Auerin veljen toiminta

Anonyymi-ap

Annelin veli toimi sijaisvanhempana ja sai lapsista 9000€ kuukaudessa. Voiko tämä olla mahdollista? Näinkö hyvät avustukset sijaisvanhemmat saa yhteiskunnalta.

24

216

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuon takia lapsia annetaan niin paljon huostaan,kaikki voittaa,paitsi yhteiskunta joiden varoista tuo maksetaan.

    • Anonyymi

      Max. kusetus ja kuppaus.

    • Anonyymi

      Tainut yksi nolla tullut liikaa tuohon summaan. Vai muka 9000 e. Tuohan olisi hyvä summa jo vuoden ajaltakin.

      • Anonyymi

        Kyllä se sai 9000€/kk, onhan tuo ollut moneen kertaan esillä mediassa nyt oikeudenkäynnin aikana.


    • Anonyymi

      Rikosilmoitus ja hallintokantelu.

      • Anonyymi

        Tapahtumista on pitkä aika. Auerin veljen mahdolliset rikokset ovat jo vanhentuneet.


    • Anonyymi

      Sama systeemi on ollut jo vuosikymmeniä, sijoituskoti saa useita tuhansia per lapsi kuukaudessa,

    • Anonyymi

      On siis veljellä ollut motivaatiota vastustaa lasten palautus Annelille, keksimällä satuja ja syöttämällä ne lapsille. Huh mikä keissi tämä. Mutta ihmettelen, miten tämä kaikki on mennyt läpi.

    • Anonyymi

      Eli yli 100 000 euroa vuodessa...,.verottomana..

      Eipä ihme että mies jäi pois töistä ja osti hulppeita purjeveneita

      • Anonyymi

        Aivan uskomatonta että joku voi tehdä omalle siskolleen ja siskon lapsille tuollaista. Millaisiin tekoihin he olisivatkaan valmiit vain rahasta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan uskomatonta että joku voi tehdä omalle siskolleen ja siskon lapsille tuollaista. Millaisiin tekoihin he olisivatkaan valmiit vain rahasta?

        Varmaan samoihin kuin 97% väestöstä eli liki kaikki käy kunhan hyöty on kohdallaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varmaan samoihin kuin 97% väestöstä eli liki kaikki käy kunhan hyöty on kohdallaan

        Elät karussa maailmassa jos käsityksesi mukaan 97% väestöstä olisi valmis samaan. Onneksi et ole oikeassa.


    • Anonyymi

      90.000 euroa sai kuukaudessa.

      • Anonyymi

        Ja päivärajhat päälle


    • Anonyymi

      Voiko tämä olla totta? Siis veronmaksajien piikkiin!
      T. Arska Mansesta.

    • Anonyymi

      Kyllä se totta on että Auerin veli sai noin 10 000 euroa kuukaudessa siitä, että oli sijaishoitajana siskonsa lapsille. Onhan tuosta ollut kirjoituksia eri medioissa vuosien ajan. Veli osteli tosiaan isoja veneitä ja kaikkea muuta kallista kun rahaa tuli "ovista ja ikkunoista", vaikka ei välittänyt pätkääkään siskonsa lapsista.

      Suomessa voi käyttää hyväkseen todella törkeästi hyvinvointijärjestelmäämme. Sijaiskoteja on noussut kuin sieniä sateella, koska niille maksetaan tähtitieteellisiä summia siitä, että "hoitavat ja auttavat ja kasvattavat" lapsia, jotka eivät voi syystä tai toisesta asua vanhempiensa kanssa.

      • Anonyymi

        Ennen vähämieliset pakkosteriloitiin jo pieninä, niin eivät päässeet tuhojaan tekemään. Taisi olla laki voimassa vuoteen 1970.


    • Anonyymi

      Kiero uskovainen taitaa olla veli poika?

    • Anonyymi

      Tuolla rahalla pysyisi oluessa ihan mukavasti

      tupauuno, savo.

    • Anonyymi
      UUSI

      Yhteiskunta on maksanut miljoonia Auerin tapauksen vuoksi. Yksinomaa sianajajien kulut lienevät useampia miljoonia, eikä oieudenkäynneille ja koppikorvauksille ole loppua näköpiirissä.

    • Anonyymi
      UUSI

      Ei voi, ei saa olla, totta!

    • Anonyymi
      UUSI

      Täysin käsittämätöntä! Kukahan näistäkin saatavista päättää? Tuollaiset tulot saa siaisvanhemmiksi hakemaan rahanahneet/koko toimintaan kykenemättömät. Tuollaista työtä ei pitäisi tehdä rahan kiilto silmissä. Sairas maailma.🤷‍♀️

      • Anonyymi
        UUSI

        Ja minun maksamilla verorahoillaniko tuo kaikki kustannetaan? Miksi kukaan ei kysy minulta lupaa, mihin veroeurojani tuhlataan! Joku pölkkypää on käyttänyt eurojani väärin,en ole tuollaiseen suostunut.🤬🤷‍♀️


    • Anonyymi
      UUSI

      Nuokin rahat olisi voinut käyttää itäsuomen perutuslakimiesten lobotoimisiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5625
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5574
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4548
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4013
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3890
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3548
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1254
    8. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      940
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      918
    10. Kivitippu Forenomille

      Ei tiedä itkeäkö vai nauraa kun taas joukolla vakuutetaan kansainvälisten turistien ryntäystä kivitippuun, ja vielä rake
      Lappajärvi
      102
      898
    Aihe