Oliko huijausta?

Sähkönhinta 14.10.2025

18:45 53,45 snt/kWh
19:00 38,87
19:15 51,16
19:30 67,13
19:45 71,81

20:00 67,15 snt/kWh
20:15 60,38
20:30 51,14
20:45 41,23

21:00 43,17 snt/kWh....

Oliko?
40523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Olen aivan varma, että moni köyhä mökkiläinen tarttui seuraavana päivänä sähkömyyjän syöttiin ja maksaa nyt seuraavat kaksi vuotta 7,44 senttiä joka ikisestä kuluttamastaan kilowatista joka ikinen päivä ja yö.

Äänestä
  • Tuo 7,44 senttiä on halvin ja huolettomin sopimus.

    Äänestä

ja lokakuun markkinahinnan keskiarvo 6,51 snt/kWh tähän mennessä.

Äänestä
  • Pörssisähkön markkinahinnan (sis. ALV) keskiarvo tammi-syyskuun 2025 osalta oli 4,89 snt/kWh

    Äänestä

Ei tietenkään ole huijausta, vaan markkinataloutta.

Äänestä
  • "Energiateollisuuden asiantuntijat ovat jo aiemmin arvioineet, että yksi syy piikkien syntymiseen liittyy tarjousten rakenteeseen. Osa sähköpörssin osallistujista tekee tarjouksia vielä tuntitasolla, osa varttitasolla, mikä voi korostaa hintavaihteluita etenkin niillä hetkillä, jolloin kysyntä ja tarjonta eivät kohtaa."

    Selitys järjettömille pörssisähkön
    hintavaihteluille löytyi netistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    "Energiateollisuuden asiantuntijat ovat jo aiemmin arvioineet, että yksi syy piikkien syntymiseen liittyy tarjousten rakenteeseen. Osa sähköpörssin osallistujista tekee tarjouksia vielä tuntitasolla, osa varttitasolla, mikä voi korostaa hintavaihteluita etenkin niillä hetkillä, jolloin kysyntä ja tarjonta eivät kohtaa."

    Selitys järjettömille pörssisähkön
    hintavaihteluille löytyi netistä.

    Eli lyhyesti: markkinatalouden aiheuttamia hintamuutoksia

    Äänestä

  • "Ei tietenkään ole huijausta, vaan markkinataloutta"

    Ei markkinataloutta vaan sähköntuottajien kartelli!

    "Kartelli on useiden yritysten sopimus, jolla rajoitetaan kilpailua esimerkiksi sopimalla hinnoista ja markkinoiden jaosta, kun taas monopoli on tilanne, jossa vain yksi yritys tarjoaa tuotetta tai palvelua. Kartellit ovat laittomia kilpailunrajoituksia, jotka pyrkivät saavuttamaan monopoliin verrattavan aseman ja hyödyttävät yrityksiä kuluttajien kustannuksella."

    Kaikilla sähköntuottajilla sama pörssähkön hinta kuluttajille, ei ole edes mahdollista kilpailuttaa pörssisähkön hintaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    "Energiateollisuuden asiantuntijat ovat jo aiemmin arvioineet, että yksi syy piikkien syntymiseen liittyy tarjousten rakenteeseen. Osa sähköpörssin osallistujista tekee tarjouksia vielä tuntitasolla, osa varttitasolla, mikä voi korostaa hintavaihteluita etenkin niillä hetkillä, jolloin kysyntä ja tarjonta eivät kohtaa."

    Selitys järjettömille pörssisähkön
    hintavaihteluille löytyi netistä.

    Eli tuulivoima pitää poistaa pörssisähkön markkinasta niin järki palaa tuohonkin asiaan. Myyköön tuulisähkönsä muita reittejä.

    Äänestä

(Pörssisähkö.com)

Lisää selityksiä:

"Hintapiikin ajankohta ei tule aivan yllätyksenä asiantuntijoille. Kantaverkkoyhtiö Fingridin Maarit Uusitalon mukaan on tyypillistä, että tunnin alku on edullisempi ja loppu kalliimpi. Sama kehitys näkyy myös muualla Euroopassa, eikä ilmiölle ole vielä löydetty yhtä selkeää selitystä."

Äänestä
  • Kun laitat pyykkikoneen tms päälle niin ei sitä lopeteta kesken, joten sähköyhtiö vedättää keskiarvo hintaa ylös keinotekoisesti.

    Äänestä

Kun 80- ja 90- lukujen vaihteessa metsäyhtiöitä syytettiin savujaosta jossa kyläkunnan metsänomistajille kaikki yhtiöt tekivät kyllä pyydettäessä osto- ja hintatarjouksen tai kertoivat ostokiintiönsä olevan täynnä mutta vain yhdellä ostajalla oli yhden kyläkunnan savut salkussaan.

Äänestä

"Hintapiikin ajankohta ei tule aivan yllätyksenä asiantuntijoille."

Ei varmasti tule täydelliselle pölvästillekään hintapiikin ajankohta yllätyksenä vaan pelotteluna.

Äänestä

Pysyispä pörssisähkön hinta aina korkealla!

Äänestä

Sähkönhinta 14.10.2025

18:45 53,45 snt/kWh
19:00 38,87
19:15 51,16
19:30 67,13
19:45 71,81

20:00 67,15 snt/kWh
20:15 60,38
20:30 51,14
20:45 41,23

21:00 43,17 snt/kWh....

Onko kukaan ja jos on niin missä, antanut selitystä tuolle lokakuun huijaukselle jolla saatiin köyhät mökkien lapsiperheet, työttömät ja eläkeläiset 24 kk kestävään kiinteähintaiseen sähkösopimusten verkoon?

Tuo oli törkeää pelottelua ja markkina häiriköintiä jonka tekijät on saatava vastuuseen teostaan.

Äänestä

Tämä yhteiskunta on matkalla kohti pimeyden ydintä, tänä syksynä huomasi jo Kysissä käydessä kuinka välinpitämättömyys valtaa hoitohenkilöstönkin mielen.
Varsinkin vanhat ihmiset ovat pelkkää ongelma jätettä joiden on syytä olla hiljaa.

Äänestä
  • Buahahahaaa 👌😂

    Äänestä

Mitäpä muuta kuin lypsyä ns, varman verkon johdolla?? Herrat nauraa Partaansa??? Kyllä köyhät Maksaa!!

Äänestä
  • Buahahahaaa 👌😂

    Äänestä

Nyt sitten lämmitetään kahta uunia , ulkosaunan kiuasta ja muuripataa pihametsästä hakatuilla polttopuilla.
Sähköntuottajien tuulimyllyt ovat jo monta päivää jauhaneet tyhjää ja silti maksetaan Helenille kiinteähintaisesta sähköstä 7,44/kwh ja 2,99 € kuukaudessa kaksi vuotta kesät ja talvet.

Kyllä nyt on käynnissä täydellinen kusetus, ilmastoako tässä nyt muka pelastetaan!?

Äänestä

Kun taas tyyntyy ja pakastuu niin sähkön hinta tasarahaan 100,00 snt/kwh.
Niin eiköhän siinä loputkit mökkiään sähköllä lämmittävät saa peloteltua puulämmitykseen ja yli 7,00 snt/kwh ympärivuotiseen sähkösoppariin.

Keksikää meille puulla ränsistyviä mökkejä lämmittäville ilmaston pilluu vero!
Vaikka tonni vuodessa.

Äänestä
  • Minulla on se 8 snt sopimus, ihan ok eikä tarvitse kytätä kelloa milloin sähkö maksaa jotain muuta. Vaikka olisi 2snt halvempi niin vuodessa noin 80 EUR. Eipä juuri stressaa.

    Äänestä

Pitäisikö tässä siirtyä vielä maksamaan lisämaksua puhtaasti tuotetusta sähköstä, semmoistakin sähköntuottajat tarjoavat?

Äänestä
  • "Väre tarjoaa puhtaasti tuotettua sähköä kahdessa muodossa: Väreen Uusiutuva sähkö ja Ydinsähkö. Uusiutuva sähkö on alkuperätakuin varmennettua tuuli-, aurinko- ja vesivoimaa, kun taas Ydinsähkö on 100 % ydinvoimalla tuotettua sähköä. Molemmat vaihtoehdot ovat 100 % hiilidioksidipäästöttömiä ja ne voi ostaa lisäpalveluna mihin tahansa sähkösopimukseen."

    Väppiläiset antavat oikein takuun, että sähkö on tuotettu puhtaat jauhot pussissa, eikä ketunhäntä kainalossa.
    Tunteeko sen puhtaan sähkön hajusta, vai miten sen kuluttaja tunnistaa?

    Äänestä

  • Odotapa kun laittavat kohta huipputeho maksun päälle. Vaikka sinulla on taulussa 3x35A sulakkeet niin et saa käyttää niin paljon, muuten menee lisämaksu.

    Äänestä

Minulla oli koko ajan 8 snt per kWh. Eli kyllä tuossa on kusetettu.

Äänestä

Norjalla on pitkä tuulinen rannikko Atlantin valtamerelle ja norjalaiset rakentavat valtavia tuulisähköpuistoja rannikolle ja kelluvia tuulisähkölauttoja merelle.
Atlantin valtameren valtava voima riittäisi sähköistämään Suomenkin puuttuvan sähköntuotannon ilman, ettei yhtäkään ongelmajäte tuulivoimapuiston aukkoa metsiin tarvitsisi hakata

Äänestä

Juha Sipilän hallituksen aikaan Suomessa alettiin puhumaan ansaintamallista.
Ja siitä lähtien Suomessa on rakenneltu Sipilän keksimää ansaintamallia.
Kakki yrittävät vain ansaita leipänsä vailla mitään päämäärää.
"Kuhan minä vuanj pärjeen" millään muulla ei ole mitään väliä.

Äänestä

Kun teet kahden vuoden mittaisen sähkösopimuksen niin olet allekirjoittanut sopimuksen josta pääset eroon vain kuolemalla.
Luulisi, että myös kiinteähintaisen sähkösopimuksen voi purkaa ilman tuomiota?

Äänestä
  • Mikäs siinä kiinteässä on niin huonoa, nytkin niitä saa alle 8snt/kwh hinnalla, jokuhan oli täällä jossakin ketjussa laskenut oman pörssisähkönsä todellisen hinnan vuodelta, niin se oli mennyt yli 8snt/kwh, vaikka oli yrittänyt mahdollisimman hyvin ajoittaa kulutusta halvimmille tunnille.
    Ei pidä siis valittaa, jos on tehnyt omasta elämästään ahdistavaa pörssisähkösopimuksella, senhän voit vaihtaa kiinteähintaiseen milloin tahansa ja sitten voit keskittyä asioihin, jotka ei ahdista.

    Äänestä

"Ei pidä siis valittaa, jos on tehnyt omasta elämästään ahdistavaa pörssisähkösopimuksella, senhän voit vaihtaa kiinteähintaiseen milloin tahansa ja sitten voit keskittyä asioihin, jotka ei ahdista."

Ei ole kysymys siitä etteikö pörssisähkösopimusta voi vaihtaa kiinteähintaiseen, senhän voi, vaan siitä pelistä mitä sähkön hinnalla pelataan.
Ja miksi ei myös kiinteähintaista sähkösopimusta voi vaihtaa milloin tahansa pörssisähkösopimukseen?
Tai miksi kiinteähintaista sähkösopimusta ei voi vaihtaa halvempaan kiinteähintaiseen sähkösopimukseen toisessa yhtiössä?

Eikö tämä olekaan markkinataloutta?

Äänestä

Vi#unko pelko niillä sähkönmyyjillä on kun sitovat asiakkaan käsiraudoilla määräajaksi seinään?
Eikö se riitä, että asiakas maksaa sähkölaskunsa ajallaan?
Eikö markkinataloudessa yksityisellä asiakkaalla olekaan vapaus äänestää jaloillaan?
Sähkön käyttäjä on muutenkin jo kiedottu sähköverkon omistajan liekaan.

Äänestä
  • Buahahahaaa ⚡💸🤣🤣🤣

    Äänestä

  • Mutta onhan kaikilla vapaus valita, nytkin täällä itkee pörssisähkön valinneet, kun hinnassa on hetkittäisiä piikkejä, mutta sellaista se on, kun kulutuksessakin on piikkejä, eikä tuotanto ole kokoajan stabiilia.
    Vaihtoehtoisesti voi valita joko 6,12 tai 24kk kiinteähintaisen sopimuksen, jolloin piikit ei harmita ja kuluttaa voi huoleti silloin, kun on tarvis, eikä vain silloin, kun sähkön hinta on alhaalla.
    Sitouttamisilla yhtiöt hakevat edes jonkinlaista ennustettavuutta asiakasmäärille, jonka perusteella hinnatkin osin määritetään. Ilman määräaikasuutta teidän kaltaiset tuuliviirit vaihtelisivat yhtöitä kerran viikkoon, sen halvimman perässä ja aiheuttaisivat vaan ylimääräisiä hallinnollisia kuluja yhtiöille.
    Kaikkein paras tilanne olisi, jos välttämättömät hyödykkeet, sähkö ja vesi olisivat voittoa tavoittelemattomia, vain Suomalaisia palvelevia valtion yrityksiä, joissa hinta pidettäisiin sellaisena, että infra saataisiin ylläpidettyä ja siihen tarvittavalle henkilöstölle palkat maksettua. Mutta siihen tarvittaisiin muutama ydivoimala lisää, jotta päästäsiin omavaraisuuteen, sekä hyvin hajautettuja pienvoimaloita, jotta poikkeustilanteiden aikanakin saataisiin perustoiminnot turvattua. Toivottavasti tuollaiseen tilanteeseen joskus vielä päästään, mutta siihen asti pitää pärjätä nykyisillä ja valittava kiinteähintainen sopimus, jos ei halua itkeä pörssisähkön hintapiikkejä.

    Äänestä

Sähkönhinta 14.10.2025

18:45 53,45 snt/kWh
19:00 38,87
19:15 51,16
19:30 67,13
19:45 71,81

20:00 67,15 snt/kWh
20:15 60,38
20:30 51,14
20:45 41,23

21:00 43,17 snt

Oliko tuohon lokakuun 14 päivän iltana sähköntuottajien toteuttamaan kiristys operaatioon mitään muuta tarkoitusta kuin saada köyhät tekemään kiinteähintainen sähkösopimus?

Eikö tuo ollut ihmisten huijaamista?

Äänestä
  • Mee tekee klapeja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sähkönhinta 14.10.2025

18:45 53,45 snt/kWh
19:00 38,87
19:15 51,16
19:30 67,13
19:45 71,81

20:00 67,15 snt/kWh
20:15 60,38
20:30 51,14
20:45 41,23

21:00 43,17 snt/kWh....

Oliko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu