Tällä palstatalla temmeltää aikuiset miehet ja osa on jopa pesiytynyt palstalle lähes ainoana arkensa sisältönä laajuudessaan, että sen voi tulkita olevan elämäntehtävä numero yksi.
Kuten olen kertonut minulla ei ole eikä tule olemaan facea, koska minulla ei ole tarvetta kyseiseen millään tavalla.
Kuitenkin kyseinen on erittäin suosittu ja toisille pakkomielle jopa.
Mikä ihme aiheuttaa tarpeen julkaista toisille ihmisille kaikkea mahdollista itsestään ns. facekavereilleen, mutta myös siten että kuka tahansa jokapaikan Topi voi niitä lukea?
>><<
Facen järkevyys.
8
137
Vastaukset
- Anonyymi
On motoristeja ja "motoristeja, toiset jopa ennakoivia, vaan harva tipahtaa oman pärränsä päältä ja jää kolmen auton yliajamaksi.
Täällä kaikki on mahdollista.
>><< - Anonyymi
Aloitus on aivan totta, kyrvånsyylållåkin ainoa elämäntehtävä on tämä Suomi24. Ollut jo viimeiset 10 vuotta, yöt ja päivät.
- Anonyymi
Näinhän se on että siellä Facessa monet kertoilee juurikin kokkivinkkejä, jakaa reseptejä, ihmettelee maailmanmenoa ja laittaa lomakuvia, kertoo muutoista ja hakee tukea sairauteen, kertoo lapsiuutisia ja työstään.
Ei se Face mitenkään poikkea tästä palstasta. Molemmat on samaa somea. Nuoret käyttää nopeampia kanavia nykyään, face on jäänyt vanhoille pieruille jotka haikailee nuoruuden perään.
- Anonyymi
Posson katkeruus Facebookia kohtaan perustuu siihen että siellä elävät ihmiset kertoo tekemisiään ja kuulumisiaan kuvien kera.
Possolla kun ei ole mitään kerrottavaa. Jos Possokka päivittäisi Facea niin siellä olisi kuva makkarapötköstä kynsisaksien vieressä ja sitten ripulipaskasta. Siinähän ne kohokohdat olisi.
Itse kyllästyin Faceen jo monta vuotta sitten. Kurkkaan lähinnä vaan vitsipalstoja ja parin kaverin poliittisia kirjoituksia. Lasten kanssa puuhista saatan jotakin laittaa, eipä juuri muuta.
Ne on hellyttäviä kuvia joissa pullea keski-ikäinen nainen katselee yläviistoon vastavalossa kohti kameraa ja imee poskiaan sisäänpäin koettaen samaan aikaan saada huulet törölle. Silloin tietää että on haku päällä.
Toinen rasittava porukka on miehet, joille joku autonromu on elämää suurempi asia. Heillä omat sivut täyttyy autojen kuvista ja mitä niille nyt on tehty.
Minulla ei ole yhtään auton kuvaa sivuillani, vaan ihmisiä lähinnä vain kuvattu ja auto näkyy vain jonkun niskatuen verran. En myöskään kuvaile taloa sosiaaliseen mediaan.
Se ei ole fiksua ja sellaisilla voi saada aikaan vain sen että sinusta aletaan puhua paskaa selän takana taikka jopa järkätä kämppä keikattavaksi. Sitä on tehneet suomalaiset toisilleen useita kertoja Pattayallakin.
Jos joku esittelee jotakin hienoa toistuvasti, niin siitä tietää ettei hänellä ole asiat ihan kunnossa jos ainoa meriitti elämässä on jotkut tavarat. Mieluummin laitan Faceen videopätkän jossa pelataan lasten kanssa jalkapalloa tai tehdään jotakin hassua.
Yksi työn kautta tuttu vähäpoika tussimyyjä peri vanhemmiltaan pari miljoonaa, osti 250 000 Bentleyn ja 500 000 purjeveneen ja rakennutti talon. Ikuinen poikamies kun on sen verran erikoinen kaveri että naiset ei pörrää ympärillään vaikka olisi avaruusraketti alla.
Kymmenen vuoden aikana kuvasi joka päivä jotakin näistä kolmesta Faceen itse seistä tönöttäen siinä kuvassa. Voi sitä myötähäpeän määrää joka niitä kuvia katsellessa tuli. Vähän sama kuin Posson liikenneonnettomuuskuvat.
Kun tuloja ja sijoituksia ei hänellä ollut, niin ensin myi purjeveneen ja Bentleyn ja nyt asuu Lahden keskustassa pienessä kaksiossa. Riitti kymmeneksi vuodeksi se pari "milkkua", mutta mikäs siinä, varmaan oli hänestä kivat kymmenen vuotta.
Kyllä ne ihmiset on kaikkein tärkeimpiä. Mikään matka tai tekeminen tuntuisi miltään ilman hyvää seuraa. Ruoanlaitto on yksi parhaista sosiaalisista asioista mitä on olemassa.
Surullisimpia asioita maailmassa on se kun pelaat yksin golfkierroksen, ja tee hole in onen.
2010- Anonyymi
Voi rakas osamaksumiljonääri minulla ei ole minkäänlaisia antipatioita facea kohtaan, enkä millään muotoa ole linssilude, mutta thaimaan liikenne on niin huolestuttavaa, että asiaan pitää jotenkin puuttua, en ole ensimmäistäkään liikenne kuvaa laittanut naamakirjaan, motivaatioita on kaksi todella vaarallinen liikenne ja sinä armas 2010, joka heittelet kuperkeikkoja viikon kun et voi factalle huomaa kirjoitus muoto oikeampi on fakta, mutta käytä tuota toista versioita koska se ärsyttää sinua suunnattomasti.
Sinulla on melkoinen tuo tutttava piiri, taistolaisia, miljoonikkoja jotka tuhosivat omaisuutensa parissa vuodessa, asut varmaan kunnan vuokra-asunnossa, siellä tapaa tuollaisia, elämästään syrjäytyneitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi rakas osamaksumiljonääri minulla ei ole minkäänlaisia antipatioita facea kohtaan, enkä millään muotoa ole linssilude, mutta thaimaan liikenne on niin huolestuttavaa, että asiaan pitää jotenkin puuttua, en ole ensimmäistäkään liikenne kuvaa laittanut naamakirjaan, motivaatioita on kaksi todella vaarallinen liikenne ja sinä armas 2010, joka heittelet kuperkeikkoja viikon kun et voi factalle huomaa kirjoitus muoto oikeampi on fakta, mutta käytä tuota toista versioita koska se ärsyttää sinua suunnattomasti.
Sinulla on melkoinen tuo tutttava piiri, taistolaisia, miljoonikkoja jotka tuhosivat omaisuutensa parissa vuodessa, asut varmaan kunnan vuokra-asunnossa, siellä tapaa tuollaisia, elämästään syrjäytyneitä.Aikamoista tekstiä erakoituneelta mieheltä jonka kunta avusti saamaan 590 euron kuukausivuokraisen kämpän Vantaan laitamilta maksaen miltei koko vuokran asumistukena.
Sinulla Pasanen ei koskaan ole ollut omaisuutta mitä tuhota. Korkeintaan äitisi perinnöstä osuus josta ei ole mitään jäljellä. Ne rahat meni jo silloin kun veit ihastuttavan prinsessan viikoksi Disneylandiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aikamoista tekstiä erakoituneelta mieheltä jonka kunta avusti saamaan 590 euron kuukausivuokraisen kämpän Vantaan laitamilta maksaen miltei koko vuokran asumistukena.
Sinulla Pasanen ei koskaan ole ollut omaisuutta mitä tuhota. Korkeintaan äitisi perinnöstä osuus josta ei ole mitään jäljellä. Ne rahat meni jo silloin kun veit ihastuttavan prinsessan viikoksi Disneylandiin.Voi rakas lapsi minun ei tarvitse miettiä joka päivä 590 euron vuokria, köyhyyttä, sinähän kerroit tuntevasi ex:n mutta et tiennyt sukunimeä, miksi sinulle on noin paljon huolia talousasioista, että ne on mielessä päivittäin, voin vakuuttaa että tein kaksi usan:n matkaa puhtaasti ihan palkkakertymällä.... voi voi voi... olan aina hoitanut asiani, toisin kuin sinä osamaksumiljonääri.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi rakas lapsi minun ei tarvitse miettiä joka päivä 590 euron vuokria, köyhyyttä, sinähän kerroit tuntevasi ex:n mutta et tiennyt sukunimeä, miksi sinulle on noin paljon huolia talousasioista, että ne on mielessä päivittäin, voin vakuuttaa että tein kaksi usan:n matkaa puhtaasti ihan palkkakertymällä.... voi voi voi... olan aina hoitanut asiani, toisin kuin sinä osamaksumiljonääri.
Olan olan varmasti ja voit vakuuttaa, mutta silti sinulla asianhoitajalla ei ole kämppää eikä autoa ja Kela maksaa sinulle asumistukea. Silloin ei ole kaikki ihan mennyt putkeen.
Minua ei kiinnosta vaimosi eikä ex-vaimosi, joita taitaa olla jo kaksi. Pimpslooraa et ole ainakaan 10 vuoteen koskenut pitkällä tikullakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1323549
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1282566- 242116
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.162004Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s241590Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291570Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää181561Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?301001- 87952
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai64916