Mitä tapahtuu jos kuormittuu liiasta työstä?
Voiko ihminen tehdä liikaa töitä?
18
119
Vastaukset
- Anonyymi
Oliko noin 56 tuntia viikossa se raja
niin burnout käy toteen.
Nuoremmilla varmaan enempi tunteja.
Elimistö alkaa prakaamaan- Anonyymi
Riippuu mitä tekee!
- Anonyymi
Taitaa olla aika yksilöllistä tämäkin.
Voihan ihminen tehdä jaksamiseensa nähden liikaa töitä niin että fysiikka pettää tai että on pitkään rättiväsynyt. Myös henkisesti voi kuormittaa itseään liialla työllä eli ajattelee liikaa, ehkä jopa väärin ja on liian tunnollinen ja huolehtii turhista.
Stressi voi aiheuttaa monenlaisia oireita; pääkipua, vatsaväänteitä, ihottumaa, nukahtamis- tai nukkumishäiriöitä, muutoksia ruokahaluun ja painoon (kumpaankin suuntaan, riippuu ihmisestä) jne.jne.
Ihminen on kokonaisuus ja kaikki vaikuttaa kaikkeen- Anonyymi
Voiko joutua psykoosiin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voiko joutua psykoosiin?
En tiedä. Voi joutuakin jos on alttiutta tuollaiseen.
- Anonyymi
Kuolla pois.
- Anonyymi
Kyllä voi,silloin on paras kun lähtee Tellukan kanssa satulattomalla pyörällä lenkille.
- Anonyymi
matu on alerkkinen hielle jos sitä tulee saa sairas lomaa
- Anonyymi
Työn vaativuus suhteessa omaan kykyprofiiliin.
Jos tuo suhde synkkaa niin ylikuormituksen raja on korkealla.
6 vuotta oli viikottainen työaikani noin 60 tuntia.
Arkipäivät menivät 20:n duunarin metallipajan tuotannon vastuussa alusta loppuun saakka. Normaalin työajan jälkeen hoidin konttorihommat.
Ei ongelmia.
Toisessa, vastaavan kokoisessa ja vastaavassa tehtävässä tuli unihäiriöitä. Elettiin lama-aikaa ja pajan puolelta oli irtisanottava 1/3 osa porukasta. Pidin koko sakille yleisinfon ja sen jälkeen jututin kunkin irtisanottavan henkilökohtaisesti.
Lomautuskuviot oli käyty läpi jo aikaisemmin mutta paraskaan ennuste ei luvannut kysynnän paluuta ennalleen.
Yhdelläkään irtisanottavalla ei ollut omaa tuottamusta ratkaisuun vaan kyse oli monitaitoisuudesta ja perhesuhteista.
Tuon revohkan aikana tuli pahat unihäiriöt. Heräsin öisin noita tilanteita koskeviin uniin.
Kävin kertaalleen kaupungin mielenterveystoimistossakin mutta ne vain levittelivät käsiään ja viittasivat lähestyvään kesään.
Aikaisemmin, yhden uuden valmistuslinjan sisäänajovaiheessa minut pantiin nuorimpana valvomaan linjan toimintaa ensimmäisen vuorokauden ajaksi. Kyllä nuorena valvoi mutta valppaus kyllä heikkeni. Onneksi ei liikaa. Olin sopinut käyttöhenkilöstön kanssa hälytysrajoista.
Fyysinen kuormittuminen on kaikkein helppo. Kun ei jaksa niin ei jaksa! - Anonyymi
Voi. Itse nukuin kaksi vuorokautta putkeen joskus kauan aikaa sitten, kun elämässä oli liikaa kaikkea. Aloitin lomani ylipitkällä levolla.
- Anonyymi
Tähän voisi vielä lisätä, että em . sisälsi opin: jos pääsi ei ymmärrä, että pitää huilata ja ottaa rennommin edes vähän aikaa, niin kroppa, elimistö pitää siitä huolen eli tekee stopin.
- AnonyymiUUSI
Kuukausia jouduin tekemään kolmen maalarin työkohdetta yksin. Kiire jatkuva ja stressi seurauksena,,lopputulos sydänkohtaus.
- AnonyymiUUSI
Hyvä, että selvisit, kun kerran siinä kirjoittelet.
- AnonyymiUUSI
Pöhkö kun suostuit! Mikään pakko ei ole vaikka niin itselle selittäisikin.
Itse tein vaativaa asiantuntijatyötä, johon kuului matkustelua ympäri maakuntaa. En koskaan suostunut epäinhimillisiin työaikoihin tai -tehtäviin eli työtä olisi saanut tehdä vaikka kuinka ja varsinaiseen valmisteluun ei olisi annettu aikaa lainkaan mutta minäpä vain otin sen. En suostunut kiireeseen enkä liiallisten työtehtävien kuormitukseen.
Olin hyvinvoiva ja motivoitunut työtekijä koska uskalsin pitää huolta jaksamisestani ja onneksi minulla oli hieno esimies, joka arvosti tätä ominaisuutta. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Pöhkö kun suostuit! Mikään pakko ei ole vaikka niin itselle selittäisikin.
Itse tein vaativaa asiantuntijatyötä, johon kuului matkustelua ympäri maakuntaa. En koskaan suostunut epäinhimillisiin työaikoihin tai -tehtäviin eli työtä olisi saanut tehdä vaikka kuinka ja varsinaiseen valmisteluun ei olisi annettu aikaa lainkaan mutta minäpä vain otin sen. En suostunut kiireeseen enkä liiallisten työtehtävien kuormitukseen.
Olin hyvinvoiva ja motivoitunut työtekijä koska uskalsin pitää huolta jaksamisestani ja onneksi minulla oli hieno esimies, joka arvosti tätä ominaisuutta.Mutku kaikilla ei ole sitä hienoa, ymmärtävää ja viisasta esimiestä. Nykyään jo onneksi puhutaan ja sanotaan ääneen, että monet huonosti olevat asiat työpaikoilla ovat kiinni huonosta johtamisesta.
- AnonyymiUUSI
No eik sitä jo tuossa iässä tiiä?
- AnonyymiUUSI
Uni maistui kun oli rehkitty.
- AnonyymiUUSI
Kun rehkii itsensä loppuun ei enää nukukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2435629Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki893499PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1373391Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423073Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne722959Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv932784Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172450Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1042352- 1771933
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91470