Sivistyksestä huolimatta verikosto on suosittua

Anonyymi-ap

Antiikki ajat kirjasivat verikoston kuningaskuntien lakeihin.
Myöhemmin uskonnot ottivat kantaa verikostoon.
Luterilaiset mm. eivät pidä verikostoa oikeana ratkaisuna.
Sinisilmäinen blondi Jeesus käski antamaan anteeksi vääryys.
2000 luvulla anteeksi antaminen on jossakin vaiheessa,
kuin jäisi tuntemattomaan tyhjiöön luonnontieteen ja teknologian aikaan.
Jokaisella on hyvä olla ja kärsimys lupautuu loppua.
Luonto kuitenkin yllättää ja ihmiset alkavat kärsiä jälleen.
Kun he kärsivät, he tahtovat myös kostaa toisilleen.
Verikosto oli unohdettu, mutta se tulee takaisin kuin tyhjästä elinvoimaisena.
Mitä uskonnot ovat voittaneet verikoston nujertamiseksi?
Sitä tarkastellaan pitkällä aikajanalla aina muinaisuuteen ja väkivallan yleensä.
Onko esimerkiksi mahdollista päästä verikostosta kokonaan eroon tulevaisuudessa?
Kipu on opettaja ja paras opettaja.
Ilman kipua voi tutkia taas, mitä opitaan, kuinka paljon kehitytään.
Verikosto olisi ihmisten oman käden oikeus.
Siinä kuitenkin ei voi olla varma, että oikeuden jakaminen tapahtuu tasan.
Ainakin väkivalta muistetaan pitkään ja se voi kärjistyä yhtäkkiä pitkän ajan jälkeen.
Kirkko luottaa peruskoulutuksen sivistykseen verikoston kitkemiseksi.
Valtion ilmainen peruskoululaitos antaa tietoa ja kuinka verikoston käy siinä?

6

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kostoa harjoittaa viranomaiset. Kun se ja se ei hakenutkaan siihen ja siihen työpaikkaan niin aletaan kostamaan.

      • Anonyymi

        Miten ne kostaa? Leikkaamalla tukia joitten saamisen edellytyksenä on noudattaa yhdessä sovittuja pelisääntöjä.?


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kaikissa muinaisissa kulttuureissa harjoitettiin verikostoa, myös Suomessa (lue vaikka Kullervon kosto Untamolle Kalevalasta).

        Tapa loppui kun valtion mahti kasvoi ja se otti tappamisen monopolin, myös Suomessa.

        Ruotsissa tämä alkoi 1200-luvulla ns. rauhanlaeilla, eli kotirauha, kirkkorauha, käräjärauha, naisrauha. Pian sen jälkeen kuningas otti käyttöön maakuntalait ja varasi tappamisen monopolin viranomaisille.

        Näin on käynyt myös muissa maissa ja kulttuureissa. Verikostoa on edelleen harjoitettu syrjäseuduilla, minne valtion mahti ei ulotu. Näitä ovat harvaanasutut aavikot, vuoristot ym. Siellä ainoa turva väkivaltaa vastaan ovat edelleen sukulaiset, klaani ja heimo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikissa muinaisissa kulttuureissa harjoitettiin verikostoa, myös Suomessa (lue vaikka Kullervon kosto Untamolle Kalevalasta).

        Tapa loppui kun valtion mahti kasvoi ja se otti tappamisen monopolin, myös Suomessa.

        Ruotsissa tämä alkoi 1200-luvulla ns. rauhanlaeilla, eli kotirauha, kirkkorauha, käräjärauha, naisrauha. Pian sen jälkeen kuningas otti käyttöön maakuntalait ja varasi tappamisen monopolin viranomaisille.

        Näin on käynyt myös muissa maissa ja kulttuureissa. Verikostoa on edelleen harjoitettu syrjäseuduilla, minne valtion mahti ei ulotu. Näitä ovat harvaanasutut aavikot, vuoristot ym. Siellä ainoa turva väkivaltaa vastaan ovat edelleen sukulaiset, klaani ja heimo.

        Muinaisilla viikingeillä oli lakeja ja niihin perustuen annettiin tuomioita käräjillä. Mutta toimeenpano jäi sukulaisille.

        Jotkut hyvin törkeät rikokset rangaistiin käräjillä yhteisvoimin esimerkiksi hirttämällä, jos tekijä saatiin kiinni.


    • Anonyymi

      Aloittaja on sikäli harhateillä, että verikosto ei riipu uskonnosta, vaan siitä kuinka hyvin valtiovalta toimii kullakin alueella, ja mitkä ovat paikalliset perinteet.

      Kuinka vahvoja ovat perhe- ja klaanisiteet, onko veriveljeyttä vannoneilla velvollisuus kostaa vaikka eivät olisikaan sukua jne.

      Muinaisessa Kiinassa verikosto oli pyhä velvollisuus. Uskontona oli konfutselaisuus, taolaisuus ja buddhismi. Nykyään sielläkin kosto taitaa olla valtion monopoli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      158
      4475
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4219
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3376
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      2988
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      187
      2699
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1777
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      67
      1505
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      59
      1503
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      116
      1233
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1175
    Aihe