Kajakin valinta

JussiT

Olen hankkimassa ensimmäistä kajakkiani retkimelontaan muutaman päivän mittaisille retkille sisävesille ja jokiin. Koemelontojen jälkeen on kaksi vaihtoehtoa jäljellä: Riot Evasion ja Sea Yak! Hintakin on lähes sama kaikilla tarvitsemillani varusteilla. Nyt haluaisin "puolueettomia" kommentteja niiltä jotka ovat meloneet molemmilla kulkupeleillä.

3

1955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • atal

      No ainakin minulle rakkaan lajin olet valinnut.Tuosta Riotista ei ole kokemusta mutta Sea Yakista sitäkin enemmän. en saanut siihen makua,vähänkin tuulisemmalla säällä tuntui että sai vängätä hullun pysyäkseen haluamassaan suunnassa.Ehkä nykyisillä taidoillani tilanne olisikin toinen,mutta silloin,10v sitten ei naurattanut jos joutui pientäkin selkää ylittämään.Sitten sain ekan lasikuitukajakin,Yuokon E:n ja melominen lähti sujumaan ihan eri mallilla!Mutta jos haluaa meloa sekä jokea että pikkujärviä,saattavat mainitsemasi välineet olla hyviäkin.Tosin joet saavat olla silloin helppoja,kosket korkeintaan ykkösluokitusta.Mutta kuten sanottu,onnea valitsemallasi tiellä ja eiku melomaan!

      • diefenbaker

        Minullakin on kokemusta vain Seayakista, tuosta Riotista on ollut edes kuullut. Olet varmaan vertaillut teknisiä tietoja itsekin, eikä niissä taitanut suuria eroja olla. Kummassakaan ei tosin taida olla päiväluukkua, mutta eihän se varsinkaan joilla ja pienillä järvillä ole tarpeellinen.

        Seayakiin saa nykyisin peräsimen lisävarusteena. Henkilökohtaisestihan olen sitä mieltä, että säätöevä on monimutkaisin apparaatti, mikä kajakissa saa olla. Peräsin on menee helposti epäkuntoon, eikä toisaalta toimi monesti niisä olosuhteissa, missä sitä tarvitsisi eniten. Kaikilta aloittelevilta melojilta se pitäisi ehdottomasti kieltää - peräsimellä pääsee fuskaamaan melontatekniikan opettelussa. Toki peräsimestä on hyötyäkin ja sallin sen sinulle, jos pystyt melomaan poolokajakilla reipasta vauhtia suoraan eteen päin ;-))).

        Seayak ei luonnollisestikaan ole maailman ketterin kajakki - mikä viisimetrin olisikaan. Kesäkuivalla matalavetisissä koskissa reitin lukeminen täytyy olla hallinnassa (nimimerkillä kiveä vasten poikittain). Isommissa koskissa (2-3) Seayak selviytyy ihan siedettävästi - eihän se isoa aalto pelkää - mikäli reitti on vain riittävän suora ja vettä alla tarpeeksi.

        Eikös Seayakista muuten ole tullut tälle vuodelle uusi malli?. Vanhaa taidettiin myydä kohtuullisen edullisella hinnalla. Kaveri taisi juuri tilata tuon uuden version - yritän käydä tyypittämässä mahdollisimman pian.


    • tiitin

      Minulla oli samanlaiset tarpeet kun suunnittelin uuden kajakin hankintaa. Itse olen nyt ollut pari viikkoa SeaYak:in onnellinen omistaja. Ostin -05 vuoden mallia olevan koska siinä on päiväluukku. Päiväluukku on valmistettu neopreenistä, ei siis vaikeuta ollenkaan esim. kajakista poistumista. Melonut olen sillä vasta reilun 50 km sekä sileää että koskia. Järvellä ja suvannoissa sain pidettyä ihan kiitettävästi suunnassa, koskissa se ei tietenkään mikään ketterin mahdollinen ole, mutta aivan hyvin sain sen kääntymään.
      Ainakin vielä olen tosi tyytyväinen valintaani!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      211
      9795
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      50
      4587
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      130
      4080
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      114
      3969
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      210
      3743
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      43
      3068
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      17
      1821
    8. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      157
      1623
    9. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      98
      1575
    10. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      115
      1356
    Aihe