Kehitysmaavänkää bablataan eri näkökulmista, eri näkemyksin, eri kokemuksin, jopa vertauskohteina eri maita, asiantuntijoina ollen tyttö ja nuolijansa, sekä Numba.
Puutun hieman aiheeseen omalta osaltani seuraavasti:
Ensinnäkin Laiffin nuolennat omaan arvoonsa, joten totean vain että satunnainen matkailija internetimurointiviisauksineen voisi jättää esikuvansa vänkäämään ihan ilman tukea.
Tytöllä ja Numballa molemmilla on oikeita näkemyksiä osaltaan, mutta myös vääriä ja kun bablan taso on perinteistä, niin yksimielisyyttä mistään asiasta on mahdottomuus.
Numba enemmänkin puhuu realiteeteista, kun taas vastaavasti Tyttö turvautuu tilastoihin ja vertailemaan eri maita keskenään tapansa mukaan esimerkkeinä ääriesimerkit.
Tottakai Tytön toimintamallin mukaan Thaimaa on vaaleanpunainen ja ruusuntuoksuinen, mutta se ei pidä paikkaansa, eikä varsinkaan kun Tyttö kieltäytyy käsittelemästä aihetta jota ei hyväksy, eli oikea Thaimaa, joka tarkoittaa koko Thaimaata.
Tosin Tyttö2010Neitisen kanssa olen pitkälti samaa mieltä Suomen tilanteesta, varsinkin mainitsemistaan negatiivisista seikoista ja ne on pitkälti syynä miksi meidän perhe asuu täällä Chiang Maissa eikä Suomessa.
Otsikkoon viitaten minä asun täällä Chiang Maissa hyväksyen Thaimaan sellaisena kuin se on, enkä todellakaan ole kiinnostunut edes lukemaan kaiken maailman tilastoja luodakseni mielipiteitä, vaan asia on siten koska en voi niihin vaikuttaa, niin en kanna niistä myöskään murhetta ja bablaa niistä tällä palstalla.
Minä ymmärrän täysin Numban oman elämänsä ajankäytön mutta en lainkaan Tytön, joka väittää elävänsä sitä mitä väittää, kuitenkin ollen aktiivi tällä palstalla tavalla mitä harrastaa.
On sanonta Siperia opettaa ja siihen olen ymmärtänyt Numban useasti viittaavan ja olen samaa mieltä, että Tytön mielipiteet varmuudella muuttuisi jos sattuisi omalle kohdalleen vaikkapa että jonkun punaisen valon takaa tuikkaa joku perheenjäsenensä yli vaikka ajoikin ennakoivasti isukin opetuksien mukaan.
Nuo varallisuusjutut, perhebablat, asuinolosuhteet, kommuuni, ym. on pelkkää haaveilluusiota, kateuksineen ja katkeruuksineen ei ole muuta kuin pelkkää internetfeikkailua Tytöltä.
MAASSA MAAN TAVALLA.
3
180
Vastaukset 3
- Anonyymi
Maassa mann tavalla tai maasta pois. Kerropa tämä kamelikuskeille.
- Anonyymi
Tottakai "meidän perhe asuu täällä chiang maissa" kyrvånsyylållå on vai Suomi24 chiang mai, siinä kaikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S60849- 34817
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125766- 96735
- 31622
Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞10558- 40547
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.72536- 42529
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle63509Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.24443Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee25437- 45436
- 57429
- 36417
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev105411- 72403
- 39403
- 35397
- 38394
