Kierrejousi poikki?

Anonyymi-ap

Katsastusmies kertoi etujousen olevan poikki.
Autolla on ajettu 140 tkm ja kevyillä kuormilla.
Kuinka yleistä jousen katkeaminen on?

Eräästä vanhemmasta 23 v. autosta, nyt jo paalissa , oli saatu kaikki jouset poikki.

28

430

    Vastaukset 28

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kulutusosia, niitä menee joka autosta poikki, itse vaihdatin takajouset molemmin puolin , takajouset yht, 2x42 = 84 €uroa . + työt 125 € = 209 Euroa .
      - itse ostin Jouset -koska sain halvemmalla kuin korjaamon kautta.

    • Anonyymi

      Taannoin Accordista sai etujouset poikki ajamalla hidastamatta hidastuskorokkeen yli. Siinä oppi jarruttamaan kaikenlaisien epätasaosuuksien kohdalla.

    • Anonyymi

      Paukkuuhan noita
      itsellä meni fordista 65 tuhatta

      • Anonyymi

        Tosi kallis remontti 65 000 €


    • Anonyymi

      44 vuoden ajokokemuksella ei minun autoihini ole koskaan jousia tarvinut vaihtaa .

      • Anonyymi

        Olet väistellyt, reijät ja lätäköt tiessä. Lätäköstä, ei tiedä, mikä reikä on alla.


    • Anonyymi

      Kaikissa saksalaisissa autoissa jouset katkeilevat hyvinkin usein, sillä saksalaiset eivät osaa karkaista jousia oikealla tavalla. Olen jo kohta 30 vuotta ajellut japanilaisilla Toyota-autoilla, eikä niistä ole kertaakan katkennut jousia.

      • Anonyymi

        Ja minä ajoin saksalaisella 11 vuodessa 270 000 km. Ei katkennut yhtään jousta, vaan kori lahosi. Sitten ajoin 10 v ranskiksella, ehjäksi jäi jouset kun laho iski koriin ja hävittää piti. Sitten ostin 4 v käytettynä ranskiksen jolla olen ajanut yli 500 000 km eikä ensimmäistäkään jousta poikki. Jotkut suunnittelijat ne vain ovat olleet hereillä koulun lujuusopin tunneilla ja osanneet mitoittaa jouset oikein.
        Kaikissa näissä ainakin takajarruina satavuotiaat Girlingin rumpujarrut. Kaikissa pitänyt tehdä jarruremontti aina ennen katsastusta, usein muulloinkin. Ei ole osanneet suunnittelijat asiaansa vaan on tehnyt aina samaa sutta ja sekundaa kuin ennenkin. Mistä näille on maksettu?


      • Anonyymi

        Mutta ruostetta piisaa.


      • Anonyymi

        Hauska setämies kertoilee taas satuja.
        Minä olen oikeasti ajellut reilut 40 vuotta eurooppalaisilla autoilla, eikä yhtään jousta ole mennyt poikki.


      • Anonyymi

        Sama juttu Toyotalla n. miljoona kilometriä ja 58 vuotta. En ole koskaan kuullut jousen katkeamisesta muillakaan Toyota kuskeilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta ruostetta piisaa.

        Ruostetta ei tule jos suojaa korin ammattiliikkeessä. Lisäksi määräaikaistarkastukset. Minulla on uutena ostettu vuoden 2000 Corolla, koskaan ei katsastusmies ole edes maininnut sanaa ruoste.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama juttu Toyotalla n. miljoona kilometriä ja 58 vuotta. En ole koskaan kuullut jousen katkeamisesta muillakaan Toyota kuskeilla.

        Ei, mutta tuee korin läpi takakonttiin ruosteiden takia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ruostetta ei tule jos suojaa korin ammattiliikkeessä. Lisäksi määräaikaistarkastukset. Minulla on uutena ostettu vuoden 2000 Corolla, koskaan ei katsastusmies ole edes maininnut sanaa ruoste.

        Minulla on kaksi käytettynä ostettua vm -89 Ranskan Rapeaa. Itse suojasin pensselillä oston jälkeen. Toisessa on kuskin ovi alhaalta pahan näköisesti ruostunut ja kuskin istuimen kiinnityspultin ympärille oli korroosio iskenyt. Korjasin paksulla kuumasinkitustä levystä leikkaamallani noin 25x25 cm palalla, jonka kiinnitin Sikaflexillä. Muita ruostejälkiä ei ole. Eikä katsuri ole ruosteesta koskaan maininnut.
        Joku autolehdeksi itseään mainostava kertoi taannoin näitten autojen tyyppiviaksi ruostuvat jarruputket. Kumma juttu: kummassakin ne putket on kuparia...
        Tämä niitten tilastoista...


    • Anonyymi

      Autolla jos jysäyttää esim kuoppaan, niin jousi saattaa hyvinkin katketa.

      • Anonyymi

        Ei se vain saata!


    • Anonyymi

      Etujousissa on se laakeri yläpäässä. Jos se takertelee, niin sekin rasittaa jousia.

      • Anonyymi

        Etujousissa ei ole laakeria .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Etujousissa ei ole laakeria .

        Saivartelijoista ei pidä kukaan, he ovat mulkkuja kaikkien mielestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Etujousissa ei ole laakeria .

        Kyllä vain on ainakin minun autossa. niin sanottu tukijalan laakeri.


    • Anonyymi

      Ehkä hän oli asentanut sinne laakerin.
      en vain ymmärrä miksi.

      • Anonyymi

        Teitä ymmärtämättömiähän tässä maassa piisaa! Ja nämä suurimpaan ääneen huutavat erinomaista ymmärrystään.
        Siksi maan tila on se, mikä se on.


      • Anonyymi

        No olisko siksi, että renkaat kääntyis rattia kaannettäessä mutkassa.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei kaikki tuota voi tietää, sisäpiirin juttuja moiset.


      • Anonyymi

        Kuulostaa italian spagettifirmalta.


      • Anonyymi

        Tässäpä oikein malliesimerkki huijarifirman toiminnasta! Ei sanaakaan totta.
        Toteaa vanha autoteknikko..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      202
      2112
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      159
      1429
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1061
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      917
    5. 58
      898
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      831
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      823
    8. 93
      777
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      697
    10. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      108
      684
    Aihe