Kasvinviljelijöiden tilanne katastrofaalisen huono.
Nyt on normaali satotaso, mutta silti ollaan pakkasella. Joudumme maksamaan, että saadaan tehdä näitä töitä.
Kriisikokous tulossa
12
264
Vastaukset
- Anonyymi
Valtio voisi maksaa kriisitukea.
- Anonyymi
Koko ajan vaan inistään kriisituesta. Miksi sitä ei voi maksaa niin paljon että pulinat on pois?
- Anonyymi
Mitä sanoo MTK- tuo Maidontuottajien keskusliitto?
Ovatko unohtaneet muut? - Anonyymi
Koskas tämä kriisikokous pidetään? Osallistujia lienee riittävästi ainakin.
- Anonyymi
Pakkoavioliiton seurauksena v 2024 “MTK:lla on jäseniä kaikkiaan noin 280 000, joista metsänhoitoyhdistysten jäseniä on noin 180 000.”
- ja maidontuottajat hallinnoivat koko ammattiyhdistystä
- Anonyymi
Viljanviljelijöille kriisitukea? Jos vain tuet olisi kohdillaan niin ei olisi kriisiin edes aihetta.
- Anonyymi
Jos tuet olisi kaksinkertaiset niin saattaisi olla paljon parempi tulevaisuus.
- Anonyymi
Kiitos jokaiselle viljelijälle heidän tekemästään työstä suomalaisten ruuan tuotannon eteen. Heidän taloudellinen ahdinko on todettavissa. Sitkeitä ihmisiä ovat nämä tuottajat kun vuosittain korkeista kuluista huolimatta kylvävät ja kyntävät . Kuinka moni meistä pystyy samaan.
- Anonyymi
Ajelemme kaupunkien ja kuntien asuntoalueilla. Siellä näkee toinen toistaan komeampia asuntoja. Hinnat näille komeille luksus asunnoille ovat hintaluokkaa 350.000- 500.000 euroa. Asuntoja on yllättävän paljon. Korkeapalkkaisia virkoja on kalliiden asuntojen perusteella erittäin paljon. Suomi elää laajaa virkaihmisten aikaa. Suomi elää laajaa kaupunkikeskusta elämää jossa Maaseutu ei merkitse päättäjille mitään. Kaupunkiin on vietävä viimeinenkin työpaikka ettei haja- asutusalueella jää kuin lusikka kauniiseen käteen. Mielenkiinnolla seuraan miten esim.maalla asuvien lasten kouluja suljetaan. Koulumatkat käyvät yhä pitemiksi, koulupäivä liian pitkäksi kun verrataan kaupunkilaisten lasten vastaavaan.
Kaikki hyvä , lasten parhaaksi oleva on liian kallista. Lapset voisivat paremmin kun alakoulut olisivat pienempiä. - Anonyymi
Tulee ikävä aikaa ennen ey:tä Silloinkin viljatilat yleensä olivat sivutomisten harrastus. Ainoastaan eläintilalliset ja isojen kartanojen isännät ainoastaan olivat päätoimisia. Mielestäni nykyäänkään ei viljatilan pito pitäisi olla kellekään päätoiminen tulon lähde.
- Anonyymi
Ketä kiinnostaa joutavat mielipiteesi?
- Anonyymi
Elintarvikemarkkinavaltuutettu on avannut viljantuottajille mahdollisuuden tuoda kauppatapojen ongelmia viranomaisten tietoon.
Tuottajille suunnatulla kyselyllä selvitetään, noudatetaanko alalla reilun kauppatavan pelisääntöjä ja onko elintarvikemarkkinalaki vaikuttanut toimitusketjun toimintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806932Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346513Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816303Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644112Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62409Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant582179Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141492
- 1981230