Asoy päätti käyttövesijärjelmän saneerauksesta, ja antoi hallitukselle oikeudet suunnitella projektia.
Ensimmäinen kokous meni hallituksella erinomaisesti asiassa. Hinta-arvio kohtuullinen
Toisessa kokouksessa hallitus esitti suunnitelman johon oli lisätty sähköremontti jms hinta lähes nelinkertainen alkuperäiseen.
Kun pyydetään hallitukselta selvitystä, hankesuunnitelmaa mistä hinta koostuu ei hallitus suostu kertomaan. Tykkää esille oman kustannus laskelman.
Paras on että kun kysytään rahoituslaskelmaa projektin korkuluja ei hallitus pysty kertomaan koska korot vaihtelee. Siis projektin kokonaiskustannusarviota ei ole. Kuitenkin tiedämme, että pienelläkin korko prosentilla 500000 e lainan korkokulut 20 v lainalle on huomattava summa.
Mitä voidaan tehdä, yhtiökokouksessa ollaan vain kuuntelijan ja nyökkäilijän osassa ja kuten sanoin vaatimattomalla tiedoilla päätösvelvollisia.
Toivon, että löytyisi lainkohta joka velvottaisi tai oikeuttaisi hallitusta toimimaan avoimemmin tai oikeuttaisi kertomaan kertomaani tyyliin
Jännittyneenä odota ohjetta ja neuvoa - anteeksi pitkä selostus
AsOyn hallituksen päättämisvalta
Anonyymi-ap
1
161
Vastaukset
- Anonyymi
10 % osakkeista voi kutsua koolle ylimääräisen yhtiökokouksen. Tässä pitää esittää asiana uuden hallituksen valitsemista. Toimikausi alkaa valintakokouksessa.
Asian voi tehdä seuraavassa normaalissa yhtiökokouksessa jos sen aika tuntuu sopivalta. Kokouksessa voi edustaa valtakirjalla toista/toisia osakkaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073556Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133246Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92145Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411960Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401698- 901581
- 721143
- 741120