikin aika ehkä jo saada Suomeen uusi kirjallisuuden Nobel-palkinto.
Esimerkiksi Pajtim Stavovci (Kissani Jugoslavia, Bolla, Lehmä synnyttää yöllä) saattaisi olla hyvä kandidaatti.

14

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aleksis kivestä Eino Leinon kynästä lähtenyt runo , on jäänyt mieleeni eräänlaisena muistona kouluajoilta . Runo oli pitkä ja osasin sen ihan ulkoa ja minut laitettiin se lausumaan luokan eteen.
      ” syntyi lapsi syksyllä jne
      Opettaja kertoi hänestä meille , poikia ei kiinnostanut Aleksin elämä, meitä tyttöjä se kiinnosti ja teki surullisesksi .
      En muista kaikkia kohtia enää runosta hänen elämästään , ainoastaan sen tunteen minkä se laittoi pienen tytön sydämmeen

      • Muistan tuon runon..."eli vain syksystä jouluun" se lapsi, kuten niin monet köyhän kansan lapset Suomessa ennen vanhaan, 1700- ja 1800-luvulla.

        "Syntyi lapsi syksyllä -
        tuulet niin vihasti vinkui -
        tuult' oli koko elämä,
        näyt ei kesää, ei kevättä,
        eli vain syksystä jouluun."
        ...


      • Anonyymi
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Muistan tuon runon..."eli vain syksystä jouluun" se lapsi, kuten niin monet köyhän kansan lapset Suomessa ennen vanhaan, 1700- ja 1800-luvulla.

        "Syntyi lapsi syksyllä -
        tuulet niin vihasti vinkui -
        tuult' oli koko elämä,
        näyt ei kesää, ei kevättä,
        eli vain syksystä jouluun."
        ...

        Muistan muös kun hön puhui jumalan kanssa siitä miksi oli kuollut niin Jumala sanoi

        ” Sano Kansas niin kostan ma kuolisi sun ”
        Ei ei hyvä suuri on kansani mun, et sille saa sinä kostaa”

        Oikein näin muka tilanteen. Sieluni silmin , olin varmaa 10 vuotias ja tottakai siinä iässä vielä otetaan kirjaimellisesti kaikki . Se runo teki todella syvän vaikutuksen lapseen .
        Ja muista millä paatoksella sitä lausuin Luokan edessä kädet hiestä märkänä jännityksestä, sillä sen tiesi jo etukäteen että välitunnilla olisivat pojat siitä ilvehtimässä . Mutta opettajista sain kiitost hyvöstä esiintymisestä ! Se tasapainottivat hieman poikien ilkeyksiä 🙂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muistan muös kun hön puhui jumalan kanssa siitä miksi oli kuollut niin Jumala sanoi

        ” Sano Kansas niin kostan ma kuolisi sun ”
        Ei ei hyvä suuri on kansani mun, et sille saa sinä kostaa”

        Oikein näin muka tilanteen. Sieluni silmin , olin varmaa 10 vuotias ja tottakai siinä iässä vielä otetaan kirjaimellisesti kaikki . Se runo teki todella syvän vaikutuksen lapseen .
        Ja muista millä paatoksella sitä lausuin Luokan edessä kädet hiestä märkänä jännityksestä, sillä sen tiesi jo etukäteen että välitunnilla olisivat pojat siitä ilvehtimässä . Mutta opettajista sain kiitost hyvöstä esiintymisestä ! Se tasapainottivat hieman poikien ilkeyksiä 🙂

        Taas kone teki kaksi sanaa toisin kun mitä kirjoitin


      • Anonyymi

        Sydämeen mahtuu vain yksi ämmä.


    • Anonyymi

      Miksi noin raakalaismaiset kertomukset jonkin muun maan sotapakolaisista edustaisivat Suomen Nobelia?

      • Kaksinkertainen Finlandiapalkinnon voittaja ei edusta mitään maata, kuten eivät mitkään muut Nobelinpalkinnon voittajat. He edustavat vain Alfred Nobelin testamenttiin perustuvia arvoja yksilöinä.


      • Anonyymi
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Kaksinkertainen Finlandiapalkinnon voittaja ei edusta mitään maata, kuten eivät mitkään muut Nobelinpalkinnon voittajat. He edustavat vain Alfred Nobelin testamenttiin perustuvia arvoja yksilöinä.

        Kyllä niissä se voittajan kotimaa korostuu vahvasti. Itsekkin puhut aloituksessa mahdollisesta SUOM EN Nobel palkinnosta. Sinun vaan pitää aina lytätä muitten sanomana asiat, joilla sitten itse ratsastat.


    • Mieltä nostattava hetki oli nostaa salkoon aamulla siniristilippu vasten sinistä , aurinkoista syystaivasta, ruskan heku lehtipuissa ympärillä.

      Mieleeni on Kiven tuotannosta eniten jäänyt lyyrinen osuus, runot, joista monet elävät laulettuina. Elävänä kaikuu mielesssä isäni mieskuorossa laulamassa "Terve metsä, terve vuori, terve metsän ruhtinas, täss. on poikas uljas nuori, esiin käy hän voimaa täys". Hyvin paljon hautajaisissa siteerattu ja laulettu on "Sydämeni laulu" , "Tuonen lehto, öinen lehto, siell on hieno hietakehto". Sen vivahteikas äännemaalailu , tummat ja heleät vokaalit ja diftongit, pemheät l-konsonantit, hienot luontokuvat ovat kielemme kauneinta ydintä. Seunalan Anna, Eeron nuori herkkä vaimo lauloi sitä lapselleen eräänä kauniina kesäiltana. Oman kuoroni ohjelmistoon kuului "Onnelliset", "Jo valkenee kaukainen ranta ja koillisest aurinko nousee".

      Tähän maailman melskeiseen aikaan sopii Timon laulu " Laulu oravasta".

      Kammiostaan korkeasta
      Katselee hän mailman piirii,
      Taisteloa allans’ monta;
      Havu-oksan rauhan-viiri
      Päällänsä liepoittaa.

    • Anonyymi

      Döbeln ratsasti aukkoja katsellen.

    • Anonyymi

      Kenen sonomisia? Paljon on mennyt, menkööt loputkin!

    • Anonyymi

      Katsoin Nummisuutarit elokuvan päivällä kun se tuli, onhan se vanhanaikainen mutta idearikas juonenkäänteineen, ja kirja luultavasti monin verroin parempi kuin tuo filmi.

    • Anonyymi

      Kilpi ja miekka aikakaudelta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      693
    4. 50
      587
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe