Lääkäri kertoo miten käy, kun elää riittävän kauan.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/miten-vanhuuteen-kuollaan-laakari-kertoo-miten-kay-kun-elaa-riittavan-pitkaan/6608656
Miten kuolisit mieluiten? Moni vastaa, että saappaat jalassa, vanhana omassa sängyssä. Harva kuitenkaan saa lähteä täysissä voimissaan. Jollei esimerkiksi sydäntauti tai syöpä korjaa meitä pois jo aiemmin, niin elimistön rappeutuminen kyllä tekee ihmisestä pikkuhiljaa hauraan ja sairaan. Mutta mikä pysäyttää sydämen lopullisesti?
– Sellaista pistettä, jossa vanhuus ”alkaa”, ei oikeastaan ole. Lääkärinä näkee, että biologisesti saman ikäiset ihmiset voivat olla terveydentilaltaan hyvin erilaisia. Usein potilaat alkavat ehkä kuitenkin noin 80 ikävuoden paikkeilla itsekin sanoa, että nyt se vanhuus tuli, geriatrian ylilääkäri Tarja Konttila Kuusamon terveyskeskuksesta kertoo.
Ne, jotka ovat iäkkäänäkin hyväkuntoisia, ovat yleensä välttyneet erilaisilta sairauksilta.
Tilastollisesti on fakta, että iän karttuessa yhä useampi sairastuu esimerkiksi sydän- ja verisuonitauteihin, syöpiin tai dementoiviin muistisairauksiin. Niihin useimmat myös myöhemmin kuolevat – ellei elämä sitten pääty johonkin äkilliseen yksittäistapahtumaan.
Monen toive kuolla vanhana ”saappaat jalassa” tarkoittaisi käytännössä esimerkiksi sydänkohtauksen aiheuttamaa äkkikuolemaa.
– Sehän on yksi sepelvaltimotaudin ilmenemismuoto. Tauti ei välttämättä juurikaan oireile ennen ensimmäistä rajua infarktia, Konttila sanoo.
Usein vanhuksen kuolemaa edeltää niin sanottu hauraus-raihnausoireyhtymä. Sillä tarkoitetaan yleistä terveydentilan heikkoutta, joka ei liity suoraan mihinkään diagnosoituun sairauteen vaan biologiseen ikääntymiseen. Koko elimistö – lihaksisto, luusto, verenkierto, hormoni- ja immuunijärjestelmä – rappeutuu pikkuhiljaa.
Hairaus-raihnausoireyhtymän diagnoosinumero merkitään potilaspapereihin harvoin, mutta etenkin vanhusten kanssa paljon tekemisissä oleva lääkäri kyllä tunnistaa, kun kuvaukseen sopiva henkilö astuu vastaanotolle.
– Liikkuminen on vähentynyt ja olotila voipunut ja kuihtunut. Lihavakin voi olla niin sanotusti lihavanhauras (fat frail), jolloin puhutaan sarkopeenisesta lihavuudesta. Usein pienikin terveydellinen vastoinkäyminen romahduttaa tällaisen henkilön voinnin, Konttila selittää.
On melko harvinaista, että pelkkä vanhuudenheikkous kirjattaisiin viralliseksi kuolinsyyksi.
”Yleensä esiin nousee yksi syy”
Koska monilla vanhoilla ihmisillä on useampia sairauksia, kuolinsyyn nimeäminen ei välttämättä ole yksiselitteistä.
– Joskus joutuu pohdiskelemaan, minkä syyn asettaa tärkeimmäksi. Mutta kyllä sieltä usein nousee esiin se yksi syy, joka ihmisen lopulta vei, Konttila sanoo.
Kuolintodistuksesta on aina löydyttävä välitön kuolinsyy ja peruskuolinsyy. Kuolinsyyksi ei riitä esimerkiksi sydämen pysähtyminen – sydän pysähtyy lopuksi kaikilla, jotka kuolevat. Pitää olla käsitys siitä, mikä sairaus on johtanut sydämen pysähtymiseen.
– Jos sepelvaltimotautia sairastava saa sydäninfarktin, niin välitön kuolinsyy on sydäninfarkti ja peruskuolinsyy sepelvaltimotauti.
– Jos potilas kuolee tilanteessa, jossa hän sairastaa vaikeaan vaiheeseen edennyttä Alzheimerin tautia ja saa sen komplikaationa keuhkokuumeen, niin silloin välitön kuolinsyy on keuhkokuume ja peruskuolinsyy Alzheimerin tauti. Myötävaikuttaviksi syiksi voi laittaa sepelvaltimotaudin tai diabeteksen, jos sellaisia on.
Dementikot, joista suurin osa sairastaa pitkälle edennyttä Alzheimerin tautia, kuolevat usein juuri keuhkokuumeeseen. Se saa yleensä alkunsa muistisairauteen liittyvistä syömisongelmista ja ravitsemustilan sekä yleisen terveydentilan heikkenemisestä.
Kun avaa linkin voi lukea lisää aiheesta.
Miten vanhuuteen kuollaan ?
2
94
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
"Sellaista pistettä, jossa vanhuus ”alkaa”, ei oikeastaan ole.
Lääkärinä näkee, että biologisesti saman ikäiset ihmiset voivat olla
terveydentilaltaan hyvin erilaisia.
Usein potilaat alkavat ehkä kuitenkin noin 80 ikävuoden paikkeilla itsekin sanoa,
että nyt se vanhuus tuli", geriatrian ylilääkäri Tarja Konttila Kuusamon terveyskeskuksesta kertoo.
Näinhän se tietenkin. Samanikäiset voivat hyvinkin erilaisessa kunnossa.
Eilenköhän oli Hearissa 7 kuolemanilmoitusta. Yksi oli syntynyt 1950 ja
neljä vielä nuorempia. Vain kaksi vanhempia. Kuolema on aina läsnä, aihe ei ole mitenkään kiinnostava että haluaisin siitä keskustella sen kummemmin.
Vuosia sitten hyvä naapurin rouva soitti ovikelloa ja alkoi selittää kun mieheni tuumasi häntä raukaisee että taidan ottaa päivänokoset. Kotvasen kuluttua siitä keitin päiväkahvit ja yritin herättää miestäni kahville mut ei vaan tämä herää ni voisitko tulla kahtomaa mikä vialla. Naapurin mies oli pötköllään makuuhuoneessa tyytyväisen rauhallinen ilme päällä, vähän ravisteltuani tajusin heti ettei tämä enää herää, rouvalle oli epäuskottava tilanne.
Kuolema tulee ilman pyytämättä se on aina yllätys.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tutkimus-laheisen-kuoleman-aiheuttama-suru-voi-jopa-tappaa/9212144
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido1173633Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.363167Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1362713En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v152223Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦142112Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain2092088- 362005
- 1201860
- 351854
- 291851