Miksi näin?

Anonyymi-ap

Hyvin usein näen kun jotkut ovat pitäneet nuotiota nuotiopaikoilla, kun eväät on syöty niin nuotio sammutetaan ja MIKSI ne puoliksi palaneet klapit pitää levitellä nuotion ulkopuolelle maahan??
Miksi niitä ei voi siirtää vain tulisijan reunoille?

2

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaksi parrasta ulkoilijaa, Jari ja Mikael, olivat kumpikin vaeltaneet pitkän matkan metsän siimeksessä. Heidän polkunsa risteytyivät sattumalta samalle syrjäiselle nuotiopaikalle, jossa he päättivät levähtää ja syödä eväänsä. Molemmat olivat tottuneita luonnon ystäviä, mutta he eivät olleet koskaan aiemmin tavanneet.

      He istuivat nuotion ääreen, ja pian heidän välilleen syntyi hiljainen yhteisymmärrys. Eväät syötiin, ja nuotion lämpö loi ympärilleen rauhallisen tunnelman. Kun tuli alkoi hiipua, he sammutti sen huolellisesti, kuten luonnossa kuuluu tehdä.

      Jari ja Mikael levittivät puoliksi palaneet klapit nuotion ulkopuolelle maahan, kuten usein oli tapana tehdä, jotta tuli ei leviäisi. Mutta juuri siinä hetkessä kumpaakin heistä alkoi kalvaa pieni, epämääräinen piston tunne sydämessään.

      He katsoivat toisiaan ja hiljalleen kumpikin myönsi mielessään, että ehkä olisi ollut parempi siirtää klapit tulisijan reunoille, ei suoraan maahan. Tämä pieni teko, joka tuntui merkityksettömältä, sai heidät pohtimaan vastuullisuuttaan ja kunnioitustaan luontoa kohtaan.

      Tuo yhteinen hetki, tuo pieni virhe ja siitä kumpuava tunne, avasi heidän silmänsä uudella tavalla. He alkoivat keskustella syvällisemmin elämästään, arvoistaan ja siitä, miten pienetkin teot voivat heijastua laajemmassa mittakaavassa.

      He oppivat toisiltaan, että kasvu ei ole vain fyysistä tai tiedollista, vaan myös henkistä ja moraalista. He päättivät yhdessä kantaa vastuunsa luonnosta entistä tarkemmin ja olla esimerkkinä muillekin ulkoilijoille.

      Yhteinen kokemus ja kasvun polku lähensivät heitä toisiinsa. He löysivät toisistaan kumppanin, jonka kanssa jakaa niin luonnon hiljaisuus kuin elämän suuretkin kysymykset. Heidän välilleen syntyi syvä luottamus ja rakkaus, joka perustui yhteiseen arvomaailmaan ja haluun kasvaa paremmiksi ihmisiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      136
      1260
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      801
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      570
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      25
      531
    6. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      25
      528
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      29
      516
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      23
      476
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      471
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      14
      462
    Aihe