Onko se sitä, ettei tule mitään periaatteellista tarvetta haluille ? Mistä haluista onkaan kyse? seksuaalisista himoista (vieteistä) vai ihan vaan halusta tehdä jotain, saavuttaa jotain, "Tahdon" -asioista?
Minä en halua sotaa, en ilkeyttä, en kovaa paukkupakkaista.
Minä haluan *maailmanrauhaa* piis ☮ änd lav 💝 Haluan kesän lämmön.
Mä haluan että ihmisillä ois hyvä olla, mä niin tahdon että kaikki ois toistensa kanssa sovussa. Mutt se on vaan niin vaikeeta, tulee tosi haluttomaks ku näkee miten Ihmiset tappelee toistensa kanssa,
vaikka esim, vessapaperista.
Maistelen sanaa "haluttomuus"
4
548
Vastaukset
- Anonyymi
Halu eli motivaatio jotain asiaa kohtaan. Se täytyy olla läsnä jos mielii asioiden hoituvan. Haluille löytyy helposti kaikenlaisia esteitä, niin päänsisäisiä, ajankäytöllisiä kuin pakotettuja.
Emmä tiedä, perustuuko halut aina motivaatioon. *pitäämiettiä* Onko halut ees välttämättä päämäärä- suorituskeskeisiä? Onko halulla joku ratkaisu, tietoinen toiminta tjsp? Halut saattaa olla hyvinkin alkukantaisia, alitajuntaisia, epämääräisiä, ilman mitään tarkoituksellista motivaattoria.
OutoIintu kirjoitti:
Emmä tiedä, perustuuko halut aina motivaatioon. *pitäämiettiä* Onko halut ees välttämättä päämäärä- suorituskeskeisiä? Onko halulla joku ratkaisu, tietoinen toiminta tjsp? Halut saattaa olla hyvinkin alkukantaisia, alitajuntaisia, epämääräisiä, ilman mitään tarkoituksellista motivaattoria.
Tässä kohtaa tulee mieleen toinen ÄMMÄLLÄ alkava sana, Moraali. Uskaltaako ihminen haluta arvojensa ulkopuolella olevia asioita? Onko ihminen tapojensa Orja ja haluaa aina vaan yleisesti hyväksymiään tai jopa yhteiskunnan / tuttavien / muiden ihmisten silmissä sopivia asioita :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899
