Syys on taas

Anonyymi-ap

Ja taas on 2t kansa palvonut koko kesän itseään perkelettä. Ainakin sen älämölön perusteella mitä rannoilta kuului kun 2t-raatoja käynnisteltiin. Voi sitä kiroilun ja sadattelun määrää. Ja välillä savu nousi koneesta kuin sielunpaimenen palttoon helmasta.

Ja voi sitä kateuden määrää kun naapuri lähti viereiseltä laituripaikalta vesille nelari Hondallaan ilman mitään ihme vemmeltämisiä, ja oma Etec seisoi kuin järki vajaamielisen vajaatahtimiehen päässä. Seisoi vain, eikä käynnistynyt.

6

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nelarimiehen sinisiä päiväunia🤣

    • Anonyymi

      Kyllä se oli karu totuus, ei mikään päiväuni.

    • Anonyymi

      Pari viikkoa sitten rantaan tuli pulpettivene. Kupari oli masentunut. Prutkutteli tulla uistelu moottorilla joka oli vanha 2T Evikka.
      Päämoottori oli 50hp Yamaha. Oli sipannut järven selälle.
      Siihen jätti raadon rantaan ja aikoi hakea pois. Viikko sitten menin taas mökille niin vene moottoreiden oli lähtenyt.
      Minä tyytyväisenä nykyisin parikymppisenä 2T koneen käyntiin. Kylmänä lähtee aina, aina toisella nykäisyllä ja lämpimänä ekalla. Kone ollut minulla jo yli 30 vuotta eikä koskaan ole jättänyt soutumieheksi.

      • Anonyymi

        ...kippari oli masentunut..


      • Anonyymi

        Sitten heräsit ja huomasit tulleesi...


    • Anonyymi

      Kun saapuu syys, niin lehdet puiston
      Se hehkumaan saa loistoaan
      Kuin ikävyys mi' kauniin muiston
      Voi synnyttää vaik suru jää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2469
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2301
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1132
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      231
      978
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      847
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe