Mustaherukan lisäys

Paula

Haluaisin lisätä mummolan pihan mustaherukoita, koska ne ovat minusta pareman makuisia kuin taimitarhalta ostetut Mortit ja Öjebyt.

En tiedä, mitä lajiketta ne vanhat ovat, mutta niistä tulee aina lapsuuskesät mieleen. Suuria, paksukuorisia ja makeita marjoja. Niitä on varmaan kaikissa 50-luvun pihoissa, pensaalla on melko lamoava kasvutapa ja yleensä tukikehikot.

Onnistuuko lisäys pistokkaista? Koska otetaan pistokas ja mitä sille tehdään? Talvetetaanko ensin maakuopassa vai voiko istuttaa samana kesänä?

4

8961

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi lisätä

      Ammattiviljelyssä lisätään lähinnä pistokkaista. Kotipuutarhoissa lisätään yleensä taivuttamalla. Taivutuksella tarkoitetaan pensaan verson katkaisemista ja upottamista maahan, jolloin se kasvattaa juuret. Juurruttuaan taivukkaat istutetaan omalle kasvupaikalleen.

      • sari 1

        Älä katkaise sitä oksaa,vaan taivuta maahan ja kiinnitä vaikkapa kivellä tai jokin haka tai oksanhaara, pitämään sitä siellä mullassa,ettei nouse ylös.Jos laitat tämän kesällä,taivukas on jo seuraavan vuoden syksyyn menessä juurtunut.
        Kun taimi on kunnolla juurtunut,sitten vasta leikkaat sen irti emotaimesta ja istuta uuteen paikkaan.


      • Paula
        sari 1 kirjoitti:

        Älä katkaise sitä oksaa,vaan taivuta maahan ja kiinnitä vaikkapa kivellä tai jokin haka tai oksanhaara, pitämään sitä siellä mullassa,ettei nouse ylös.Jos laitat tämän kesällä,taivukas on jo seuraavan vuoden syksyyn menessä juurtunut.
        Kun taimi on kunnolla juurtunut,sitten vasta leikkaat sen irti emotaimesta ja istuta uuteen paikkaan.

        Menen heti taivuttamaan. Se on varmaan helppoa, koska pensas on tosi lamoava.


      • ja paju
        Paula kirjoitti:

        Menen heti taivuttamaan. Se on varmaan helppoa, koska pensas on tosi lamoava.

        ovat kaikkein helpoimpia puuvartisia kasveja lähtemään pistokkaista, Lisäys tehdään syyskesällä. Leikataan pätkä tervettä oksaa, alaosasta aina vinoon, ylhäältä tasaiseksi. Kolme silmua pitäisi ainakin olla. Ihan oksankärkeä ei kannata käyttää. Nämä painetaan muokattuun penkkiin ja kastellaan. Voidaan kastella vielä muutama kerta, mutta yleensä siihen aikaan vuodesta sataa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      129
      1246
    2. 73
      1203
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      97
      967
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      895
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      822
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      781
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      768
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      653
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      113
      624
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      546
    Aihe