Äänestysliput luotien sijasta

Maria Corina Machado, venezuelalainen oppisition johtaja on saanut Nobelin rauhanpalkinnon.
Tästä valinnasta tullaan vielä keskustelemaan paljon. Norjalaiset tekivät oman valitansa,ja palkinnon sai oikea henkilö. Samalla Norjan palkintokomitea vältti valitsemasta Trumpia, jjoka oli tyrkyllä, ehkä itse tai Netanyahun kanssa palkinnolle.
Oliko valinta osoitus rohkeudesta vai pelkuruudesta?

12

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei osaa sanoa kun ei tunne hyvin Venezuelan tapahtumia.
      Muistikuva on, että sieltä paetaan pois joten palkinto
      oppisitiolle kuulostaisi oikealta.

      Trump ei rauhanpalkintoa ansaitse. Äijä on epävakaa sekopää,
      sanon näin kansankielellä.

    • Anonyymi

      Kyllä hän on hengenvaarassa, joka päivä, sanoi senkaltaista itsekin. Näiden kolmansien maiden kansalaiset ovat väkivaltaisempi kuin demokraattisessa, länsimaassa kasvaneet. Ruotsissakin valtaosa väkivallasta ja rikoksista on nykyään muualta muuttaneiden tekemiä, mm. ministeri Anna Lindhin puukotti maahanmuuttaja, ja luultavasti Olof Palmen myös.

      • Anonyymi

        Äärikeistolaiset tappoivat molemmat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Äärikeistolaiset tappoivat molemmat.

        Äärivasemmistolla huonoja ampujia, osui Trumpia vain korvaan, Palmeen osui, kun metrin päästä sai tähdätä.


    • Anonyymi

      Oikeaan osoitteeseen rauhanpalkinto meni. Se on tuki demokratialle
      ja vallanvaihdolle Venezuelassa.

      • Kuten taisin jo kertoa, Venezuela oli vauras ja vapaa sitsemänkymmentäluvulla, kun sosiaalidemokraattine presidentti Carlos Andrés Pérez johti maata ja määräsi öljyteollisuuden palvelemaan oman maan etuja, elintaso nousi ja kansa vaurastui. Kolumbialaiset ylittivät rajan sankoin joukoin, koska Venezuelassa ansaitsi paremmin. Nyt ihmisvirta kulkee vastakkaiseen suuntaan kun köyhät venecot pakenevat Maduron hirmuvaltaa; rikkaat ovat jo lähteneet lekottelemaan uima-altaille Miamin gusanojen seuraksi ja ne jotka ovat vielä jäljellä myyvät tehtaidensa tuotteet ulkomaille, ettei vain maan hallitus ja köyhät hyötyisi mistään.
        Chavezin sosialismissa oli hyviäkin puolia, mutta Maduro on syrjäyttänyt demokratian täysin ja Venezuela on tätänykyä vasemmistodiktatuuri.
        Venezuelassa on menossa yhteiskuntaluokkien välinen konflikti ja se että Trump ja USA sekaantuvat ja kaikin tavoin puuttuvat asiaan ei auta ketään. Trump haluaa rangaista Venezuelaa upottmalla Ns. huumeveneitä (Tren de Agua) miehistö mukaanluettuna, kansainvälisillä vesillä ja ilman oikeudenkäyntiä.


    • Anonyymi

      Palkinnon saanut Machado omisti palkintonsa sekä venezuelan kansalle että Donald Trump. Ja Trumphan jo soitti ja puhui Machadon kanssa puhelimessa, siitä päätellen myös Yhdysvaltojen hallinto on palkinnonsaajasta virallisestikin tyytyväinen.

      Mutta ketkä eivät olet tyytyväisi siihen että anti-kommununisti voitti Nobelin on äärivasemmisto: sitä vihapuheen määrää mitä tuore voittaja on saanut äärivasemmiston suunnalta päälleen. Todella likaista käytöstä, ja suorastaan rasistista naisvihaa jälleen kerran äärivasemmiston taholta.

    • Anonyymi

      Etelä-Amerikan vitsaus ollut hurmahenkinen laitasosialismi, jota sotilasdiktatuurit aikanaan yrittäneet kukistaa.
      Toivottavasti Trump keikauttaa Maduron .

      • Etelä-Amerikan laitavasemmisto ei todellakaan ole iloinen valinnasta, koska Machado on pyytänyt Trumpilta ja jopa Netanjahulta apua Maduron viralta panemiseksi.
        Tilanne ei ole ihanteellinen ja paras vaihtoehto olisi jos Venezuela ratkaisisi tämän ongelman itse ja järjestäisi vapaat vaalit, ulkomaisten tarkkailijoiden läsnöllessa valvomassa ja ilman amerikkalaisten väliintuloa.
        Valitettavast OAS on täysin hampaaton järjestö eikä pysty pakottamaan Venezuelaa vaaleihin.


    • Anonyymi

      Ratkaisu lyhyesti. Mitä tapahtui. Kuuban kommunistipuolue, päälehti.

      "Äärioikeistolainen oppositiohahmo ja väkivallan lietsoja María Corina Machado, jonka suurin hyve on vaatia epäjärjestystä, epävakautta ja kaaosta Venezuelassa, sai vuoden 2025 Nobelin rauhanpalkinnon"

      • Anonyymi

        Lisäksi Kuuban älymystö antaa seuraavan lausunnon, tässä sen alku ja loppu

        Ihmisyyden puolustajien älymystö, taiteilijoiden ja yhteiskunnallisten liikkeiden verkosto tuomitsee jyrkästi Nobelin rauhanpalkinnon myöntämisen María Corina Machadolle, mikä teko on kyyninen eskalaatio hegemonisessa keskustelussa ja Yhdysvaltojen sotatoimissa. Tämä manööveri ei suinkaan ole naiivi; se pyrkii tarkoituksella vaikuttavaan maailman mielipiteeseen Venezuelaan kohdistuvasta hyökkäyksestä naamioiden sen "vapauden sodaksi". Tämän vakavan ja häpeällisen manööverin edessä, joka pyrkii vain oikeuttamaan kokonaisen kansakunnan kuoleman ja tuhon ja loukkaa järkeä ja ihmisarvoa,

        Ihmisyyden puolustajien älymystö, taiteilijoiden ja yhteiskunnallisten liikkeiden verkosto

        kehottaa kiireellisesti maailman kansoja, kaikkia niitä, jotka aidosti uskovat rauhaan ja itsemääräämisoikeuteen ja puolustavat näitä arvoja, nostamaan äänensä voimakkaasti ja yhtenäisesti protestiksi.


    • Anonyymi

      Paksua . Kuuba se ei pääse karvoistaan eroon, kuin vanhan Neuvostoliiton Pravdan kirjoitukset.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      150
      10999
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      4023
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      64
      3918
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      191
      3634
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3461
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      101
      3320
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      72
      1967
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1277
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      958
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      268
      924
    Aihe