Kehitysmaavänkää bablataan eri näkökulmista, eri näkemyksin, eri kokemuksin, jopa vertauskohteina eri maita, asiantuntijoina ollen tyttö ja nuolijansa, sekä Numba.
Puutun hieman aiheeseen omalta osaltani seuraavasti:
Ensinnäkin Laiffin nuolennat omaan arvoonsa, joten totean vain että satunnainen matkailija internetimurointiviisauksineen voisi jättää esikuvansa vänkäämään ihan ilman tukea.
Tytöllä ja Numballa molemmilla on oikeita näkemyksiä osaltaan, mutta myös vääriä ja kun bablan taso on perinteistä, niin yksimielisyyttä mistään asiasta on mahdottomuus.
Numba enemmänkin puhuu realiteeteista, kun taas vastaavasti Tyttö turvautuu tilastoihin ja vertailemaan eri maita keskenään tapansa mukaan esimerkkeinä ääriesimerkit.
Tottakai Tytön toimintamallin mukaan Thaimaa on vaaleanpunainen ja ruusuntuoksuinen, mutta se ei pidä paikkaansa, eikä varsinkaan kun Tyttö kieltäytyy käsittelemästä aihetta jota ei hyväksy, eli oikea Thaimaa, joka tarkoittaa koko Thaimaata.
Tosin Tyttö2010Neitisen kanssa olen pitkälti samaa mieltä Suomen tilanteesta, varsinkin mainitsemistaan negatiivisista seikoista ja ne on pitkälti syynä miksi meidän perhe asuu täällä Chiang Maissa eikä Suomessa.
Otsikkoon viitaten minä asun täällä Chiang Maissa hyväksyen Thaimaan sellaisena kuin se on, enkä todellakaan ole kiinnostunut edes lukemaan kaiken maailman tilastoja luodakseni mielipiteitä, vaan asia on siten koska en voi niihin vaikuttaa, niin en kanna niistä myöskään murhetta ja bablaa niistä tällä palstalla.
Minä ymmärrän täysin Numban oman elämänsä ajankäytön mutta en lainkaan Tytön, joka väittää elävänsä sitä mitä väittää, kuitenkin ollen aktiivi tällä palstalla tavalla mitä harrastaa.
On sanonta Siperia opettaa ja siihen olen ymmärtänyt Numban useasti viittaavan ja olen samaa mieltä, että Tytön mielipiteet varmuudella muuttuisi jos sattuisi omalle kohdalleen vaikkapa että jonkun punaisen valon takaa tuikkaa joku perheenjäsenensä yli vaikka ajoikin ennakoivasti isukin opetuksien mukaan.
Nuo varallisuusjutut, perhebablat, asuinolosuhteet, kommuuni, ym. on pelkkää haaveilluusiota, kateuksineen ja katkeruuksineen ei ole muuta kuin pelkkää internetfeikkailua Tytöltä.
MAASSA MAAN TAVALLA.
2
98
Vastaukset
- Anonyymi
Maassa mann tavalla tai maasta pois. Kerropa tämä kamelikuskeille.
- Anonyymi
Tottakai "meidän perhe asuu täällä chiang maissa" kyrvånsyylållå on vai Suomi24 chiang mai, siinä kaikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13014310Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va295944SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545505Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3014349HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394107"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1023665Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant63592Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223548Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632645Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931438
