Taas näitä soitin juttuja: Ajatuksena vaihtaa delcon kasettisoittimen tilalle perus yhden CD:n soitin; tarvitseeko millaiset piuhasarjat? Autossa on semmoinen jalopuu hässäkkä mittariston ja soittimen ympärille miten kannatta irroitta( ainakin Webaston käyttöpaneeli saattaa aiheuttaa ongelmia kun tulee panelin läpi)
Sopiiko VDO:n 6 cd:n vaihtaja yhteen Delcon kanssa esim, VDO:n malli dcd601 a134 ???
Miten moottorikoppa avataan onko jotain niksejä kun siinäkin on lisävalo ynm. kytkimiä
Tässä näitä tyhmiä kysymyksiä
Sopiiko VDO:n 6 cd:n vaihtaja yhteen Delcon kanssa esim, VDO:n malli dcd601 a134 ???
Miten moottorikoppa avataan onko jotain niksejä kun siinäkin on lisävalo ynm. kytkimiä
Tässä näitä tyhmiä kysymyksiä
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moi.
Mankasta en tiedä mut kopan kun irroitat niin ota tilan saamiseksi vaikka apukuljettajan penkin irti ( 4 mutteria ).Keskikonsulin yläpuolelta kojetaulusta pienempi erillinen kuoriosa irti ( alla kaksi kopan kiinnitysruuvia ).Keskikonsulin kiinnitysruuvit irti 2 ylhäällä 2 sivulla 2 alhaalla. Vedä konsulia ulospäin ja irroita johdot. Konsuli pois. Koppa kiinni henksuleilla jotka irroitat ja sitten koppa irti ja siel se mylly on ja aikaa meni n.30min.
Se delcon soitin onkin sitten vissiin aika höpö höpö laite jos sen kanssa aikoo soittaa cd-vaihtajaa,itse vasta sain cd vaihtajan soimaan,se kuulema toimii jotenkin herzi/radioaaloilla??
ihme vekotin?painamalla 6 nappia radiossa,niin se alko soittaan cd vaihtajasta?
ehkä jollain muulla olis tietoa koko radiosoittajasta?
niin ja kun kaupungilla sitten kävi ajamassa jossa kuuluvuusalue oli heikko niin ei kuulunut kun suhinaa cd soittajasta?
ehkä kannattais vaihtaa pois se Delcon soitin,tai minun ainaskin kytkeä se irralliseksi yksiköksi
Helpointa on laittaa esim. Sonyn 10-levyn vaihtaja joka kytketään antennin väliin sovittimella ja cd kuuluu sitten radion kautta esim. taajuudella 88,3 MHz (pikavalintanappi). Kojelautaan tulee sitten erillinen ohjain jossa näkyy soitettava levy ja kappale valintanapit. Helppo asentaa eikä alkuperäisiä johtoja tarvitse katkoa.
Kertokaas mullekin että minkälaiseen operaatioon pitää varautua kun tilasin saksasta uuden cd-soittimen, pioneerin ja se pitäis tällätä -99 vanin orkkis-soittimen tilalle, kertokaa, joku varmasti vaihtanut itsekin.
Vanhan irtiotto? Antennin ohjaus? soitin päälle virta-avaimesta?
Yksi vaihtoehto on vetää kaikki piuhat uudestaan, tai mun tapauksessa riittäis kun sais jostain avaimella herätteen, antennipiuhan ja antennin ohjauksen koska kaiuttimet ohjataan vahvistimen kautta ja koska on vahvistin niin virtaa soittimelle voi ottaa vahvistimen paksusta, omasta kaapelista.
Clarionin boxi käy delcon soittimeen. Muista en tiedä. Muutoin voi olla järkevämpää vaihtaa soitin. Lähtee irti heittämällä. Mittariston etupaneeli pois ja sitten vaan pikakiinnikkeillä oleva delco irti. Kyllä sitten liittimestä löytyy kaikki sähkö antennille yms. Mittalemaan vaan. Tuskin se poikkeaa muista autoista mitenkään.