Ja tietysti pikkutampiot hymistelevät, kun Suurten Saksien alttarille raahataan uhrattavia kansalaisia
https://www.verkkouutiset.fi/a/petteri-orpo-ylelle-talouden-ongelma-ei-ratkea-veroja-kiristamalla/#57fe0c36
Taas on "pakko" tehdä kipeitä päätöksiä.
Kokoomuksen Päätampio leikkaa taas
26
586
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä niin, jo tässä on räitty lattialle ja lihottu tarpeeksi monta vuosikymmentä kotisohvalla
The real one and only Lawetorder.- Anonyymi
Ei kaikkia tarvitse rääkärä siksi, että sinulta on elämänhallinta hukassa. Mene kuntouttavaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kaikkia tarvitse rääkärä siksi, että sinulta on elämänhallinta hukassa. Mene kuntouttavaan.
Itäsuomen uuvattien tuet leikkuriin kyllä asia on näin
The real one and only Lawetorder. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itäsuomen uuvattien tuet leikkuriin kyllä asia on näin
The real one and only Lawetorder.No et sinä päätä tästä asiasta. Nyt menet sinne kuntouttavaan niin kuin olisit jo!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No et sinä päätä tästä asiasta. Nyt menet sinne kuntouttavaan niin kuin olisit jo!
Ei ehdi, perutuslain tulkitseminen vie kaiken ajan eikä edes riitä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ehdi, perutuslain tulkitseminen vie kaiken ajan eikä edes riitä
Paskat nää nakkaa perutuslaille.
Nykyne eduskunta on ku kriminaalien suoja työpaikka ,jossa ovat lain yläpuolella, tekevät sitten mitä tahtojaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itäsuomen uuvattien tuet leikkuriin kyllä asia on näin
The real one and only Lawetorder.Viranomaisilla tulee vapaa pääsypankkitileille myös arkaluotoisiin tietoihin ja Kelalla on oikeudet tutkia kaikki pankkitilit eipä kannata sienestää, marjastaa jos tulot näkyy kaikki tulot vaikuttaa toimeentulotukeen näin köyhiä nöyryytetään mielivaltaisesti ja julkisesti kaikkein pienituloista köyhyys on valttia ja köyhiä pitää olla rikkaille työntekijöille toimeentulon turvaamiseksi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viranomaisilla tulee vapaa pääsypankkitileille myös arkaluotoisiin tietoihin ja Kelalla on oikeudet tutkia kaikki pankkitilit eipä kannata sienestää, marjastaa jos tulot näkyy kaikki tulot vaikuttaa toimeentulotukeen näin köyhiä nöyryytetään mielivaltaisesti ja julkisesti kaikkein pienituloista köyhyys on valttia ja köyhiä pitää olla rikkaille työntekijöille toimeentulon turvaamiseksi
Rayedar dê bigihîjin hesabên bankayê, tevî agahdariyên hesas, û Kela dê mafê wê hebe ku hemû hesabên bankayê lêkolîn bike. Ne hêja ye ku meriv kivarkan berhev bike, heke dahat xuya be, hemû dahat bandorê li alîkariya civakî dike. Bi vî awayî xizan bi awayekî keyfî û eşkere têne şermezarkirin. Xizanî karta sereke ye ji bo kesên ku dahata wan herî kêm e û divê mirovên xizan hebin da ku debara karkerên dewlemend bikin.
- Anonyymi
Verot alas rikkailta ja lisää velkarahaa rikkaille. -Kokoomus
- Anonyymi
Torille
- Anonyymi
Kokoomusmulkut lihoiksi vaan.
- Anonyymi
Ja itseoppineet perustuslakimiehet+muut ulisijat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja itseoppineet perustuslakimiehet muut ulisijat.
Niin, niitä on itseoppineita ja opetettuja.
Tiedäkkö ,mikä niiden ero on?
Itseoppinut on opiskellut ja asioihin perehtynyt osaaja ,mutta opetettu matkii opettajaansa. - Anonyymi
Jos niitä leikattas mulkut ,tuliskohan suotusampia kipeitä päätöksiä ku tuntus noit leikkauset ittessäki. Jahka se harkinta lisäätys ku ain vähä vaa napsasta nauskoita ,ei paljo kerralla ,iha pikkuse vaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, niitä on itseoppineita ja opetettuja.
Tiedäkkö ,mikä niiden ero on?
Itseoppinut on opiskellut ja asioihin perehtynyt osaaja ,mutta opetettu matkii opettajaansa.Onko apina viisaampi kuin gorilla?
- Anonyymi
Päättäjien tekemät kipeät päätökset tarkoittaa sitä, että heidän on korotettava omaa palkkaansa ja omia etujaan, tekemättä yhtään enempää töitä, ja siirtää se lasku menoleikkausten muodossa meille muille.
Samaisessa prosessissa häviää myös koko ajan työpaikkoja ja niiden tarvitsemia rahoituksia, kas kun päättäjien omien taskujen täyttäminen ei ole mitään ihan halpaa hommaa.
Tätä kutsutaan myös kannustamiseksi.
Toiset tunnistaa tämän ryöstämiseksi, joka vain tehdään rakenteiden kautta. Lainvastaiseksi tilanne muuttuu kun työvoimapalvelut muutetaan pakottamistoiminnaksi, vaikka niden kuului palvella.- Anonyymi
Sinäkin olisit voinut olla täyttämässä taskujasi jos olisit panostanut tarmosi ihan muuhun asiaan kuin lattialle räkimiseen ja lakipykälien kelailuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinäkin olisit voinut olla täyttämässä taskujasi jos olisit panostanut tarmosi ihan muuhun asiaan kuin lattialle räkimiseen ja lakipykälien kelailuun.
En ole alkamassa virkamiehekssi.
Yksityisellä puolella voi toimia, mutta ennenkuin voi, se vaatii sitä että tilanne korjataan, rahat takaisin yksityisen sektorin investointeihin - ja ennenkaikkea minun palkkaani.
- Anonyymi
Velkaperse-Sannan velat on maksettava eikös juu.
Minne maksaa sannikka veronsa?- Anonyymi
Veroparatiisiin on keikaroinut rahansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veroparatiisiin on keikaroinut rahansa.
Lienee pikemminkin sääntö kuin poikkeus. Eikä siinä mitään jos/kun systeemi sallii mutta verokikkailevilta poliitikoilta aika tekopyhää peräänkuuluttaa yrityksiltä yhteiskuntavastuuta.
- Anonyymi
Kun kykypuolue Kokoomus on hallituksessa, niin tehdään aina uusi ennätys velanotossa. Miksi näin? Pitäähän sitä suurituloisille antaa tuhansien ja nyt jopa kymppitonnien alennus veroihin, niin on otettava lisää velkaa.
Sitähän se Orpo lupasi ennen vaaleja?- Anonyymi
Nii, eikös kokkkareet ole olleet hallituksessa useita vuosikymmeniä, yhtä kautta lukuun ottamatta, ja vieläpä yleensä pääministerin ja/tai valtiovarainministerin pallilla. Velka vaan on kasvanut. Voikin kysyä kuinka paljon kokkkareet voivat vielä lisää sumuttaa Suomen kansaa?
Mihin kaikkialle lienee velkarahat menneet, ei ainakaan köyhille liiaksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nii, eikös kokkkareet ole olleet hallituksessa useita vuosikymmeniä, yhtä kautta lukuun ottamatta, ja vieläpä yleensä pääministerin ja/tai valtiovarainministerin pallilla. Velka vaan on kasvanut. Voikin kysyä kuinka paljon kokkkareet voivat vielä lisää sumuttaa Suomen kansaa?
Mihin kaikkialle lienee velkarahat menneet, ei ainakaan köyhille liiaksi."Mihin kaikkialle lienee velkarahat menneet, ei ainakaan köyhille liiaksi."
Ja hyvä niin.
T:Lawetorder
- Anonyymi
Suomeen kapinaliike . Mutta suomalainen pässi tyytyy kaikkeen .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2782593Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772443SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis512182Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj671844- 1201618
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591544- 1341396
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731288Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.871099Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli761089