Krääsäkaupat mainostaa nyt noventin varjolla ostamaan joulurihkamaa ja viettämään joulua jo koko marraskuun.
Novent=november+advent
Oletko menossa mukana?
Novent, varaslähtö jouluun
17
230
Vastaukset
- Anonyymi
Ällöttää kun ruokakaupatkin joulusuklaita ja koristeita pullollaan. Ihmiset alkaa viritellä jo lokakuussa mauttomua valoketjuja ulos, muittenkin niitä pakko katsella monta kuukautta.
- Anonyymi
Ohihan se menee aina.
- Anonyymi
Olen aina mukana! Jouluvalot ja joulupukin parvekkeelle laitoin jo syyskuun lopussa ja muita jouluisia juttuja pikkuhiljaa koko ajan.
Tänään menen ostamaan joulukorttiaskartelumateriaalia.
On vaan niin ihanaa aikaa!- Anonyymi
Valot vielä menettelee, mutta pukki kuuluu vasta jouluaattoon.
- Anonyymi
Joulukortteja on mukava askarrella.
- Anonyymi
En ole menossa mukana. Ajatus täpötäysistä kauppakeskuksista, liian kovaa soivasta joulumusiikisra tekee pahaa.
Ei tilpehööriä kotiinkaan.
Jollain on pukki parvekkeella, se on hyvä, varmaan luomu. - Anonyymi
Mulla on jo kertynyt joulukrääsää kolmen, ehkä neljänkin sukupolven ajalta, mutta jotain pientä, kuten pienet, siistit joulutabletit olen nyt ostanut. Myös pieniä, laseihin kiinnitettäviä joulutarroja, voin tehdä lasipurkkiin esim. omia, pieniä kynttilälyhtyjä. Ei kallista.
Kun vietän joulua yksin, ei mene rahaa lahjoihinkaan kuin itselle. (Finlandia-marmeladi on suosikkini, niitä muuten myydään jo!) Kristillis- tai muutoin talviaiheisia joulukortteja (lunta ja rekeä vetävä hevonen) lähetän 5 tai 7. En välitä joulupukista ja tontuista, eivät juurikaan kuulu jouluuni.
Tajusin aikoinaan ostaa muovikuusen, ihan tulevia, mahd. köyhiä aikoja silmällä pitäen. Muist. Anttilan konkurssi-postimyynnistä. Ostan aidon kuusen jos on varaa, mutta jos ei, on tuo iso muovikuusi aina varalta. Sen saa koottua pidemmäksi tai lyhyemmäksikin, oksat kääntyvät kuin sateenvarjossa.
Adventtina sytytän Beetlehemin tähden sekä kyntteliköt ikkunoille. Joitain talvi- = jouluvaloja on jo muualla huoneissa seinillä piristämässä.
Tuomaan markkinoilta (Senaatintori, avataan marraskuun lopulla) löytyy nimenomaisia joulumakeisia, ym. jouluun kuuluvaa. - Anonyymi
En osallistu, mut markkinatalous vaatii hilupilttuita ja sen ymmärrän.
- Anonyymi
Kukin viettää keskitalvea tavallaan. 🙂
- Anonyymi
Ruotsalaisissa lehdissä näkee tuota novent hössötystä.
- Anonyymi
Selvästkin kaupallinen, pakanallinen ja kristillis- eli adventtivastainen uus-taloushössötys.
Niinhän amerikkalainen ja siitä kehitetty suomalainen "joulupukkikin" on kaupallinen vastine keskieurooppalaiselle, hengelliselle, katolilaiselle Myran piispa Pyhä Nicolaukselle.
Suomalaiseen kulttuuriinhan ei ole koskaan kuulunut joulupukki, se, muunnoksena kekri- ja nuuttipukeista luotiin suomalaisiin kouluihin vasta 1920-luvulla. "Joulutontut" loi ehkä hiukan aiemmin, ruotsalainen satupiirtäjä Larsson. Nuo hahmot liitettiin tuohon vale-joulupukkiin, keksittiin tarina "Korvatunturista" jne.
Tietynlaisiin, kuten sauna-, aitta- ja navetta-tonttuihin uskottiin Suomessa jo aiemminkin. Juttelin kerran erään naapurin kanssa ja hän kertoi opettaneensa lastenlapsilleen, että mökille mennessä viedään ensimmäisenä ruokaa tontulle, saunan nurkalle. Kysyin, että onko hän koskaan nähnyt saunatonttua ja kuulemma joskus on joku semmoinen ikäänkuin salaa vilahtanut nurkalla. Hmmmh. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selvästkin kaupallinen, pakanallinen ja kristillis- eli adventtivastainen uus-taloushössötys.
Niinhän amerikkalainen ja siitä kehitetty suomalainen "joulupukkikin" on kaupallinen vastine keskieurooppalaiselle, hengelliselle, katolilaiselle Myran piispa Pyhä Nicolaukselle.
Suomalaiseen kulttuuriinhan ei ole koskaan kuulunut joulupukki, se, muunnoksena kekri- ja nuuttipukeista luotiin suomalaisiin kouluihin vasta 1920-luvulla. "Joulutontut" loi ehkä hiukan aiemmin, ruotsalainen satupiirtäjä Larsson. Nuo hahmot liitettiin tuohon vale-joulupukkiin, keksittiin tarina "Korvatunturista" jne.
Tietynlaisiin, kuten sauna-, aitta- ja navetta-tonttuihin uskottiin Suomessa jo aiemminkin. Juttelin kerran erään naapurin kanssa ja hän kertoi opettaneensa lastenlapsilleen, että mökille mennessä viedään ensimmäisenä ruokaa tontulle, saunan nurkalle. Kysyin, että onko hän koskaan nähnyt saunatonttua ja kuulemma joskus on joku semmoinen ikäänkuin salaa vilahtanut nurkalla. Hmmmh.Ruokaa rotille ...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruokaa rotille ...
Tuota minäkin ajattelin, kun kuulin. Mutta pitäähän toisen uskoa kunnioittaa, vaikkei itse uskoisi samoin. Muutoin oli oikein fiksun oloinen nainen.
Näitä muinaissuomalaisittain uskovia on keskellämme enemmänkin kuin arvaamme. Eräs naapurini aikoinaan kertoi olevansa kalevalainen noita, "Kalevala on raamattuni" ja jo mummonsa olleen karjalainen verenseisauttaja.
Eräs nykyinen naapurini, muutoin oikein sivistynyt herrasmies, kuunnellessani hänen juttujaan, päättelin hänetkin jonkin sortin muinaispakanaksi, mitä lie, mahd. suomenruotsalaistakin muinaisuskoa. Niillä ne jutut tuntuvat olevan kuin Ior Bockilla aikanaan. Ior Bockhan kertoi olevansa itse joulupukin jälkeläinen.
- Anonyymi
Joulumieli tulee jos tullakseen tulee saunassa ja sen jälkeen vasta syödään.
- Anonyymi
Mulla on täällä jouluaika ja tuleva adventti jo hyvällä alullaan. Olen joka päivä laittanut jotain kuntoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847