Miksi näin?

Anonyymi-ap

Hyvin usein näen kun jotkut ovat pitäneet nuotiota nuotiopaikoilla, kun eväät on syöty niin nuotio sammutetaan ja MIKSI ne puoliksi palaneet klapit pitää levitellä nuotion ulkopuolelle maahan??
Miksi niitä ei voi siirtää vain tulisijan reunoille?

2

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaksi parrasta ulkoilijaa, Jari ja Mikael, olivat kumpikin vaeltaneet pitkän matkan metsän siimeksessä. Heidän polkunsa risteytyivät sattumalta samalle syrjäiselle nuotiopaikalle, jossa he päättivät levähtää ja syödä eväänsä. Molemmat olivat tottuneita luonnon ystäviä, mutta he eivät olleet koskaan aiemmin tavanneet.

      He istuivat nuotion ääreen, ja pian heidän välilleen syntyi hiljainen yhteisymmärrys. Eväät syötiin, ja nuotion lämpö loi ympärilleen rauhallisen tunnelman. Kun tuli alkoi hiipua, he sammutti sen huolellisesti, kuten luonnossa kuuluu tehdä.

      Jari ja Mikael levittivät puoliksi palaneet klapit nuotion ulkopuolelle maahan, kuten usein oli tapana tehdä, jotta tuli ei leviäisi. Mutta juuri siinä hetkessä kumpaakin heistä alkoi kalvaa pieni, epämääräinen piston tunne sydämessään.

      He katsoivat toisiaan ja hiljalleen kumpikin myönsi mielessään, että ehkä olisi ollut parempi siirtää klapit tulisijan reunoille, ei suoraan maahan. Tämä pieni teko, joka tuntui merkityksettömältä, sai heidät pohtimaan vastuullisuuttaan ja kunnioitustaan luontoa kohtaan.

      Tuo yhteinen hetki, tuo pieni virhe ja siitä kumpuava tunne, avasi heidän silmänsä uudella tavalla. He alkoivat keskustella syvällisemmin elämästään, arvoistaan ja siitä, miten pienetkin teot voivat heijastua laajemmassa mittakaavassa.

      He oppivat toisiltaan, että kasvu ei ole vain fyysistä tai tiedollista, vaan myös henkistä ja moraalista. He päättivät yhdessä kantaa vastuunsa luonnosta entistä tarkemmin ja olla esimerkkinä muillekin ulkoilijoille.

      Yhteinen kokemus ja kasvun polku lähensivät heitä toisiinsa. He löysivät toisistaan kumppanin, jonka kanssa jakaa niin luonnon hiljaisuus kuin elämän suuretkin kysymykset. Heidän välilleen syntyi syvä luottamus ja rakkaus, joka perustui yhteiseen arvomaailmaan ja haluun kasvaa paremmiksi ihmisiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      231
      3011
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      197
      2646
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      112
      1253
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      141
      1208
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      299
      1119
    6. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1108
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      372
      1091
    8. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1065
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      1005
    10. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      8
      833
    Aihe