Nettihän on tulvillaan talotehtaiden ilmoituksia!
Ja esim. toinen mahdollisisuus on katsella kiinteistönvälittäjien sivustoja myytävistä (pientalosta) ! Ja siinä sivussa miettiä / pohtia sitä, minkä syyn vuoksi rakennus / talo on myytävänä!
Taitaa olla harvinaisempi maallikko; joka esim. aivan osaavana (aloittelijana) vie suuniteluprosessin läpi koko rakennusvalvonnan byrogratian?
Tosin, onhän näitä omituuksia ollut ! Jossain Pohjanmaalla; Kauhavalla? aikoinaan joku omituinen tyyppi halusi suunnitella ja rakentaa " pallotalon" ??? (ja sai tahtonsa läpi.) Muutamia sellaisiakin "ihmeitä" on tehty, että vanhan vesitornin vesisäiliöön on "muokattu" asuintilat! So. sitten "OMAKOTITALO" !
Kovin "yksilöllisiä " ratkaisuja ... Ei PDÄ tehdä! Ennenmin tai myöhemmin SE "omasuunnittelema" on saatava myydyksi! (esim. myyjänä on sitten "perikunta") ! : ))
Pohjaratkaisuista: "hylkyyn menevät" .... lukijat voisivat jatkaa tällä aiheella... siis tätä ketjun aloitusta!
Tavitseeko ... ihan " ITSE" suunnitella; nykyaikana ?
Anonyymi-ap
2
88
Vastaukset
- Anonyymi
Paras kun katsoo kuvastosta jonkun helposti muokattavan perustalon. Jos on hirveä hinku saada joku omaperäinen istuu kunnes menee vimma ohi.
Käytännöllisyys ja muokattavuus on tärkeimmät.
Siksi kannattaa kiertää arkkitehdit ja sisustussuunittelijat ym. stailaajat. Ne on aina oman arkensa taiteilijoita. - Anonyymi
"Pohjaratkaisuista: "hylkyyn menevät" .... lukijat voisivat jatkaa tällä aiheella... siis tätä ketjun aloitusta!"
Miksi ihmeessä tätä turhaa aloitusta pitäisi jatkaa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1275725
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962539- 1342457
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv52053- 121213
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍81022- 571016
- 51892
- 76815
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101795