MAASSA MAAN TAVALLA.

Kehitysmaavänkää bablataan eri näkökulmista, eri näkemyksin, eri kokemuksin, jopa vertauskohteina eri maita, asiantuntijoina ollen tyttö ja nuolijansa, sekä Numba.

Puutun hieman aiheeseen omalta osaltani seuraavasti:

Ensinnäkin Laiffin nuolennat omaan arvoonsa, joten totean vain että satunnainen matkailija internetimurointiviisauksineen voisi jättää esikuvansa vänkäämään ihan ilman tukea.

Tytöllä ja Numballa molemmilla on oikeita näkemyksiä osaltaan, mutta myös vääriä ja kun bablan taso on perinteistä, niin yksimielisyyttä mistään asiasta on mahdottomuus.

Numba enemmänkin puhuu realiteeteista, kun taas vastaavasti Tyttö turvautuu tilastoihin ja vertailemaan eri maita keskenään tapansa mukaan esimerkkeinä ääriesimerkit.

Tottakai Tytön toimintamallin mukaan Thaimaa on vaaleanpunainen ja ruusuntuoksuinen, mutta se ei pidä paikkaansa, eikä varsinkaan kun Tyttö kieltäytyy käsittelemästä aihetta jota ei hyväksy, eli oikea Thaimaa, joka tarkoittaa koko Thaimaata.

Tosin Tyttö2010Neitisen kanssa olen pitkälti samaa mieltä Suomen tilanteesta, varsinkin mainitsemistaan negatiivisista seikoista ja ne on pitkälti syynä miksi meidän perhe asuu täällä Chiang Maissa eikä Suomessa.

Otsikkoon viitaten minä asun täällä Chiang Maissa hyväksyen Thaimaan sellaisena kuin se on, enkä todellakaan ole kiinnostunut edes lukemaan kaiken maailman tilastoja luodakseni mielipiteitä, vaan asia on siten koska en voi niihin vaikuttaa, niin en kanna niistä myöskään murhetta ja bablaa niistä tällä palstalla.

Minä ymmärrän täysin Numban oman elämänsä ajankäytön mutta en lainkaan Tytön, joka väittää elävänsä sitä mitä väittää, kuitenkin ollen aktiivi tällä palstalla tavalla mitä harrastaa.

On sanonta Siperia opettaa ja siihen olen ymmärtänyt Numban useasti viittaavan ja olen samaa mieltä, että Tytön mielipiteet varmuudella muuttuisi jos sattuisi omalle kohdalleen vaikkapa että jonkun punaisen valon takaa tuikkaa joku perheenjäsenensä yli vaikka ajoikin ennakoivasti isukin opetuksien mukaan.

Nuo varallisuusjutut, perhebablat, asuinolosuhteet, kommuuni, ym. on pelkkää haaveilluusiota, kateuksineen ja katkeruuksineen ei ole muuta kuin pelkkää internetfeikkailua Tytöltä.

2

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maassa mann tavalla tai maasta pois. Kerropa tämä kamelikuskeille.

    • Anonyymi

      Tottakai "meidän perhe asuu täällä chiang maissa" kyrvånsyylållå on vai Suomi24 chiang mai, siinä kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      37
      4484
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      153
      2640
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      103
      2216
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1724
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1696
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      14
      1450
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      65
      1436
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1398
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1381
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      81
      1380
    Aihe