Haluaisin lisätä mummolan pihan mustaherukoita, koska ne ovat minusta pareman makuisia kuin taimitarhalta ostetut Mortit ja Öjebyt.
En tiedä, mitä lajiketta ne vanhat ovat, mutta niistä tulee aina lapsuuskesät mieleen. Suuria, paksukuorisia ja makeita marjoja. Niitä on varmaan kaikissa 50-luvun pihoissa, pensaalla on melko lamoava kasvutapa ja yleensä tukikehikot.
Onnistuuko lisäys pistokkaista? Koska otetaan pistokas ja mitä sille tehdään? Talvetetaanko ensin maakuopassa vai voiko istuttaa samana kesänä?
Mustaherukan lisäys
4
8448
Vastaukset
- voi lisätä
Ammattiviljelyssä lisätään lähinnä pistokkaista. Kotipuutarhoissa lisätään yleensä taivuttamalla. Taivutuksella tarkoitetaan pensaan verson katkaisemista ja upottamista maahan, jolloin se kasvattaa juuret. Juurruttuaan taivukkaat istutetaan omalle kasvupaikalleen.
- sari 1
Älä katkaise sitä oksaa,vaan taivuta maahan ja kiinnitä vaikkapa kivellä tai jokin haka tai oksanhaara, pitämään sitä siellä mullassa,ettei nouse ylös.Jos laitat tämän kesällä,taivukas on jo seuraavan vuoden syksyyn menessä juurtunut.
Kun taimi on kunnolla juurtunut,sitten vasta leikkaat sen irti emotaimesta ja istuta uuteen paikkaan. - Paula
sari 1 kirjoitti:
Älä katkaise sitä oksaa,vaan taivuta maahan ja kiinnitä vaikkapa kivellä tai jokin haka tai oksanhaara, pitämään sitä siellä mullassa,ettei nouse ylös.Jos laitat tämän kesällä,taivukas on jo seuraavan vuoden syksyyn menessä juurtunut.
Kun taimi on kunnolla juurtunut,sitten vasta leikkaat sen irti emotaimesta ja istuta uuteen paikkaan.Menen heti taivuttamaan. Se on varmaan helppoa, koska pensas on tosi lamoava.
- ja paju
Paula kirjoitti:
Menen heti taivuttamaan. Se on varmaan helppoa, koska pensas on tosi lamoava.
ovat kaikkein helpoimpia puuvartisia kasveja lähtemään pistokkaista, Lisäys tehdään syyskesällä. Leikataan pätkä tervettä oksaa, alaosasta aina vinoon, ylhäältä tasaiseksi. Kolme silmua pitäisi ainakin olla. Ihan oksankärkeä ei kannata käyttää. Nämä painetaan muokattuun penkkiin ja kastellaan. Voidaan kastella vielä muutama kerta, mutta yleensä siihen aikaan vuodesta sataa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1032998
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872395- 241936
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221500Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291470Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151365- 87892
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26877Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62836Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2749