Rakkaus ei ole taistelua,
vaan rohkeutta seistä omassa totuudessa.
Kun valitsee sydämestään
kaikki muu asettuu paikoilleen.
vaan rohkeutta seistä omassa totuudessa.
Kun valitsee sydämestään
kaikki muu asettuu paikoilleen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Valitse Jeesus
Ei rakkautta aina valita, jos on elänyt pitkään rakkaudettomuudessa. Ensin täytyy käydä kaikki ne rakkaudettomuuden traumat läpi, ennen kuin voi alkaa aidosti rakastamaan itseään. Ja vasta sitten kun aidosti rakastaa itseään, voi alkaa valita rakastaa myös muita. Voi olla aikamoinen helvetti läpikäytävänä, ennen kuin tuohon sinun mainostamaasi valintaan pääsee. Epäaidot rakkauden nimissä hiipivät tyypit ovat niitä kaikkein vaarallisimpia.
Ymmärrän tuonkin, mutta lue aloitus uudelleen ajatuksella.
Sivusta
Et siis rakasta minua mies? Vaan toista?
Totta. Hyväksy totuus ensin itselle
Trolli välissä. Ohittakaa!
Voisiko se myös olla seisomista totuudessa, joka on ulkopäin, ei maailman, vaan jonkun muun voiman toimesta osoitettu todeksi, sen lisäksi, että se on oma totuus. Vai onko niin, että lopulta oma totuus ihmisessä on, juuri tuo ulkoapäin osoitettu, ehkä yliluonnollinenkin totuus.
Olen lukenut, että ei ihminen hallitse rakkautta, vaan rakkaus ihmistä. Pystyykö ihminen, vaikkapa, tuosta vain, valitsemaan, että rakastaa naimisiin menoon asti vaikkapa, sattumalta väkijoukosta tempaistua ihmistä.
Ehkä ennemmin sattumanvaralta tempaistua ihmistä ja jos vielä sen verran jatkan, että eikö rakkaus myös ole taistelua, tai vähintään sem osoittamista, että rakkaus vielä elää ja voi hyvin. En kylläkään itse usko, että tuonkaltaisessa asiassa on ainakaan ihan helppo luovuttaa, mutta tästä en kyllä mielelläni jatka enempää, puhutaan ehkä aika synkistä asioista, vaikkapa nyt sairastumisesta.
Tärkeintä on olla tosi itsellensä. Niin alkaa jyvät valikoitumaan akanoista. Oli ne kuinka harvassa tahansa.
Tärkeintä on myös tunnistaa jos tunteet eivät tuo mitään hyvää elämään, joskus on vaan hyväksyttävä ja annettava tunteet laimentua ja mennä pois.