Odota minua niityllä runokokoelma

Anonyymi-ap

Odota minua niityllä on intiimi ja rehellinen runokokoelma miehestä, joka vanhenee yhdessä parhaan ystävänsä kanssa, koiran, joka kulkee rinnalla ilman ehtoja, ilman sanoja, mutta aina oikeaan aikaan.

Runot kertovat elämästä kahden olennon välillä, jotka ymmärtävät toisiaan hiljaisuudessa, ja jakavat arjen, vanhuuden, hyvästit ja toivon. Suru ei tässä kirjassa ole raskas, vaan rakkauden mittainen. Epilogi johdattaa lempeästi uuteen alkuun: siihen hetkeen, kun sydän saattaa olla valmis taas, ei korvaamaan, vaan rakastamaan uudelleen.

Tämä runokokoelma on kirjoitettu jokaiselle, joka on saanut elää koiran tai kissan kanssa, ja jokaiselle, joka on joutunut päästämään irti.

Tomi Pyyhtiä (s.1976) on helsinkiläinen tietokirjailija ja yrittäjä. Hän on kirjoittanut ja tuottanut kuusi tietokirjaa, mm. Vihaan myyntiä! (Alma Talent, 2023) ja Suomen selkäranka (Tammi, 2025). Odota minua niityllä on hänen ensimmäinen runokokoelmansa.

---------------------------------------------
“En tiedä, oliko se rakkautta
vaiko vain jotakin vielä syvempää.
Mutta tiedän tämän:
Sinä pidit minut hengissä
silloin kun minä en olisi jaksanut itse.”
---------------------------------------------
“Jos joku kysyy,
miksi koira on ihmisen paras ystävä,
en selitä uskollisuutta tai iloa.
Sanon vain:
Katso noihin silmiin.
Siellä on kaikki, mitä ihminen tarvitsee
ja vähän enemmän.”
----------------------------------------------
“Hautasin sinut omenapuun alle,
sinne missä keväällä kukkii valkoista
ja kesällä kypsyy makeaa.

nyt olet osa kaikkea sitä,
minkä vierellä olit elossa.”
----------------------------------------------
“Jos aika on olemassa
jossain toisessa muodossa,
jos polut jatkuvat
sillä puolen missä sinä nyt kuljet,
toivon, että löydät niityn.

Odota minua siellä.
Älä ensimmäisenä,
älä viimeisenä,
mutta jossain reunassa,
missä näet kauas
ja tunnet, kun minä lähestyn.”
-----------------------------------------------

https://www.booky.fi/tuote/tomi-pyyhti%C3%A4/odota-minua-niityll%C3%A4/9789524172509

2

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Tämä runokokoelma on kirjoitettu jokaiselle, joka on saanut elää koiran tai kissan kanssa, ja jokaiselle, joka on joutunut päästämään irti."

      Pitäis varmaan lukea. Minulta on muutaman kerran päässyt kissa irti näpeistä, kun olen ulkoiluttanut. Ne yllättävän kipakasti pinkaisevat juoksuun kun vähän säikähtävät tai näkevät linnun tai myyrän tai jotain muuta repäisevää. Kerrankin juoksi toinen kissa pari kertaa ympäri talon ja kerran ympäri puutarhan enkä minä jaksanut juosta perässä kuin muutaman metrin. Olen ajatellut, että kissa juoksi varmaan karkuun sitä fleksin ääntä, kun se fleksin kahva tulla kolisi kissan perässä sen juostessa pakoon. Ihan juoksi kuin salama. Vaikka eihän salamat juokse. Sitten jäi kuistille silmät pyöreinä kuikkimaan.

      Olen minä joskus runojakin lukenut vaikka en muista niistä jälkeenpäin paljoakaan. Riimittely ehkä vähän auttaisi muistamaan, mutta kun en osaa riimitellä niin siinäpä sitä ollaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1779
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1241
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      967
    Aihe