Kohti valoisaa aikaa

Kuulumisia Korvesta


Syystyöt loppusuoralla, mökin pihapiiri talvikunnossa, samoin kaupunkikodin. Lämmitin tänään mökillä rantasaunan. Nautin pitkään pehmeistä löylyistä ja istuskelusta saunan kuistilla.
Kiitin, ensi keväänä taas.

Kolmekymmentä vuotta Niemellä vapaa aikaa viettäneenä tuntuu surulliselta kuulla naapurimökin purkuääniä.

Taiteen harrastukset ovat tuoneet iloa pimeään syksyyn.
"Ateljeeni" sai pienen jääkaapin, sieltä löytyy huikopalaa ja särvintä.

Olen kerännyt valokuva aineistoa ifolor-kirjaan. Teetätän myös valokuvista joulukortteja.

En valita, olen touhukas ja saan paljon aikaan, mutta lonkkani ei ole parantunut. Ensi viikolle oli ortobedin vastaanottoaika, mutta se peruttiin ja siirretty kuukauden päähän.

Marraskuun taite, kekri. Kekripukin poltto Kajaanijoessa ensiviikon valojuhla.

Tästä eteenpäin ja joulua valmistellen.

45

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä ottaa koville tuo sinun lonkkasi paraneminen.
      Koitahan kestää. Tsemppiä!

    • Anonyymi

      Kas oma ketjusi nousi samalla kun Hillaa kävit imeltämässä, vaikka itse hänet karkotit.

      • Anonyymi

        Pyydän anteeksi, että menin kommentoimaan tätä aloitusta ja täten aloitus nousi "ylös".



        -Anonyymi
        2025-10-26 10:39:33-


    • Anonyymi

      Kohti valoisaa ei ihan vielä, sillä päivät lyhenee yhä, mut tähtäin on jossain siellä.
      Kohta alkaa taas amerikkalainen hapatus, eli halloween, kaupat ym. täynnä krääsää...pah.

      • Koen valoisuuden lämpöisesti palavien ledlamppujen kautta. Iltaisin syttyy kynttilät sisälle ja ulos.

        Kekri on minun juhla, en ole halloweeniin koskaan panostanut en krääsässä enkä ruuassa.

        Karjalanpaistia ajattelin juhlaruuaksi.


    • Anonyymi

      Parvekkeelle laitoin 4 callunaa. Tänä vuonna ovat väriltään liilaan vivahtavia. Ostin sellasen auringonvalossa latautuvan valopallon. Nyt kun ollut niin harmaita päiviä niin eipä siihen kovin kirkas valo ole tullut mutta kai se aurinkokin joskus vielä pilkistää. Kärsivällisyyttä sinulle sen lonkkasi kanssa.

      • Sisääntulon rappusten molemmin puolin laitoin värillisiä callunoita, kynttilälyhty valaisee sisääntuloa pimeällä. Takapihan väliaidassa on kolme messinkipidikettä, joissa myös värillisiä callunoita niitä valaisee iltaisin iso lyhty valonauhalla.


    • Kävimme ostoksilla kylillä eilen ja matkaan tarttui kaikenlaista, termolegginsejä, sukkia, kalsareita ja hautakoristeita sekä kynttilöitä. Pari valkoista "callunaa" (mä sanpn niitä edelleenkin vanhanaikaisesti kanerviksi) toin myös yhden kummallekin haudalle jonne viemme havu-ja käpykoristeita ja kynttilöitä, mennään varmaan viikolla joku päivä. Miehen edesmenneen elämänkumppanin ja veljenhautoja hoidamme ja käymme pari, kolme kertaa vuodessa, matkaa noin puolitoista tuntia yhteen suuntaan.

      Pihatyöt on nyt melkein loppu täälläkin, viimeinen kerta vielä nurmikkoa olisi ajettava ja silputtava samalla viimeiset koivunlehdet lannoittamaannurmikkoa. Daalianjuurakot ovat vielä ylöskaivamatta, mutta kasvimaa on käännetty ja sato korjattu talteen.
      Omeniakin jkeräsin isonkorillisen ja koko ruokahuone tuoksuu omenille. Käytän niitä ruuanlaittoon ja leipomiseen niin kauan kuin pysyvät hyvänä 12-asteisessa huoneessa.

      Mies ollut ahkerampi kuin minä ja järjestellyt verstasta joka iltapäivä. Minä leivoin pari pellillistä karjalanpiirakoita piirakkaviikolla, ensimmäiset perunamuusilla täytetyt ja sitten kaupan riisipuurolla täytetyt jotka epäonnistuivat täysin, ensimmäinen pellillinen sitten älysin lisätä kananmunaa riispuuroon siteeksi ja seuraava satsi onnistui hyvin. Kuoritaikinan tein Karjalan liiton ohjeella, pelkkään ruisjauhoon, mutta seuraavan taikinantein marttojen ohjeella, johon tulee vähän vehnäjauhoja. Kaulintaan käytin karkeita ruisjauhoja.

      Olenkirjoitellut sivun pari joka aamu uuteen sukuromaanini. Jos sitä edes koskaanjulkaisen. Takkuilee pahasti. Kahden viikon päästä kirjamessuille Tukholmaan. Hallintoalue maksaa junaliput ja kulttuuriyhdistys maksaa illallisen ja hotellin, meille molemmille. Laitan sitten vaikka Faceen tai Instaan lisää juttua tästä tapahtumasta ja kuvia.

      Reipas olet, korpikirjailija. Minä en näillä näkymillä aio leikkauttaa lonkkaani elleivät kivut pahene. Nyt kipu on ajoittaista ja ei juuri häiritse arkeani eikä nukkumista.

      • Tässä joutenoloa lopetellessani mietin mitä tänään tekisin. Joka ilta nukkumaan mennessä ristin käteni ja kiitän kuluneesta päivästä ja anon voimia jatkoon.

        Aina vaan löytyy tekemättömiä töitä. Ompelutöitä, siivoustöitä ja "ateljeeni" telineessä keskeneräinen työ.

        Arvonpa, josko alkaisin heiluttamaan maalauspensseliä. Vai alkaisko ompelutöistä.

        Kirjoitin jo ortopedin ajan siirtymisestä kuukaudella. Tapaamista varten otetettiin kattavat verikokeet. Oli helpottavaa lukea tuloksia ja ryhtyä itsehoitoon. Ainoastaan rauta-arvot olivat alhaiset, joten tilannetta korjaamaan ruokavaliota muuttaen ja rautalisää purkista ottaen.


      • Anonyymi

        Calluna on eri, kuin kanerva.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Calluna on eri, kuin kanerva.

        Calluna vulgaris, kanerva (kangaskannerva).
        "Calluna" on vain jalostettu kaupalline versio samasta kasvista. Ei kai se eri lajike ole.


      • Paloma.se01 kirjoitti:

        Calluna vulgaris, kanerva (kangaskannerva).
        "Calluna" on vain jalostettu kaupalline versio samasta kasvista. Ei kai se eri lajike ole.

        "Vastaus ei ole aivan yksinkertainen, sillä tässä tapauksessa Calluna ei ole varsinaisesti eri kasvi, vaan kanervan (latinaksi Calluna vulgaris) tieteellinen nimi. Toisin sanoen, Calluna on kanerva."
        AI vastasi


      • Paloma.se01 kirjoitti:

        "Vastaus ei ole aivan yksinkertainen, sillä tässä tapauksessa Calluna ei ole varsinaisesti eri kasvi, vaan kanervan (latinaksi Calluna vulgaris) tieteellinen nimi. Toisin sanoen, Calluna on kanerva."
        AI vastasi

        Kellokanervaa myydään myös Erica-nimellä, mutta sitä kasvaa luonnossakin tavallisen yleisen kanervan (calluna vulgaris) lisäksi. Se on antanut nimensä koko kanervakasvien heimolle (Ericaceae). Suomessa kellokanervaa kasvaa luonnonvaraisena vain Kuhmossa, 700 kilometrin päässä lähimmistä muista kasvupaikoista.

        Hyvin monena syksynä tähän aikaan olemme olleet Kanarialla tai Madeiralla, ja näillä saarilla kasvaa harvinaista Laurisilva-metsää, maailmanperintökohteita. Laurisilva on subtrooppista metsää, joka tertiäärikaudella peitti lähes koko Välimeren seudun. Leimaavimpia kasveja ovat erilaiset ikivihreät laakeripuut, saniaiset ja puukanervat, jotka kasvavat jopa 6-metrisiksi. Metsässä tihkuu koko ajan hienoista sadetta, on salaperäisen sumuista ja puiden rungot kiemurtelevat aavemaisesti , aurinko kajastelee rehevän kasvillisuuden lomasta. Teneriffalta pääsee laivalla Gomeran saarelle, jossa näitä metsiä näkee ja tietysti muutenkin huikeita maisemia. Madeiraa sanotaan kukkaissaareksi, sieltä on jäänyt mieleen mm. villiyrtit , orkideat ja harvinaisia lintuja. Maisema on unenomainen, ääni- ja tuoksumaailma uskomaton.

        Kanervasta on siis moneksi.


    • Anonyymi

      Että oikein ortobedille . . . Mikä se on ?

      • Etkö sinäkään löydä mitään järkevämpää tekemistä kuin veetuilla kirjoitusvirheistä ihmiselle joka kärsii lukihäiriöstä?
        Oletko itse niin täydellinen että sinulla on kanttia? Osaisit edes hävetä.

        (Ei tainnut yhden kirjaimen ero häiritä luetun ymmärtämistä muille kuin sinulle?)


      • Anonyymi
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Etkö sinäkään löydä mitään järkevämpää tekemistä kuin veetuilla kirjoitusvirheistä ihmiselle joka kärsii lukihäiriöstä?
        Oletko itse niin täydellinen että sinulla on kanttia? Osaisit edes hävetä.

        (Ei tainnut yhden kirjaimen ero häiritä luetun ymmärtämistä muille kuin sinulle?)

        Veetuilu on totuuskomission yksinoikeus,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Veetuilu on totuuskomission yksinoikeus,

        Viiden peukutuksen perusteella sanoisin, et palstalla on 5 ilkeämielistä, pikkusieluista räksyttäjää, aina keksivät jotain kielteistä kommenttia pikku aivoissaan.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Viiden peukutuksen perusteella sanoisin, et palstalla on 5 ilkeämielistä, pikkusieluista räksyttäjää, aina keksivät jotain kielteistä kommenttia pikku aivoissaan.

        Nyt on jo seitsemän, mut eivät osaa olla hauskoja kuin seinähullut? Tiukkapipoisia vain?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt on jo seitsemän, mut eivät osaa olla hauskoja kuin seinähullut? Tiukkapipoisia vain?

        Jo 8 tosikkoa osaa veetuilla....


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Jo 8 tosikkoa osaa veetuilla....

        Joku sama peukuttaa monta kertaa.....


    • Anonyymi

      Aamulla olis saanut nukkua tunnin pidempään mutta kyllä vaan kroppa vanhasta tottumuksesta heräsi samaan aikaan kun ennenkin.

      Talon pihatalkoot oli eilen ja nyt on jo taas puiden lehtiä nurmikolla saman verran kun ennen haravointia. Isot vaahterat niitä pudottaa vielä pitkään.

    • Alkuiltaa, sain päähäni tehdä karjalanpaistia, nyt odotamme kieli vyön alla, että lihat kypsyisi.

      Aika kului siivillä kun aloin maalaamaan siitä johtuu tämä iltaruuan teon viivästyminen.

      Sain vihdoin lähes valmiiksi vuosi sitten aloittamani työn.

      Sen nimeksi on varmistunut Miniä ja neliapila.

      Harrastustoiminta olipa mikä hyvänsä on antoisaa. Lukemisesta on monta aloitusta.

      Onko plus 80 -joukossa piirustusta tai maalausta harrastavia, muitakin kuin Hilla ja minä?

      • Anonyymi

        Minä en voi maalata, kun puuttuu se ateljee.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Minä en voi maalata, kun puuttuu se ateljee.

        Onko sinulla pahvia ja erikeepperiä. Aloita niillä, tee maalauspohja. Seuraa Lidlin mainoksia, sieltä löytyy kohtuuhintaisia pensseleitä ja värejä.

        Jos sinulla on yksiö, pyhitä yksi nurkka ateljeeksi ja ala taiteilemaan . Niin helppoa se on ; )


      • Anonyymi
        korppis kirjoitti:

        Onko sinulla pahvia ja erikeepperiä. Aloita niillä, tee maalauspohja. Seuraa Lidlin mainoksia, sieltä löytyy kohtuuhintaisia pensseleitä ja värejä.

        Jos sinulla on yksiö, pyhitä yksi nurkka ateljeeksi ja ala taiteilemaan . Niin helppoa se on ; )

        Kyllä minulla on ihan oma asunto, voin tehdä mitä haluan missä huoneessa haluan. Ei tarvii puolison lasta häätää huoneestaan sen takia.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä minulla on ihan oma asunto, voin tehdä mitä haluan missä huoneessa haluan. Ei tarvii puolison lasta häätää huoneestaan sen takia.

        Myöhäisiltaa@

        Sinulla on siis uusioperhe, onko miehesi tytär peräkammarityttö?


      • Anonyymi
        korppis kirjoitti:

        Myöhäisiltaa@

        Sinulla on siis uusioperhe, onko miehesi tytär peräkammarityttö?

        Itse sinä korppis noin teit ja siitä täällä kerroit. Oli oikein kuvakin vallatusta huoneesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse sinä korppis noin teit ja siitä täällä kerroit. Oli oikein kuvakin vallatusta huoneesta.

        Onko tavarat sinun mielestä ihminen?

        nimim. "lukenut palstaa"


      • Anonyymi kirjoitti:

        Itse sinä korppis noin teit ja siitä täällä kerroit. Oli oikein kuvakin vallatusta huoneesta.

        Nousuviikkoa@

        On ollut keskusteluita ns. kuolinsiivouksista.

        Mielipiteitä on myös vaihdettu aikuisten kotoa pois muuttaneiden lasten tavaroiden säilömisistä.

        On oltu puolesta ja vastaan.

        Sokeritoukistakin on keskusteltu, niitä sikiää sängyn alle sullottujen parerien seassa ja pölyssä.

        Huone joka aiheuttaa terveysriskejä on siivottava. Toisen ihmisen esineisiin, julisteisiin tai valokuviin en koske en siivoa. Olisiko mielestäsi pitänyt?

        Nyt huone on raikas siisti ja helppohoitoinen. Ainoastaan huoneen vaatekaapissa on laatikoita joiden odotan häviävän.

        Lopeta jo tyhmät huomauttelusi ei niistä heijastu muu kuin....se siitä.


      • UUSI
        korpikirjailija kirjoitti:

        Nousuviikkoa@

        On ollut keskusteluita ns. kuolinsiivouksista.

        Mielipiteitä on myös vaihdettu aikuisten kotoa pois muuttaneiden lasten tavaroiden säilömisistä.

        On oltu puolesta ja vastaan.

        Sokeritoukistakin on keskusteltu, niitä sikiää sängyn alle sullottujen parerien seassa ja pölyssä.

        Huone joka aiheuttaa terveysriskejä on siivottava. Toisen ihmisen esineisiin, julisteisiin tai valokuviin en koske en siivoa. Olisiko mielestäsi pitänyt?

        Nyt huone on raikas siisti ja helppohoitoinen. Ainoastaan huoneen vaatekaapissa on laatikoita joiden odotan häviävän.

        Lopeta jo tyhmät huomauttelusi ei niistä heijastu muu kuin....se siitä.

        Lähden kohta talvirenkaitten vaihtoon.

        Vielä tuohon edelliseen viestiin lisään, "ateljeehuoneellani" on monta nimeä.
        Juuri nyt kuivaushuone, pestyille vaatteille. Jouluna vierashuone kauempaa tuleville jouluvieraille ja lisäksi läpikulkuhuone takapihalle ; ))


      • Anonyymi
        UUSI
        korpikirjailija kirjoitti:

        Lähden kohta talvirenkaitten vaihtoon.

        Vielä tuohon edelliseen viestiin lisään, "ateljeehuoneellani" on monta nimeä.
        Juuri nyt kuivaushuone, pestyille vaatteille. Jouluna vierashuone kauempaa tuleville jouluvieraille ja lisäksi läpikulkuhuone takapihalle ; ))

        Demellä myrkkysopankeitto on erikoisalaa.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Demellä myrkkysopankeitto on erikoisalaa.

        Korppis kuittaa ; )


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Demellä myrkkysopankeitto on erikoisalaa.

        Hillankin sopat muistaa ylistää moneen kertaan , kun Hilla keksi niin mullistavan jutun kuin jauhelihan lisäämisen soppaan.


    • UUSI

      Illan korvaa@

      Talvirenkaat vaihdettu, kiirettä oli ja tunteroinen siinä odotellessa meni.

      Ikävä välikohtaus kiikkituolissa, mutta vahvisti näkemystäni "jengin" toimintamallista.

      Iso D laukaisee lähtövihjeen, tietäen reaktioni.
      Anojen peukutus alkaa, mitään suurta hyökkäystä ei onneksi tullut, vain yksi ymmärtämätön ja lukutaidoton kohdisti konfliktin syyn ulospotkituille tunkeutujille.

      Katsotaan huomisen aamun avauksen jälkeen kenelle kumarretaan ja kenelle pyllistetään.

      • Anonyymi
        UUSI

        Pyöriikö sekin ketju vain sinun napasi ympärillä? Pitääkö jopa nauraessaan varoa, ettei pyllistä kohti korpea? Pysy omassa ketjussasi niin Hillan ketjuun kirjoittajat voi hengittää vapaasti.


      • Anonyymi
        UUSI

        Ketä on peukutettu D:n vihjeestä?
        Aiotko ihan totta nyt syyttää Hillaa siitä, että anot ovat peukuttaneet jotain?
        Mene itseesi Korppis ja jätä Hilla rauhaan.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Ketä on peukutettu D:n vihjeestä?
        Aiotko ihan totta nyt syyttää Hillaa siitä, että anot ovat peukuttaneet jotain?
        Mene itseesi Korppis ja jätä Hilla rauhaan.

        Sinäkin voisit jättää Korppiksen rauhaan. Vai olisikohan sinulla sitten mitään tänne kirjoitettavaakaan..


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinäkin voisit jättää Korppiksen rauhaan. Vai olisikohan sinulla sitten mitään tänne kirjoitettavaakaan..

        Jätä sinä minut rauhaan!
        Minulla on oikeus kysyä Korppikselta ketä D on ohjannut peukuttamaan ja jos Korppis vielä kostaa anojen peukutukset Hillalle!

        Vai tiedätkö sinä ano 21:41:46 nuo peukutukset, oletko niin kylmä?


      • Anonyymi
        UUSI

        Minun olen sinun puolellasi ❤️

        kylmätotuus


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Minun olen sinun puolellasi ❤️

        kylmätotuus

        Miksi pitää lietsoa tätä puolesta/ vastaan sotaa?
        Noita peukkuja voi laittaa kuka vaan miten monta tahanss, ei kai kenenkään hyvinvointi ole peukuista kiinni? Näyttää kuitenkin olevan. Säälittävää.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi pitää lietsoa tätä puolesta/ vastaan sotaa?
        Noita peukkuja voi laittaa kuka vaan miten monta tahanss, ei kai kenenkään hyvinvointi ole peukuista kiinni? Näyttää kuitenkin olevan. Säälittävää.

        Totuuskomission jäsenet ovat nyt tosi kateellisia peukuista. Ilmeisesti kirjanpitoa kuinka monta kukakin saa. Se vielä heitä harmittaa suuresti, kun anot saa peukuttaa. Ano on heille mörkö 👾

        Tässä vähän peukkuja, ottakaa kenellä peukkuvajetta on 👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinäkin voisit jättää Korppiksen rauhaan. Vai olisikohan sinulla sitten mitään tänne kirjoitettavaakaan..

        Allekirjoitan edellisen.

        kylmätotuus


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Allekirjoitan edellisen.

        kylmätotuus

        Ei olisi tarvinnut, kyllä sinut tunnistetaan.


    • Anonyymi
      UUSI

      Kyllä kylmätotuus on ollut tänään suosittu nimimerkki.

      Yksi kylmätotuus on laittanut sinulle oikein sydämen, mutta hänen suomen kielensä on heikoissa kantimissa.

      Toinen kylmätotuus antaa sinulle tukeaan, muttei osaa keksiä itselleen nimimerkistäni erottuvaa nimmaria.

      Lapsiksi ovat muuttuneet jälleen.

      Minä tiällä vua hyvvee yötä toevottelen sinulle sinne Korpee! Enempöö en nyt kirjuta, ku rupes väsyttämmää ihteennii.

      kylmätotuus

    • Anonyymi
      UUSI

      Kekripukin polttoon tosiaan tuntuu kesämökkikausi päättyvän. Meilläkin Nuasen mökki on jo talviteloilla vaikka mieli vielä sinne halajaa.

      Kaupunkikoti on talven koti ja hyvä niin; kaikki lähellä ja arki sujuu Kajaanissa todella lutvikkaasti ja rennosti - ei ole kiire mihinkään ja asiat silti hoituu

      Talvi menee hissunkissun puuhastellessa ja ystävien kanssa kaikkea kivaa touhutessa. Puolison kainolossakin viihdyn.

      Lonkka se vaivaa minuakin mutta toistaiseksi mennään vielä "tarvittaessa kipulääkkeellä"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      101
      3268
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      8
      2647
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2546
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      96
      1505
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      73
      1488
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1075
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      339
      988
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      987
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      11
      885
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      834
    Aihe