Odota minua niityllä on intiimi ja rehellinen runokokoelma miehestä, joka vanhenee yhdessä parhaan ystävänsä kanssa, koiran, joka kulkee rinnalla ilman ehtoja, ilman sanoja, mutta aina oikeaan aikaan.
Runot kertovat elämästä kahden olennon välillä, jotka ymmärtävät toisiaan hiljaisuudessa, ja jakavat arjen, vanhuuden, hyvästit ja toivon. Suru ei tässä kirjassa ole raskas, vaan rakkauden mittainen. Epilogi johdattaa lempeästi uuteen alkuun: siihen hetkeen, kun sydän saattaa olla valmis taas, ei korvaamaan, vaan rakastamaan uudelleen.
Tämä runokokoelma on kirjoitettu jokaiselle, joka on saanut elää koiran tai kissan kanssa, ja jokaiselle, joka on joutunut päästämään irti.
Tomi Pyyhtiä (s.1976) on helsinkiläinen tietokirjailija ja yrittäjä. Hän on kirjoittanut ja tuottanut kuusi tietokirjaa, mm. Vihaan myyntiä! (Alma Talent, 2023) ja Suomen selkäranka (Tammi, 2025). Odota minua niityllä on hänen ensimmäinen runokokoelmansa.
---------------------------------------------
“En tiedä, oliko se rakkautta
vaiko vain jotakin vielä syvempää.
Mutta tiedän tämän:
Sinä pidit minut hengissä
silloin kun minä en olisi jaksanut itse.”
---------------------------------------------
“Jos joku kysyy,
miksi koira on ihmisen paras ystävä,
en selitä uskollisuutta tai iloa.
Sanon vain:
Katso noihin silmiin.
Siellä on kaikki, mitä ihminen tarvitsee
ja vähän enemmän.”
----------------------------------------------
“Hautasin sinut omenapuun alle,
sinne missä keväällä kukkii valkoista
ja kesällä kypsyy makeaa.
…
nyt olet osa kaikkea sitä,
minkä vierellä olit elossa.”
----------------------------------------------
“Jos aika on olemassa
jossain toisessa muodossa,
jos polut jatkuvat
sillä puolen missä sinä nyt kuljet,
toivon, että löydät niityn.
…
Odota minua siellä.
Älä ensimmäisenä,
älä viimeisenä,
mutta jossain reunassa,
missä näet kauas
ja tunnet, kun minä lähestyn.”
-----------------------------------------------
https://www.booky.fi/tuote/tomi-pyyhti%C3%A4/odota-minua-niityll%C3%A4/9789524172509
Odota minua niityllä runokokoelma
2
339
Vastaukset 2
- Anonyymi
"Tämä runokokoelma on kirjoitettu jokaiselle, joka on saanut elää koiran tai kissan kanssa, ja jokaiselle, joka on joutunut päästämään irti."
Pitäis varmaan lukea. Minulta on muutaman kerran päässyt kissa irti näpeistä, kun olen ulkoiluttanut. Ne yllättävän kipakasti pinkaisevat juoksuun kun vähän säikähtävät tai näkevät linnun tai myyrän tai jotain muuta repäisevää. Kerrankin juoksi toinen kissa pari kertaa ympäri talon ja kerran ympäri puutarhan enkä minä jaksanut juosta perässä kuin muutaman metrin. Olen ajatellut, että kissa juoksi varmaan karkuun sitä fleksin ääntä, kun se fleksin kahva tulla kolisi kissan perässä sen juostessa pakoon. Ihan juoksi kuin salama. Vaikka eihän salamat juokse. Sitten jäi kuistille silmät pyöreinä kuikkimaan.
Olen minä joskus runojakin lukenut vaikka en muista niistä jälkeenpäin paljoakaan. Riimittely ehkä vähän auttaisi muistamaan, mutta kun en osaa riimitellä niin siinäpä sitä ollaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid108708En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene42506Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50470- 36462
Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi17409Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.90386Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33381- 43355
- 46353
Martina ja Muhis vaan ystäviä
Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä130352