Työmarkkinatuelta pudotus+ tt-tuen alennus?

Jos työtön pudotetaan työmarkkinatuelta kokonaan toimeentulotuelle voidaanko samanaikaisesti tehdä toimeentulotuen perusosan leikkaus? Eihän näitä kahta rangaistusta voi tehdä samanaikaisesti?
3148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Porrastettu karenssi toimii seuraavalla tavalla. Ensimmäisestä unohduksesta tai laiminlyönnistä seuraa muistutus. Jos muistutuksen saamisen jälkeen et toteuta sovittuja työnhakuvelvoitteitasi, sinulle asetetaan seitsemän päivän karenssi. Jos vielä sen jälkeen laiminlyöt velvoitteitasi, sinulle asetetaan 14 päivän karenssi. Neljännestä laiminlyönnistä menetät oikeutesi työttömyysturvaan toistaiseksi kunnes täytät työssäolovelvoitteen. Tarkastelujakso on 12 kuukautta."

Voiko karenssi ja toimeentulotuen 20% leikkaus olla samaan aikaan voimassa? Voidaanko toimeentulotukeen kajota silloin kun työtön on työmarkkinatuella vai koskeeko tt- tuen leikkauksen uhka vain niitä jotka ovat kokonaan toimeentulotuella?

Äänestä

Työnhakijana kannattaa aina pysyä, jos töitä ei ole saatavissa. Tämä asia kannattaa painottaa myös työvoimaviranomaiselle eli i työnhaun on pysyttävä voimassa.

Sen sijaan karenssit yms. niihin liittyy lain noudattaminen, eli se prosessi, miten työvoimaviranomainen on tehtäväänsä hoitanut, voi osoittautua helposti lainvastaiseksi toiminnaksi, ja se on peruste tehdä asiasta hallintokantelu.

Tarkemmat lainkohdat, Perustuslain pykälä 18, ja ERITYISESTI TSS-sopimuksen artikla 6, kohta 2.

Kyse on työnhakijoiden lakiin perustuvasta oikeudesta työn vapaaseen valintaan, ja varsinkin siitä, että valtion toimet työttömille on hoidettava tarkalleen niin, että tuo oikeus toteutuu TÄYDELLISESTI.

Lakien olemassaolon tarkoitus on tietenkin se, että varmistetaan se että valtio ei ala kehittelemään poliitikkojen johdolla kiertoteitä pakkotyön aikaansaamiseen, josta esimerkkejä Suomessakin on nyt se miten kuntouttava työtoiminta ja sitä edeltävät viranomaisen täysin väärät päätelmät työnhakijasa johtaa pakkotyöhön.

Näitä kiertoteitä kehitellään epäilemättä lisääkin, joten työttömien on syytä todellakin perehtyä yo. lainkohtiin, jotta karenssien perusteet eivät ole valheeseen perustuvia.

Äänestä

Mikäli työvoimatoimiston toimintatavasta tulee riita-asia, ei toimeentulotukeakaan (tietääkseeni) yleensä aleta leikkaamaan.

Eli tt-tuki pysyy täysimääräisenä niin kauan, kunnes asiaan tulee selvyys, tt-tuen leikkaamisharkinnat tulee kuvioon vasta sitten kun erimielisyydet ratkaistu, eli selvitetty se että onko viranomainen toiminut alun alkaenkaan oikein kun on lähetellyt lausuntoja Kelaan. Aina ei ole, ja se asia on syytä varmistaa aina jos joutuu huonosti asiansa hoitavan te-viranomaisen mielivallan uhriksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos työtön pudotetaan työmarkkinatuelta kokonaan toimeentulotuelle voidaanko samanaikaisesti tehdä toimeentulotuen perusosan leikkaus? Eihän näitä kahta rangaistusta voi tehdä samanaikaisesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu