Kasvinviljelijöiden tilanne katastrofaalisen huono.
Nyt on normaali satotaso, mutta silti ollaan pakkasella. Joudumme maksamaan, että saadaan tehdä näitä töitä.
Kriisikokous tulossa
12
201
Vastaukset
- Anonyymi
Valtio voisi maksaa kriisitukea.
- Anonyymi
Koko ajan vaan inistään kriisituesta. Miksi sitä ei voi maksaa niin paljon että pulinat on pois?
- Anonyymi
Mitä sanoo MTK- tuo Maidontuottajien keskusliitto?
Ovatko unohtaneet muut? - Anonyymi
Koskas tämä kriisikokous pidetään? Osallistujia lienee riittävästi ainakin.
- Anonyymi
Pakkoavioliiton seurauksena v 2024 “MTK:lla on jäseniä kaikkiaan noin 280 000, joista metsänhoitoyhdistysten jäseniä on noin 180 000.”
- ja maidontuottajat hallinnoivat koko ammattiyhdistystä
- Anonyymi
Viljanviljelijöille kriisitukea? Jos vain tuet olisi kohdillaan niin ei olisi kriisiin edes aihetta.
- Anonyymi
Jos tuet olisi kaksinkertaiset niin saattaisi olla paljon parempi tulevaisuus.
- Anonyymi
Kiitos jokaiselle viljelijälle heidän tekemästään työstä suomalaisten ruuan tuotannon eteen. Heidän taloudellinen ahdinko on todettavissa. Sitkeitä ihmisiä ovat nämä tuottajat kun vuosittain korkeista kuluista huolimatta kylvävät ja kyntävät . Kuinka moni meistä pystyy samaan.
- Anonyymi
Ajelemme kaupunkien ja kuntien asuntoalueilla. Siellä näkee toinen toistaan komeampia asuntoja. Hinnat näille komeille luksus asunnoille ovat hintaluokkaa 350.000- 500.000 euroa. Asuntoja on yllättävän paljon. Korkeapalkkaisia virkoja on kalliiden asuntojen perusteella erittäin paljon. Suomi elää laajaa virkaihmisten aikaa. Suomi elää laajaa kaupunkikeskusta elämää jossa Maaseutu ei merkitse päättäjille mitään. Kaupunkiin on vietävä viimeinenkin työpaikka ettei haja- asutusalueella jää kuin lusikka kauniiseen käteen. Mielenkiinnolla seuraan miten esim.maalla asuvien lasten kouluja suljetaan. Koulumatkat käyvät yhä pitemiksi, koulupäivä liian pitkäksi kun verrataan kaupunkilaisten lasten vastaavaan.
Kaikki hyvä , lasten parhaaksi oleva on liian kallista. Lapset voisivat paremmin kun alakoulut olisivat pienempiä. - Anonyymi
Tulee ikävä aikaa ennen ey:tä Silloinkin viljatilat yleensä olivat sivutomisten harrastus. Ainoastaan eläintilalliset ja isojen kartanojen isännät ainoastaan olivat päätoimisia. Mielestäni nykyäänkään ei viljatilan pito pitäisi olla kellekään päätoiminen tulon lähde.
- Anonyymi
Ketä kiinnostaa joutavat mielipiteesi?
- Anonyymi
Elintarvikemarkkinavaltuutettu on avannut viljantuottajille mahdollisuuden tuoda kauppatapojen ongelmia viranomaisten tietoon.
Tuottajille suunnatulla kyselyllä selvitetään, noudatetaanko alalla reilun kauppatavan pelisääntöjä ja onko elintarvikemarkkinalaki vaikuttanut toimitusketjun toimintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512