Ensi keväänä alkaa yleistuki. Ja siihen ei vaikuta varallisuus!!! Eli askel kohti perustuloa.
Yleistuki askel kohti perustuloa
Anonyymi-ap
10302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuki ja tuki. Tukijat ovat loppu. Auttaisiko jos vaan alat tekemään töitä?
Ostan toimeentulolla Salesta olutta
Perusmeno, ei siihen varallisuus ole ennenkään vaikuttanut
Mitä ihmeen peruutustuloa?
Peruuttaminen on synonyymi pöröttämiselle. Jospa se onkin pörötystuloa🤔
No että tietää vaikka pitkäaikaistyöttömänä saavansa saman summan ensi kuussakin vaikka olisi työuralla säästettyä omaisuutta.
Yleistuki on höpötuki joka ei todellakaan ole askel kohti perustuloa vaan ainosastaa vähentää pyrokratiaa kun menee kaksi tukea yhdellä päätöksellä uudella nimellä
Pieni täsmennys. Kyseessä ei ole perustulo.
Varallisuus tai puolison tulot eivät vaikuta työttömyyden perusteella myönnettyyn yleistukeen. Tulevaisuudessa yleistukea myönnetään myös muilla perusteilla, ja niihin varallisuus tai puolison tulot voivat vaikuttaa.
Juu, seuraavaksi ollaan yleistukeen liittämässä asumistuki ja sitten tuen suuruuteen vaikuttavat tulot ja omaisuuskin.
Jos päättäjät aikoo tehdä yleistuesta jälleen yhden välineen kansalaisten toimeentulon kurjistamiseen, kannattaakin sitten jo varautua myös siihen että vastaukset päättäjien toimiin voi tapahtua hyvinkin satunnaisesti ja väkivaltaisesti.
Kannattaisi ihan ensin opetella nyt sellainen asia, että maan johto ei ole mikään elinkeinoelämän tai ay-liikkeen etujen valvontaan tarkoitettu paikka, vaan siellä on tarkoitus varmistaa että koko kansa voi hyvin.