Huijausviestit !

Anonyymi-ap

Sain sähköpostiini viestin että olen voittanut 500 euron lahjakortin prismaan .
Linkissä pyydettiin antamaa pankkitilin numero tai luottokortin numero saadakseni lahjakortin rahat tililleni !
Nopeasti tajusin että mitenkä olisin voinut voittaa kun en edes prismassa ole koskaan asioinut.

Samalla viikolla paljastui että sadat muutkin oli saaneet samanlaisia huijausviestiejä !
Osa oli saanut viestin että lahjakortin voi lunastaa kun maksaa 1 euron suuruisen maksun. Kirjoittelee vain tunnuslukunsa ja salasanansa kenttään jossa maksua pyydetään !
Kuinkahan moni hölmö meni lankaan?

10

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Mä sain kelasta viestin, että olen voittanut 7kk karenssia ja hölmönä klikkasin viestiä 🥺

    • Anonyymi
      UUSI

      Tuo on jo vanha juttu, eli vuosia sitten erilaisilla netin sivuilla huijarit sitä levitti. Lieneekö nyt sitten aloittaneet uudestaan kun pitkään aikaan ei ole näkynyt. Jokainen edes jotakuinkin täysijärkinen kyllä ymmärtää ettei se voi pitää paikkaansa, mutta kun kaikki ei sellaisia ole....

      • Anonyymi
        UUSI

        Unohdin mainita että aina kannattaa ilmoittaa asiasta nettivinkin kautta poliisille, silla petosrikoshan tuo varmuudella on! https://poliisi.fi/nettivinkki


    • Anonyymi
      UUSI

      Minulle luvattiin tekstiviestissä pirccaa ja pinppiä, mutta en saanut kumpaakaan. Tein rikosilmoituksen.

      • Anonyymi
        UUSI

        Brutaali vedätys ☝️


      • Anonyymi
        UUSI

        Mutta saithan sinä vetää kännyysi ilmaiseksi? Etuhan se on sekin.


      • Anonyymi
        UUSI

    • Anonyymi
      UUSI

      Minä sain sähköpostiin viestin että Washingttonin lentoasemalla olisi minun nimellä diplomaattisalkku täynnä seteleitä mutta en nyt jaksa pancolta lähteä asiaa hoitamaan.

    • Anonyymi
      UUSI

      Yksi huijaus oli aiemmin kun sähköpostiin tuli viesti olet tilannut Amatsonista ja Applesta tätä ja tätä klikkaa tästä jos haluat perua tilauksen. Nykyään taitaa ainakin omassa sähköpostissa toimia roskapostisuodatin aika hyvin kun läpi tulee enää vain Lieksan lehden ja Karjalaisen lähettämä roskaposti, huijauksia enää harvemmin.

      • Anonyymi
        UUSI

        Jos puhelu tulee tuntemattomasta numerosta ja kysyvät, että onko puhelimessa liittymän omistaja, eli nimesi mainitaan? Älä sano kyllä, tai joo, tai juu, koska ne katsotaan myöntäväksi vastaukseksi ja silloin vastauksellasi voidaan sinut sitoa ties mihin romun tilaukseen. Alat saada maksulaskuja ja joku muu saattaa saada ne tavarat. Vastaa vaan puheluun, että eipä ole kysytty henkilö, tai sanomalla fuck you! Tai kenties voi kehottaa vetämään käteen, tai haistamaan vitun. Minä sanoin fuck you nigger, niin ei ole enää soitellut Afrikan suunnalta.
        Tämä palvelu kannattaa laittaa puhelimeen, helpottaa kummasti turhia soittoja.
        https://asml.fi/kieltopalvelut/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      69
      3884
    2. 47
      3223
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2979
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      51
      2888
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2436
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1944
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1941
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      147
      1857
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      89
      1269
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1200
    Aihe