pihamaalta löytyi kaunis, todella voimakastuoksuinen, vaaleanpunainen kerrostettu ruusu, kukka todella mahtava ja iso. alkoi juuri kukkimaan. ruusupensas on aika syrjässä/piilossa ja tahtoisin siirtää sen. milloin se kannattaa tehdä, vai kannattaako ollenkaan? ruusu on kasvanut siinä paikalla luultavasti jo vuosikymmeniä.
(mikä ruusu mahtaa olla kyseessä?)
vaaleanpunainen ruusu
5
1435
Vastaukset
- ???
aloin miettimään kirjoitettuani edellisen, että onko se kerrattu vai kerrostettu? alkaa pää pehmenemään tällä helteellä :)
- sari 1
Mahtaisiko olla kenties Mustialanruusu, se ainakin tuoksuu tosi ihanalle ja kukat ovat kerrottuja vaaleanpunaisia.
Oletko huomannut että sateisina kesinä sen kukat eivät kunnolla avaudu,vaan jäävät nuppuasteelle ja usein homehtuvat ? Siitä sen tunnistaa.
Jos sillä on hyvä paikka, miksi sitä muuttelemaan.Jos haluat siitä alkuja,ainakin mustialanruusu tekee kovasti sivuversoja , ota niitä ja laita mieleisellesi paikalle kasvamaan uusi pensas.
Katso kuvia ja klikkaa niitä isommiksi :
http://www.sarkanperennataimisto.fi/ruusuvalikko.htm- ???
se voisikin olla mainitsemasi ruusu. kuva oli kovasti saman näköinen. ostimme vasta kesän alusta tämän talon pihoineen, eli en tiedä miten ruusu sateisina kesinä toimii. koko ajan tulee puutarhassa (voisi sanoa melkeinpä että viidakossa) vastaan uusia kukkia ja kasveja ja tätä kautta on muutamia jo tunnistettukin.
äsken tuolla raivasin ruusupensasta esiin vadelmien ja elämänlangan keskeltä, ja paljastui että se tosiaankin tekee sivuversoja. ehkäpä siirrän sieltä sitten paremmille paikoille. nykyisessä paikassa ei ole muuta vikaa kuin että on aika piilossa. missä vaiheessa sitä kannattaisi siirrellä? nyt vasta alkoi kukkimaan ja oksat ovat nuppuja täynnä:) - Sari 1
??? kirjoitti:
se voisikin olla mainitsemasi ruusu. kuva oli kovasti saman näköinen. ostimme vasta kesän alusta tämän talon pihoineen, eli en tiedä miten ruusu sateisina kesinä toimii. koko ajan tulee puutarhassa (voisi sanoa melkeinpä että viidakossa) vastaan uusia kukkia ja kasveja ja tätä kautta on muutamia jo tunnistettukin.
äsken tuolla raivasin ruusupensasta esiin vadelmien ja elämänlangan keskeltä, ja paljastui että se tosiaankin tekee sivuversoja. ehkäpä siirrän sieltä sitten paremmille paikoille. nykyisessä paikassa ei ole muuta vikaa kuin että on aika piilossa. missä vaiheessa sitä kannattaisi siirrellä? nyt vasta alkoi kukkimaan ja oksat ovat nuppuja täynnä:)Minä siirtelisin vasta keväällä. Käyhän se siirtäminen syksylläkin,mutta vasta kun kukkiminen on loppunut.Kastele hyvin istutuksen jälkeen.
Voi, tuo elämänlanka on kamalaa,sitä ei tahdo saada millään tapettua,osta rounduppia ja kasta 'langan'pää siihen,jos niin saisit kuolemaan ne vihulaiset.
Onnea raivuullesi,kaunista siitä tulee ja kohta saat ihailla komeaa puutarhaasi,kiva seurata mitä kasveja sieltä löytyykään ;-) - iris
Sari 1 kirjoitti:
Minä siirtelisin vasta keväällä. Käyhän se siirtäminen syksylläkin,mutta vasta kun kukkiminen on loppunut.Kastele hyvin istutuksen jälkeen.
Voi, tuo elämänlanka on kamalaa,sitä ei tahdo saada millään tapettua,osta rounduppia ja kasta 'langan'pää siihen,jos niin saisit kuolemaan ne vihulaiset.
Onnea raivuullesi,kaunista siitä tulee ja kohta saat ihailla komeaa puutarhaasi,kiva seurata mitä kasveja sieltä löytyykään ;-)Minullakin on Mustialanruusu, oli myöskin tontilla kun ostimme ok talon 18 vuotta sitten. Kuten Sari kirjoitti kannattaisi vasta keväällä siirtää versoja. Anna olla vanha ruusu paikallaan jos vain voi olla siinä. Se on vanha hyvin arvostettu ruusu, vahinko vain ei pidä sateisesta kesästä. Minulla kukki tänä kesänä aivan mahtavasti ja tuoksui, nyt sateiden tultua on lässähtänyt.
Jos ei ole kovin innokas perkaamaan tonttiaan voi löytää paljon vanhoja kasveja, niin minulle kävi.
Onnea uusille löydöillesi, sillä vanhoja kestäviä lajeja ei aina ole saatavilla ja maksavathan uudet joten pelkkää säästöä. Vaihtareinakin voi käyttää. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991526Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131176- 2231156
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2591013Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81969- 141950
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179933Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15889- 71777
Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33772