Väärinkäsitys Raamatun historiassa. Israel valtasi maat Kanaanilaisilta eli Juudalta , siis Jumalan Poikien jälkeläisiltä. Jaakob on Juudan kantaisä, Israelin on Iisak, Eesau on palestiinalaisten. Tästä heimosodasta on kyse Gazan sodassakin
Raamatun historiaa
4
108
Vastaukset
- Anonyymi
Kristinusko sai alkunsaTaivaassa 50 000 vuotta sitten, maapallolla 19 500 vuotta sitten Nurmeksessa Suomessa. Jeesus syntyi 50 000 vuotta sitten Taivaassa, tuli poistamaan syntiuhrin Kristinuskosta Israeliin. Hänen tarkoitus oli tuoda Pyhä Henki Taivaasta poistamaan eläinuhrit, Hengen voimasta julistettu synninpäästö olisi riittävä. Juutalaiset käsitti asian väärin, he tekivät Jeesuksesta syntiuhrin. se ei ollut Jeesuksen Isän Ikaroksen tarkoitus
Israelille annettiin Kaanaa itse Jumalan toimesta, joka on heti Raamatun alussa; Gen 12, 7 Herra ilmestyi Abramille ja sanoi: "Sinun jälkeläisillesi minä annan tämän maan." Ja Abram rakensi sinne alttarin Herralle, joka oli ilmestynyt hänelle.
Katso Raamatusta, ennkuin alat maita jalemaaan, ei kaikki ole sitä mitä päältä näyttää?
Lisäksi silloin ei ollut "palestiinaa" jostasilloin ei ollut mitää hajuakaan, joka sopii siihen, sillä Heitä alueella kustutaan taustastaan "pelachet" joka tarkoittaa pask" per" lyhennettynä. sillä juuri he olivat se varkauksilla elävä Välimeren venekansa, ei ole ihmekään kun rannikolla heille sellainen nimi tuli?
Käytännössä he ovat yhtä "villiä sekä juuretonta kansaa, joka on kokeillut asumista kolmessa Lähi- Idän valtiossa, nyt on heidän mukaan Israelin vuoro.
Yksi suurimpia tyhmyyksiä on liittää heitä Israelin pyhään kansaan, joten kokeile jotain muuta, vaikka Argentiinaa, niin kaukana on kompetenssisi.- Anonyymi
Kompe tanssi intessini komponentti teesi komppaa intensiivisesti komeaa tendenssiä
8000 eaa.: Ensimmäiset viljely-yhteisöt syntyivät Palestiinan alueelle.
3000–1200 eaa.: Kanaanilaiset ja filistealaiset asuttivat aluetta. Egyptiläiset ja myöhemmin assyrialaiset hallitsivat osia alueesta.
1000 eaa.: Heprealaiset perustivat Israelin kuningaskunnan. Kuningas Daavidin ja Salomonin kaudet ovat keskeisiä juutalaisessa perinteessä.
586 eaa.: Babylonia valloitti Juudan ja karkotti juutalaisia diasporaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2453323Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3602970Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,171985Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.791848Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e641775Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131543- 1231483
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4841413Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11404