Kysyisin sepelvaltimotutkimuksesta, millaisia omakohtaisia kokemuksia teillä on?
Olen 75v. ja lähiaikoina menossa ko. tutkimukseen...Sydämen uä on jo tehty ja siinä ei kait? ollut mitään poikeavaa. Minua jännittää tuo tutkimus, onko mahdollista saada esim. jotain rauhoittavaa ja kipulääkettä tutkimuksen ajaksi.?
Sepelvaltimotutkimus
3
318
Vastaukset
- Anonyymi
Sepelvaltimotutkimuksella tarkoitat varmaan varjoainekuvausta? Se on tutkittavalle helppo ja kivuton. Makaat paikallasi, lääkäri hoitaa muun.
Mahdollisesta lääkityksestä voit keskustella hoitohenkilökunnan kanssa. Ymmärtääkseni sellaista ei tarvita, ainakaan minulle ei mitään rauhoituslääkettä tarjottu, ja kaikki meni hyvin. Tutkimuksen jälkeen muutaman tunnin lepo.
Tutkimustuloksista riippuu, mitä sitten tehdään. Usein tutkimuksen yhteydessä tehdään pallolaajennus. Se ei ole potilaalle vaikea. Parantaa kuntoa tuntuvasti. Joskus päädytään ohitusleikkaukseen, se onkin kovempi paikka.
Oma kokemukseni varjoainetutkimuksesta on helppo. Ei tunnu juurikaan. Kestää kaikkineen ehkä puoli tuntia. Pienet haavat paranevat nopeasti. Parhaimmillaan seuraava päivänä olet töissä. - Anonyymi
Vai onko kyseessä EKG-rasituskoe? Silloin istut pyörän satulaan ja poljet niin kauan kuin jaksat. Kokeen jälkeen lääkäri kertoo tuloksen. Mitään lääkitystä ei todellakaan tarvita!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2432142- 1891634
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461282Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50992- 41816
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647